12 marca 2020

Jak samodzielnie pomalować meble?

Chcesz tanim kosztem zmienić coś w mieszkaniu? A może twoje stare meble wymagają lekkiego odnowienia? Przemaluj meble, to niedrogi sposób na przywrócenie im urody oraz odświeżenia wnętrza.

Stara szafa, niszczejąca komoda, nijakie krzesło – meblom można nadać drugie życie. O ile renowacja jest zabiegiem wymagającym czasu i umiejętności, o tyle malowanie prostych mebli powinno udać się każdemu.

Najpierw musimy sprawdzić, czy mebel nadaje się do pomalowania. Jeśli np. okleina odstaje, to pokrycie jej innym kolorem nie pomoże meblowi. Potem podejmujemy decyzję o kolorze oraz wybrać farbę. Najprostsze w użyciu są farby kredowe, których dodatkową zaletą jest łatwość użytkowania. Przed malowaniem tymi farbami nie namęczymy się, przygotowując powierzchnię do malowania. Wystarczy przeszlifować nieznacznie powierzchnię, a po malowaniu zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Ze względu na łatwość tworzenia przecieranych powierzchni farby kredowe nadają się do „postarzania” mebli dla miłośników stylu shabby chic czy rustykalnego. Farby kredowe nie są jednak zbyt trwałe, więc lepiej ich nie używać w miejscach, gdzie będą narażone na częste czyszczenie.

Popularnym rozwiązaniem są farby akrylowe do drewna, a ich zaletą jest krótki czas schnięcia. Trwałe i odporne są farby alkidowe, ale mają one nieprzyjemny, długo utrzymujący się zapach i długą schną. Z kolei jeśli chcemy, żeby były widoczne słoje, możemy użyć zmywalnej transparentnej farby do mebli.

Przed użyciem większości farb meble trzeba odtłuścić i oczyścić z wszelkich zabrudzeń, meble drewniane warto też przeszlifować. W przypadku mebli drewnianych możemy powierzchnię przeszlifować.

Jeśli zamierzamy malować meble lakierowane, to warstwę lakieru trzeba zdjąć albo zmatowić przed nałożeniem farby. Zamalowywanie starego lakieru wiąże się z ryzykiem powstania smug i zacieków. Pozbywanie się starego lakieru wymaga użycia skrobaka ciesielskiego, którym zdzieramy lakier, ustawiając narzędzie wzdłuż usłojenia drewna. Po usunięciu lakieru powierzchnię trzeba wygładzić papierem ściernym, przetrzeć zwilżoną szmatką i po całkowitym wyschnięciu powierzchni można rozpocząć jej malowanie.

Meble z płyty trzeba odtłuścić, umyć wodą, przeszlifować papierem ściernym o drobnym uziarnieniu i dopiero po usunięciu pyłu pokryć emalią przeznaczoną do drewna. Możemy użyć podkładu, który zwiększa przyczepność podłoża. Podkład przyda się także przy malowaniu mebli laminowanych, a po jego użyciu zastosujmy lakier przemysłowy.