27 lipca 2017

Jak przygotować dom na przyjście dziecka?

Kolorowe ubranka, kołyska, fotelik samochodowy, przytulanki i zabawki… Przyjściu dziecka na świat towarzyszy szereg przygotowań. Nie zapomnij o tym, by przyszykować także dom na przybycie malucha!

Już wkrótce Wasza rodzina się powiększy – na świat przyjdzie mały człowiek! To wydarzenie ważne dla całej rodziny. Po długich miesiącach radosnego oczekiwania, niepokoju i snucia planów na przyszłość w końcu powitacie nowego domownika. Na pewno kupiliście już wózek, fotelik, piękne ubranka i mnóstwo innych rzeczy potrzebnych maluchowi. Czy jednak przygotowaliście odpowiednio Wasz dom na jego przybycie? Sprawdźcie, o czym warto pamiętać i jak przystosować Wasze lokum do potrzeb juniora!

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę odświeżenia mieszkania czy domu. Warto się za to zabrać stosunkowo wcześnie, aby zapach świeżo położonej farby zdążył wywietrzeć. Bez względu na to, czy maluch zamieszka w Waszej sypialni czy w pokoju dziecinnym, odmalowanie ścian lub położenie nowego lakieru na parkiecie powinno odbyć się na tyle wcześnie, by uciążliwe zapachy nie zakłócały spokoju dziecka.

W trakcie urządzania pokoju dziecinnego lepiej zrezygnować z dywanu i nadmiaru puszystych koców czy grubych, ciężkich zasłon – takie materiały mogą stać się siedliskiem roztoczy!

Należy także zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – zbyt suche może podrażnić delikatną śluzówkę malucha. Rozważ zakup nawilżacza powietrza i higrometru, który powie Ci, czy powietrze w pokoju jest idealne dla Twojej pociechy (prawidłowy poziom wilgotności wynosi od 40 do 60%).

​Łóżeczko idealne

Łóżeczko to najważniejszy mebel w domu, w którym mieszka nowonarodzone dziecko – maluch będzie w nim spędzać sporą ilość czasu, warto więc zadbać o to, by czuł się w nim bezpiecznie i wygodnie, a przy tym się nie nudził.

Wybierz łóżeczko, które będzie „rosnąć” razem z dzieckiem – to ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz użytkować mebel przez ładnych parę lat. Pamiętaj, aby odległość między szczebelkami nie przekraczała 6 centymetrów, aby mieć pewność, że główka dziecka nie uwięźnie między nimi. Materac powinien być twardy i dobrze dopasowany do łóżeczka – tak, aby przerwa pomiędzy nim a ramą nie była większa niż na szerokość dwóch palców.

Kiedy już wybierzesz łóżeczko idealne pamiętaj, aby nie stawiać go ani bezpośrednio przy grzejniku, ani tuż pod oknem, aby dziecko się nie przegrzało i nie zaziębiło.

​Prawidłowo zabezpieczone mieszkanie

Nie odkładaj tematu zabezpieczenia mebli na ostatnią chwilę. Dzieci rosną szybko - ani się obejrzysz, a Twój  maluch już będzie chciał opuścić bezpieczne łóżeczko i poznawać wszystkie domowe zakamarki! Kluczowe sprawy to:

 • Kanty mebli: użyj specjalnych nakładek, dzięki którym rogi szafek czy komód przestaną być dla niego niebezpieczne.
 • Regały i meblościanki: nieprzymocowane na stałe do ściany mogą stać się zagrożeniem dla kilkulatka, który postanowi potraktować je jak ściankę wspinaczkową. Lepiej ustabilizować je od razu, by za kilka lat nie stwierdzić z przerażeniem, że „trzeba było to zrobić wcześniej”!
 • Drobne przedmioty: guziki, monety, śrubki – nie wyglądają zbyt groźnie, a jednak mogą stać się przyczyną tragedii. Usuń drobne przedmioty z zasięgu dziecięcych rączek, chowając je do zamykanych pojemników, których maluch nie otworzy samodzielnie.
 • Elektryczność: obowiązkowo zabezpiecz wszystkie gniazdka elektryczne w Twoim domu! Aby zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu maluchowi, należy zasłonić kontakty plastikowymi zaślepkami uniemożliwiającego porażenie prądem.
 • Schody: jeśli mieszkasz w piętrowym domu lub dwupoziomowym mieszkaniu, pamiętaj o tym, że niebezpiecznym punktem mogą być schody. Aby dziecko z nich nie spadło, warto zainstalować u ich szczytu specjalną bramkę, której maluch nie sforsuje samodzielnie.
 • Szuflady: maluch, który postanowi „uwiesić się” na niej, może poważnie ucierpieć. Dlatego szuflady (szczególnie te ze sztućcami) znajdujące się w zasięgu rączek dziecka zabezpiecz specjalnymi blokadami, które uniemożliwią otwarcie lub całkowite wysunięcie z mebla.
 • Drzwi: umieść pod nimi kliny zabezpieczające przed zatrzaśnięciem, aby Twoja pociecha nie przycięła sobie palców.
 • Okna: to kolejny niebezpieczny punkt w domu. Koniecznie zainstaluj na nich specjalne ograniczniki uniemożliwiające ich otwarcie na szerokość większą niż ok. 10 centymetrów. Jeśli masz balkon lub taras, pamiętaj o analogicznej blokadzie na prowadzące do nich drzwi lub zamykanej na kluczyk klamce. Dobrym pomysłem jest też nałożenie foli antywłamaniowej na okna w pokoju dziecięcym – tak, aby w razie pęknięcia szyby szklane odłamki nie zagroziły maluchowi.

​W łazience

Sądzisz, że przygotowanie łazienki na przyjście dziecka zaczyna się i kończy na kupnie wanienki? Niestety – to byłoby za proste. Kiedy już sprawisz dziecku bezpieczną wanienkę z antypoślizgowym dnem, pomyśl też o podłodze. Czy Wasza terakota nie staje się śliska po zamoczeniu? Jeśli tak, koniecznie wyposaż łazienkę w dywanik z gumą pod spodem lub antypoślizgową łazienkową matę.

Schowaj również wszystkie środki czystości i kosmetyki tak, by maluch nie mógł ich dosięgnąć. Wiele z nich może spowodować zatrucie lub podrażnienie skóry – lepiej mieć je pod kontrolą i poza zasięgiem pociechy.

​Kuchnia

Na wspólne gotowanie jeszcze przyjdzie czas – na razie pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu kuchni, która pełna jest potencjalnie niebezpiecznych elementów wyposażenia.

 • Kuchenka elektryczna i gazowa: bez względu na to, na czym gotujesz, pamiętaj, że maluch może ściągnąć na siebie garnek z gorącą potrawą. Unikniesz zagrożenia, jeśli wyposażysz kuchenkę w specjalny próg-płotek zagradzający palniki. Upewnij się też, że dziecko nie będzie w stanie samodzielnie uruchomić sprzętu i np. odkręcić gazu.
 • Kosz na śmieci: zarówno odpadki organiczne, jak i wszelkiego innego rodzaju, muszą być poza zasięgiem dziecka. Umieść kosz w zamykanej szafce lub wybierz model z klapą, na którą możesz założyć blokadę.
 • Piekarnik: jeśli rozważasz kupno samodzielnego piekarnika, umieść go wysoko, np. nad blatem. W trakcie pieczenia szyba u drzwiczek piekarnika mocno się nagrzewa i może oparzyć dziecko, jeśli postanowi dotknąć jej rączką. Jeśli Twój piekarnik stoi na podłodze i jest w zasięgu rąk malucha, używaj go tylko wówczas, gdy malca nie ma w pobliżu.

​I wszystko gotowe!

Jeśli zabezpieczysz wszystkie pomieszczenia i postarasz się przewidzieć, co mały człowiek może zmalować, nie pozostanie Ci nic innego, jak cieszyć się radosnym oczekiwaniem na przybycie nowego domownika. Pamiętaj, by dołączyć do Klubu PZU – przygotowaliśmy dla Ciebie Bezpieczną Paczkę z kilkoma ułatwieniami i innymi niespodziankami z okazji przyjścia na świat nowego członka Twojej rodziny! 

Źródła

Bezpieczna paczka https://www.klubpzupomoc.pl/