11 października 2019

Jak oszczędzać energię elektryczną?

O zaletach oszczędzania prądu nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać, ale dla wielu osób oszczędzanie nie jest łatwe. Tymczasem na początek wystarczy zmienić kilka codziennych przyzwyczajeń.

Przede wszystkim korzystajmy z dobrodziejstw słońca i w mieszkaniach na tyle wykorzystujmy światło dzienne, na ile jest to możliwe. Nie zastawiajmy niczym okiem ani nie zasłaniajmy ich bez potrzeby.

Przyjrzyjmy się swojej umowie z dostawcą energii. Może znajdziemy korzystniejsze rozwiązania u tego albo u innego dostawcy? A z drugiej strony, zanim zdecydujemy się ulec namowom sprzedawcy i zdecydujemy się na jakąś specjalną, superatrakcyjną ofertę, przyjrzyjmy się dokładnie jej zapisom, gdyż może się okazać, że promocja jest złudna, a nasze rachunki wzrosną. Podstępne zapisy wiążą się najczęściej z tym, że w promocyjnej ofercie spada stawka za 1 kWh, ale wyższe są opłaty za przesył energii.

Tryb czuwania różnych urządzeń jest wygodny i pozornie wydaje się niegroźny dla portfela. Tymczasem ekspresy do kawy czy konsole potrafią w trybie stand-by zużywać około 20 proc. energii, którą wykorzystują, gdy pracują normalnie. Z tej przyczyny jeśli ich nie używamy, to lepiej je wyłączyć całkowicie. Warto także pamiętać o odłączaniu ładowarki po naładowaniu baterii smartfona. Wprawdzie nie są to duże koszty, ale w przypadku kilku telefonów w domu może się uzbierać zauważalna kwota.

Dajemy radę: Jednym z prostszych sposób na oszczędzanie energii jest wymiana żarówek na energooszczędne. Z kolei jeśli wychodzimy z pomieszczenia, pamiętajmy o wyłączaniu światła. Generalnie nieużywane sprzęty wyłączajmy.

Jeśli kupujemy sprzęt do domu, zwracajmy uwagę na to, jaką ma klasę energetyczną. Im wyższa (najwyższa to A+++), tym mniej prądu będzie zużywać nasz sprzęt. Wprawdzie urządzenia wyższej klasy energetycznej są przeważnie droższe od tych niższej klasy, ale długofalowo inwestycja będzie opłacalna, gdyż zaoszczędzimy na rachunkach za energię. Szczególnie ważne jest to w przypadku lodówki, gdyż podłączona jest ona do prądu przez cały czas i często odpowiada za zużywanie nawet 25 proc. prądu w mieszkaniu. A gdy już kupimy sprzęt AGD, to przeczytajmy instrukcję obsługi. Znajdziemy tam informacje o programach energooszczędnych w danym urządzeniu.

Znaczenie ma też sposób użytkowania sprzętów. Urządzenia AGD opłaca się używać w 100 proc., czyli pralkę albo zmywarkę powinniśmy ładować do pełna. Alternatywną opcją jest funkcja ”połowa załadunku”, przy której wykorzystywane jest mniej energii, np. do podgrzania mniejszej ilości wody. Z kolei przy gotowaniu warto przykrywać garnek pokrywką, gdyż w ten sposób ciepło nie będzie „uciekało”.

Źródła

Ubezpieczenie PZU Dom https://www.pzu.pl/