30 sierpnia 2019

Jak opanować jazdę na rolkach?

Początki często bywają bolesne. Nauka jazdy na rolkach często wiąże się z upadkami, ale przyswojenie sobie kilku zasad sprawi, że szybciej ja opanujesz, unikając przy tym zadrapań i siniaków.

Podstawową sprawą jest bezpieczeństwo. Kask na głowie i ochraniacze na nadgarstkach, łokciach i kolanach zabezpieczą przed dotkliwymi konsekwencjami, jeśli zdarzy Ci się upadek. A zdarzy się na pewno. Nauka poruszania się na rolkach bez upadków nie jest możliwa, z tym trzeba się pogodzić.

Pierwsze kroki na rolkach warto stawiać na dobrej, gładkiej i równej nawierzchni. O ile doświadczony rolkarz poradzi sobie z nierównościami na drodze, to początkujący może mieć problem z utrzymaniem równowagi. Warto też rozpoczynać jazdę w miejscu, gdzie nie ma zbyt wielu rolkarzy ani rowerzystów, a tym bardziej  samochodów. Dobrze też pierwszy raz na rolki wybrać się z kimś doświadczonym, kto pomoże skorygować błędy, a w razie czego podtrzyma i zabezpieczy przed upadkiem.

Dajemy radę: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to pamiętaj, żeby poruszać się prawą stroną drogi, a w razie spodziewanej kolizji z innym rolkarzem zjeżdżać na prawo.

Gdy już staniesz na rolkach, to zanim spróbujesz się rozpędzić, pomyśl o tym, że w końcu będziesz musiał się zatrzymać. Można oczywiście hamować na drzewach i słupach, ale co wtedy, gdy nie będzie żadnego w pobliżu? Nauka hamowania to zatem podstawa. Z tyłu jednej rolki znajduje się hamulec, który trzeba wbić w ziemię w celu zatrzymania się. Dla początkującego takie hamowanie może jednak stanowić duże wyzwanie. Łatwiej jest zatrzymywać się, powoli zwalniając. W tym celu trzeba zbliżyć rolki do siebie, lekko ugiąć kolana i przenieść ciężar ciała nieco w dół.

Sama jazda na początku też nie wydaje się prosta. Jeśli potrafisz jeździć na łyżwach, zapewne wiesz, jak się odpychać i nie boisz się nabrania prędkości. Jeżeli jednak masz problemy z utrzymaniem się na kółkach, ustaw nogi w ten sposób, żeby rolki zbliżały się do siebie piętami, a palce były daleko i zegnij kolana. To pomoże ci utrzymać równowagę. Znajdując się w tej pozycji, spróbuj odepchnąć się jedną rolką, a drugą stopę przesuń do przodu, a potem powtórz manewr, zmieniając nogi. Co ważne, odpychać się trzeba na boki, a nie do tyłu i taka pozycja pozwoli nauczyć się prawidłowej jazdy.

Dajemy radę: Przy uczeniu poruszania się do przodu staraj się trzymać kolana blisko siebie, dzięki czemu od początku wyrobisz dobre nawyki. Patrz do przodu, a nie pod nogi, mimo że na początku nie będzie ci łatwo. Pozwoli to na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, a przy okazji twoja technika jazdy stanie się lepsza

Źródła

Ochrona dla Ciebie i Twoich bliskich https://www.pzu.pl/