04 października 2019

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Jeśli nie ograniczymy wykorzystywania plastiku, to dożyjemy czasów, kiedy w morzu łatwiej będzie o plastikową butelkę niż o rybę. A o tym, że plastik szkodzi przyrodzie, nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Coraz bardziej dostrzegamy konieczność troski o środowisko. Ograniczanie zużycia plastiku najlepiej jest zacząć od siebie.

To nieprawda, że nic nie możemy zrobić dla środowiska. Nasze codzienne wybory konsumenckie mają znaczenie, a suma decyzji pojedynczych konsumentów może zmniejszyć zaśmiecenie świata.

Ograniczanie zużycia plastiku możemy zacząć wybierając się na zakupy. Prawie wszystko pakowane w jest w plastik, a nierzadko pojedyncze warzywa czy owoce owijane są folią.  Wielorazowa torba może zastąpić jednorazowe plastikowe torebki, które szybko się rwą i niezwłocznie po przyniesieniu do domu trafiają do śmierci. Robiąc zakupy warto też korzystać z produktów na wagę i pakować je w przyniesione przez siebie płócienne woreczki, zamiast w torebki plastikowe, których będziemy używać przez pół godziny, a które rozkładać się będą przez 400 lat. W ten sposób możemy kupować nie tylko owoce i warzywa, ale też ryż, kasze czy bakalie.

Butelkowana woda mineralna, napoje w butelkach z tworzywa, soki w foliowanych kartonach – tego też możemy unikać. W zamian warto nosić przy sobie butelkę na wodę, szklaną albo z tworzywa, byle nie PET, i napełniać ja wodą z kranu. Jeśli obawiamy się picia wody z kranu, możemy zaopatrzyć się z w butelkę z filtrem.

Dajemy radę: Jeśli lubimy wpadać do kawiarni po kawę na wynos, to przychodźmy ze swoim kubkiem wielorazowym. Jednorazowe kubki plastikowe trudne są do recyklingu. Nie łudźmy się, że rozwiązaniem są kubki papierowe – są one klejone i powlekane plastikiem.

Zmorą są także plastikowe słomki oraz jednorazowe naczynia i sztućce. Postarajmy się z nich zrezygnować. Jeśli nie potrafimy obyć się bez słomek, to zamiast plastikowych używajmy papierowych.

Żel pod prysznic czy mydło w płynie przeważnie pakowane są do plastikowych pojemników. Warto powrócić zatem do tradycyjnego mydła w kostce. Niektóre firmy kosmetyczne używają opakowań z tworzyw nadających się do recyklingu i ten aspekt warto brać pod uwagę przy zakupach kosmetycznych.

To, w co się ubieramy i ile ubrań kupujemy też ma znaczenie dla naszej planety. A każda bluzka czy spodnie z syntetycznej tkaniny zawierają mikroplastik, który uwalnia się podczas prania. Chcemy żyć ekologicznie – kupujmy mniej ubrań, ale wybierajmy rzeczy lepszej jakości i z naturalnych materiałów.

Segregowanie odpadów zaczyna się wreszcie upowszechniać. Nauczmy się to robić prawidłowo i wykorzystujmy tę wiedzę w praktyce.