Jak korzystnie wynająć mieszkanie?
Czego szukasz i za ile?
Zanim rozpoczniesz poszukiwania lokum do wynajęcia, zastanów się, czego potrzebujesz i ile możesz miesięcznie wydawać na mieszkanie. Kawalerka w centrum i dobry dojazd czy może dłuższa droga do pracy lub na uczelnię, ale tańsze mieszkanie na przedmieściach? A może wynajmiesz coś większego, ale wspólnie ze znajomymi?
Jak szybko znaleźć mieszkanie do wynajęcia?
Poszukaj ogłoszeń, np. na Gumtree i OLX. Popytaj wśród znajomych i rodziny. Zamieść własny anons w sieci – napisz czego szukasz, za ile i gdzie.
Możesz też skorzystać z pomocy pośrednika. On zajmie się wszystkim. Znajdzie oferty, sprawdzi stan prawny lokalu, wynegocjuje warunki wynajmu i sporządzi umowę. Jego prowizja wynosi najczęściej tyle, ile miesięczny czynsz.
Na co zwrócić uwagę?
Nie kieruj się tylko ceną! Ważna jest lokalizacja i najbliższe otoczenie. Sklep całodobowy na parterze może być przydatny, ale w nocy może być głośno. W nowych osiedlach nieraz brakuje infrastruktury. Czy w pobliżu jest apteka, drogeria, pralnia, fryzjer, poczta? Czy okolica jest bezpieczna? Gdzie zostawisz auto na noc?
Jeżeli nie masz własnych mebli, szukaj mieszkań już umeblowanych lub takich, gdzie wynajmujący oferuje dokupienie i montaż wyposażenia, np. szafy, pralki czy zmywarki do naczyń. Gdy mieszkanie nie jest umeblowane i musisz je urządzić samemu, zwróć uwagę, na którym jest piętrze. Być może „super okazja” wcale nie okaże się taka doskonała, bo trzeba wnosić meble na czwarte po schodach.
Na co zwracać uwagę w mieszkaniu przed wynajmem?
Sprawdź, czy stan wszystkich pomieszczeń odpowiada ofercie oraz Twoim potrzebom. Zajrzyj we wszystkie kąty, do szaf i na pawlacze. Zwróć szczególną uwagę na stan instalacji gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz okien i drzwi. Dowiedz się, kiedy wymieniano instalacje. Wyposażenie nie musi być nowe, ale sprawne. Szukaj śladów niedawnych napraw, pleśni, zapachu wilgoci. Przyjrzyj się kratkom wentylacyjnym, czy są czyste.
Zapytaj, czy właściciel zgadza się na przemalowanie ścian na inny kolor lub np. wymianę obić mebli? Ustal, co możesz samodzielnie zmienić w lokalu i zapisz to potem umowie. Dopytaj, jakie są rzeczywiste koszty utrzymania, poza czynszem. Przykładowo, piecyk w łazience lub elektryczne ogrzewanie na poddaszu mogą oznaczać dodatkowe wydatki.
Sprawdź stan prawny mieszkania
Zanim podpiszesz umowę najmu upewnij się, że zawierasz ją z właścicielem lub osobą upoważnioną do dysponowania mieszkaniem. Samo zameldowanie w lokalu nie oznacza możliwości rozporządzania nim! Poproś wynajmującego o akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni albo wspólnoty lub pełnomocnictwo. W urzędzie gminy sprawdzisz, czy w lokalu nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza, choćby prowadzona przez poprzedniego najemcę.
Poproś też o przedstawienie dowodów wpłat za media i porównaj je z ostatnimi prognozami lub fakturami, aby upewnić się, że właściciel nie zalega z opłatami.
Co musi zawierać umowa najmu?
Nie decyduj się na mieszkanie bez pisemnej umowy. Przy podpisywaniu potwierdź dane wynajmującego z jego dokumentem tożsamości. W umowie najmu muszą się znaleźć dane stron, adres i powierzchnia lokalu, wysokość czynszu, terminy i sposób płatności, ewentualne dodatkowe opłaty i kaucja, prawa i obowiązki stron, czas trwania umowy oraz warunki jej wypowiedzenia. Umowa musi jasno określać, kto płaci czynsz do spółdzielni lub wspólnoty, a kto za gaz, wodę, prąd, internet czy inne media. Jeśli wynajmujący pominie jakiś punkt, domagaj się jego wprowadzenia.
Warto w niej też zapisać, jakie zmiany możesz wprowadzać w mieszkaniu bez zgody właściciela. Jeśli tego nie zrobisz, wynajmujący ma prawo żądać ich usunięcia i przywrócenia stanu poprzedniego.
Kto ubezpiecza wynajmowane mieszkanie?
Zazwyczaj właściciel ubezpiecza mieszkanie od najczęstszych ryzyk, takich jak pożar, zalanie, czy włamanie. Warto to zawrzeć w umowie. Zapytaj jednak o zakres jego polisy. Sam również możesz na własną rękę ubezpieczyć wynajęty lokal.
W wynajmowanym mieszkaniu możesz osobno ubezpieczyć to, co jest w nim Twoją własnością, czyli ruchomości domowe, np. elektronikę, sprzęt AGD, meble jak i stałe elementy mieszkania, za których zachowanie we właściwym stanie technicznym odpowiadasz Ty. Jeśli dokonasz w wynajętym mieszkaniu adaptacji czy ulepszeń, zastanów się czy nie ubezpieczyć też poniesionych nakładów, np. wbudowanych szaf, nowych wykładzin, glazury czy nowych paneli?
Możesz także dodatkowo zabezpieczyć się polisą od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, która ochroni Cię w razie szkód, które wyrządzisz innym osobom, np. sąsiadom. To przydatne, choćby gdy doniczka z kwiatami spadnie na zaparkowany samochód. Zakres odpowiedzialności możesz rozszerzyć również o szkody powstałe w najmowanym lokalu, w tym w wyposażeniu.
Gdy ubezpieczysz mieszkanie lub jego wyposażenie, otrzymasz w pakiecie również ochronę w zakresie usług assistance domowego. Dzięki temu, będziesz mógł skorzystać z pomocy hydraulika w razie awarii kranu w łazience, czy usługi ślusarza, jeśli zatrzasną się drzwi.
Umowa to nie wszystko
Do umowy dołącz koniecznie protokół zdawczo-odbiorczy, podpisany przez obie strony. Opisz w nim faktyczny stan lokalu i wyposażenia, w szczególności, jaki jest stan ścian, podłóg, drzwi, okien, mebli i wyposażenia. Opisz istniejące uszkodzenia, takie jak zbita szyba w drzwiach, utłuczony rant umywalki lub porysowany zlewozmywak. Zapisz wskazania liczników prądu, wody i gazu. Zabezpieczysz się w ten sposób przed nieuzasadnionymi roszczeniami ze strony wynajmującego. Im bardziej szczegółowy opis, tym lepiej. Dołącz do niego zdjęcia.
Kaucja - tak, ale tylko opisana w umowie
Wynajmujący poprosi Cię o wpłacenie kaucji na pokrycie ewentualnych szkód. Zazwyczaj to równowartość miesięcznego czynszu najmu. Jeśli masz ją wpłacić, żądaj zapisania tego w umowie.
Po zakończeniu umowy wynajmujący powinien zwrócić kaucję w całości, jeśli stan mieszkania nie uległ pogorszeniu, poza zużyciem będącym następstwem prawidłowego używania, i gdy uregulujesz wszystkie opłaty.