03 listopada 2014

Jak jeździć ekonomicznie?

Ekonomicznie to nie tylko oszczędnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Poznajcie podstawowe zasady eko-jazdy.

Rozmawiamy z Mariuszem Stuszewskim z ​DTJS Akademia Jazdy Opel.

Ekonomicznie można jeździć każdym samochodem, prywatnie i służbowo. Ważne, by o jeździe myśleć kompleksowo i przewidywać każdy ruch. Korzyści są duże: bezpieczeństwo, ochrona środowiska i zmniejszenie wydatków na paliwo, nawet o jedną czwartą! W ekonomicznej jeździe najważniejsze jest świadome i efektywne wykorzystanie wszystkich możliwości i mocy, jaką mają nasze samochody.

Eko-zasady

1. ZAPLANUJ PODRÓŻ

Planowanie podróży to refleksja, czy w ogóle samochód będzie dobrym rozwiązaniem, by dostać się do celu. Czasem pociąg lub samolot będą tańsze i wygodniejsze, czasem wystarczy krótki spacer.

– Zróbmy rachunek sumienia. Ile razy z powodu lenistwa wybieraliśmy samochód, by jechać do najbliższego sklepu? – radzi Mariusz Stuszewski.

2. RUSZAJ OD RAZU

Wsiadasz, uruchamiasz auto i jedziesz! Nie ma potrzeby zimą grzać silnika, a latem czekać aż się samochód schłodzi.

– Ruszajmy spokojnie. Nie naciskajmy gazu do oporu i nie wprowadzajmy silnika od razu na wysokie obroty. Pamiętajmy też o przekręceniu kluczyka, gdy zatrzymujemy się na dłużej niż minutę.

3. PRZEWIDUJ KAŻDY RUCH

Starajmy się nie jeździć na pamięć. Nie wszystkie nasze nawyki są dobre. Planuj więc i przewiduj każdą swoją podróż. Unikaj gwałtownych przyspieszeń, dociskania gazu do dechy i nagłego hamowania.

– Eko to styl elegancki, bez bezsensownego gonienia, omijania przeszkód, by potem hamować 5 centymetrów od kolejnego auta. Nieustanne i gwałtowne hamowanie powoduje szybkie zużycie m.in. klocków hamulcowych. A to koszty dla środowiska i dla nas samych. Możemy jeździć szybko! Ale tam, gdzie droga oraz warunki na to pozwalają. Trzeba wykorzystywać każdą sytuację, np. na długim prostym odcinku trasy, na autostradzie wrzućmy 140 i tempomat, jeśli mamy. Jest szybko, bezpiecznie i ekonomicznie. Pamiętajmy, by zawsze było to zgodne z przepisami, bo dojazd do czerwonego światła w miejskim ruchu z prędkością 100 na godzinę jest głupotą i zagrożeniem.

4. JEDŹ PŁYNNIE

Większość kierowców szybko uczy się płynnie zmieniać biegi. To wchodzi w krew już po kilku jazdach. Niestety nie zawsze robimy to przy właściwych obrotach.

– By jeździć płynnie, trzeba szybko zmieniać biegi. To najważniejsza zasada, ale by to dobrze robić, musimy nauczyć się naszego samochodu. Każde auto ma inny zakres zmiany biegów! Nauczmy się tego również, gdy jeździmy automatem. Tu pożądany efekt uzyskamy, odpowiednio operując pedałem gazu.

Rozmawiała Agnieszka Durska