06 września 2019

Jak bezpiecznie latać samolotem?

Podróż samolotem dla niektórych turystów może być niebezpieczna. Wszystkiemu winna jest zakrzepica – podstępna choroba, która potrafi zaatakować osoby podróżujące na długich dystansach.

Zakrzepica żył głębokich to choroba, która polega na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich, przeważnie w kończynach dolnych. Choroba ta może prowadzić do bardzo poważnych następstw, w skrajnych przypadkach fragment zakrzepu może oderwać się i z biegiem krwi dostać się do serca i rozgałęzień tętnicy płucnej, a gdy się tam zaklinuje, powstaje duże zagrożenie dla życia.

Dajemy radę: Ryzyko powstania zakrzepów wzrasta, gdy przez długi czas pozostajemy w jednej pozycji, a podróż samolotem na inny kontynent wiąże się z bezruchem przez wiele godzin.

Choroba może dopaść każdego, ale szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które znajdują się w grupie ryzyka. Znajdują się w niej pasażerowie starsi, powyżej 60. roku życia, osoby otyłe i z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby, które miały już wcześniej problem z zakrzepami albo z zatorem płucnym bądź krzepliwością, chorujące na nowotwory albo które mają wszczepiony stymulator serca, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną albo hormonalną terapię zastępczą, osoby po niedawnych urazach i operacjach oraz nałogowi palacze. Jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, to przed długim lotem warto skonsultować się z lekarzem, który w razie potrzeby przepisze zastrzyki przeciwzakrzepowe.

Niezależnie od tego w czasie długiej podróży warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim starajmy się nie spędzać całego lotu w jednej pozycji. W miarę możliwości wstawajmy i spacerujmy po samolocie, poruszajmy nogami, rozciągajmy się i unikajmy splatania nóg. W niektórych liniach lotniczych w magazynach pokładowych znajdują się przykłady ćwiczeń, które warto wykonywać w trakcie długiego lotu. Przeważnie są to krążenia stopami, ściskanie kolan, krążenie barkami i głową.

Bagaż podręczny lepiej jest schować do skrytki nad głową,  a nie pod siedzenie przed sobą, gdyż dzięki temu będziemy mieć więcej miejsca na nogi i będziemy mogli je wyprostować. Pijmy dużo płynów, zwłaszcza wody, ale unikajmy alkoholu i kofeiny. Podróżujmy w wygodnym, luźnym i niekrępującym ubraniu. Przydatne mogą być też specjalne uciskowe pończochy albo podkolanówki, które uciskają na żyły w taki sposób, że poprawiają krążenie, zmniejszając tym samym ryzyko zakrzepicy. Unikajmy stosowania na własną rękę leków. Ani aspiryna, an inne środki dostępne bez recepty nie zmniejszają ryzyka zakrzepicy w podróży.

Źródła

Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer  https://moje.pzu.pl/