25 października 2019

Jak bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych?

W sieci nic nie ginie, a nieumiejętnie korzystając z serwisów społecznościowych możesz wyrządzić sobie szkodę. Podpowiadamy, jak ominąć rafy i bezpiecznie korzystać z Facebooka czy Twittera.

Kluczowa zasada każdego użytkownika serwisów społecznościowych to: pomyśl, zanim wrzucisz coś do sieci. Zastanów się, jakie reakcje w Twoim otoczeniu może wywołać dane zdjęcie czy film, czy nikomu nie zaszkodzi, nie sprawi przykrości czy nie wywoła niepotrzebnej burzy. To, co raz wrzuciłeś do internetu, może już na zawsze pozostać upublicznione. Nigdy nie masz pewności, czy zdjęcia, które po 10 minutach zdjąłeś z Facebooka, nie skopiował ktoś z Twoich znajomych i nie wykorzysta go przy nadarzającej się okazji.

Zamieszczaj tylko informacje, których się nie wstydzisz. I pamiętaj o tym, że w sieci nikt nie jest anonimowy i nawet jeśli ukrywasz swoje prawdziwe dane, osoba, która będzie ich potrzebować, poradzi sobie ze zidentyfikowaniem Ciebie.

Zachowaj ostrożność w podawaniu informacji o sprawach zawodowych, nie komentuj zachowań klientów ani konkurencji. Twojemu pracodawcy mogą nie spodobać się Twoje wpisy, a może o nich dowiedzieć się nawet wtedy, gdy dostęp do nich ograniczyłeś do swoich znajomych. Pamiętaj także o tym, że Twoje wpisy mogą wpływać na wizerunek Twojej firmy, zwłaszcza gdy w serwisie społecznościowym podajesz informację o swoim miejscu pracy.

Nie dodawaj do znajomych osób, których nie znasz. Nie ma sensu udawać, że się ma tysiące znajomych, kosztem dostępu tych osób do Twoich prywatnych zdjęć czy informacji o Twoich aktywnościach. Świadomie korzystaj również z ustawień prywatności, nie udostępniaj publicznie informacji, które nie powinny być dla wszystkich widoczne. Zdjęcia dzieci zachowaj dla rodziny i najbliższych znajomych.

Media społecznościowe dają też narzędzia hakerom. Nie odpowiadaj każdemu, kto do Ciebie napisze. Wiadomości z podejrzanych kont najbezpieczniej jest zignorować. Nie klikaj w podejrzane linki. Zastanów się dobrze, zanim skorzystasz z aplikacji udostępnianych w serwisie. Często wiąże się to z udostępnieniem danych na swój temat.

 

Dajemy radę:

Kolejna ważna sprawa to troska o to, żeby nikt niepowołany nie mógł wejść na Twoje konto i tam narozrabiać, wrzucając treści, których sobie nie życzysz. Nie podawaj nikomu hasła do swojego konta, a jeśli masz kilka kont, to nie używaj tych samych haseł. Jeśli nie jesteś jedyną osobą korzystającą z laptopa czy smartfona, to nie zapisuj haseł do automatycznego logowania.