09 sierpnia 2019

Jak bezpiecznie grillować?

Grillowanie nie jest najzdrowszym sposobem przyrządzania posiłków, ale nie zmienia to faktu, że Polacy grillować lubią i od wiosny do jesieni chętnie spędzają w ten sposób czas na powietrzu. Podpowiadamy, co robić, aby grillowanie było bezpieczne.

Pożary spowodowane niewłaściwym korzystaniem z grilla nie należą do rzadkości. Z tego powodu powinniśmy grillować z dala od lasu, wysuszonych łąk i pól czy łatwopalnych zabudowań, a grill stawiamy na stabilnym, równym i płaskim podłożu, żeby niełatwo było go przewrócić. W czasie pracy grilla nie powinniśmy przesuwać. Podczas grillowania potraw nie pozostawiajmy urządzenia bez opieki. Cały czas ktoś powinien mieć na nie oko i czuwać, żeby nie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, szczególnie jeśli w pobliżu są dzieci albo zwierzęta.

Podstawą grillowania jest higiena. Dla wszystkich powinno być oczywiste, że przed rozpoczęciem grillowania ruszt trzeba wyczyścić, a ręce dokładnie umyć. Deska do krojenia i nóż używane do surowych potraw nie powinny być używane do już przygotowanych. Również produkty surowe nie powinny mieć styczności z gotowymi potrawami Jeśli tego nie będziemy przestrzegać, łatwo możemy nabawić się problemów żołądkowych.

Do grillowania należy używać wyłącznie węgla drzewnego, albo specjalnie do tego przeznaczonego, albo drewna z drzew liściastych. Unikajmy drewna z drzew iglastych oraz szyszek, a także papieru, które przy spalaniu uwalniają toksyczne substancje. W miarę możliwości zrezygnujmy z podpałki w płynie, nawet jeśli  rozpalenie grilla miałoby nam zająć więcej czasu. Podpałki nie można dolewać podczas grillowania potraw. Spalanie podpałki, która jest produktem naftowym, powoduje wydzielanie szkodliwych substancji oraz powstawanie dużej ilości sadzy. Na rynku dostępne są podpałki ekologiczne, stworzone z czystego węgla, ale najlepiej unikać podpałek w ogóle. Tym bardziej do rozpalania grilla nie używajmy spirytusu ani benzyny.

Dajemy radę: ​Uważajmy na to, żeby tłuszcz z grillowanych potraw nie ściekał do paleniska, gdyż ulega on rozkładowi pod wpływem gorąca, co skutkuje wytwarzanie szkodliwych substancji, które przedostają się do jedzenia razem z dymem. Z tego powodu do grillowania warto używać aluminiowych tacek.

Przygotowywane przez nas jedzenie nie powinno mieć kontaktu bezpośrednio z płomieniem, grilluje się je nad żarzącymi się węglami.

A dla zdrowia warto też pamiętać, że grillować można nie tylko mięso czy ryby, ale także warzywa. Bakłażan, dynia czy cukinia z grilla smakują wyśmienicie.