02 kwietnia 2020

Ile snu potrzebujesz?

Zarwane noce mogą być przyczyną życiowych niepowodzeń, chorób, problemów skórnych i braku efektów w odchudzaniu. Sen to podstawa dobrego, zdrowego życia! Ile go tak naprawdę potrzebujemy?

​Nie można nie spać!

Margaret Thatcher podobno spała tylko cztery godziny na dobę, a w najtrudniejszych politycznie momentach wcale się nie kładła. Podobnie postępował Salvador Dali.

Niektórzy uważają, że sen to strata cennego czasu. Nic bardziej mylnego! Ludzki mózg i ciało potrzebują regeneracji. Mimo, że różnimy się od siebie genetycznie i mamy odmienne przyzwyczajenia, to nie da się oszukać biologicznego zegara. Nasze ciała są zaprogramowane na czas aktywności, odpoczynku i snu. Jeśli nie respektujemy własnych ograniczeń, ryzykujemy rozregulowanie ważnych funkcji organizmu i poważne problemy. 

Ile powinieneś spać? 

To zależy od tego, ile masz lat. Naukowcy z National Sleep Foundation (Narodowej Fundacji Snu) w USA opublikowali niedawno szczegółowe rekomendacje dla dziewięciu kategorii wiekowych. Najdłużej powinny spać niemowlęta i noworodki oraz małe dzieci, którym zaleca się nawet kilkanaście godzin snu na dobę. Młodzieży ​i dorosłym powinno wystarczyć około 7–9 godzin, osobom starszym 7–8 godzin na dobę. Te „widełki” są oczywiście dość ogólnymi zaleceniami i należy dostosować je do własnych potrzeb i możliwości. 

Istnieją jednak dowody na to, że skracanie snu dobowego poniżej 6 godzin powoduje zwiększenie łaknienia i zmniejsza zdolność do wykorzystania glukozy w organizmie człowieka. W efekcie prowadzi więc do otyłości oraz problemów hormonalnych.  

Nie tylko ilość, ale jakość

Długość snu to nie wszystko. Liczy się także to, jak śpimy. Sen przerywany, niespokojny oraz trudności w zasypianiu nie sprzyjają właściwej regeneracji mózgu. Zdrowy, fizjologiczny sen składa się z czterech faz. Jeśli mamy problemy ze snem, czyli te cztery fazy nie następują po sobie, a rano wstajemy niewyspani i drażliwi, to narażamy się na poważne choroby.

Osoby cierpiące na bezsenność częściej chorują na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu w porównaniu z tymi, które „śpią jak dzieci". Nieprawidłowy sen to także zaburzenia odporności, stany lękowe i zagrożenie depresją. 

​Jak poprawić jakość snu?

Częstą przyczyną kłopotów ze snem jest nadużywanie napojów z kofeiną, w tym kawy i herbaty, a także czekolady. Jeśli spożywasz 2–3 filiżanki kawy dziennie, do tego kilka czekoladek i 2–3 filiżanki czarnej herbaty, to dostarczasz organizmowi ponad 500 mg kofeiny na dobę. Bezpieczna dawka to około 300 mg. Średni czas półtrwania kofeiny w organizmie wynosi 4 godziny, ale waha się on od 2 do 10 godzin. Jeśli nie śpisz dobrze, ostatnią filiżankę kawy czy herbaty wypijaj najpóźniej około południa.

Ruch ma bardzo dobry wpływ na jakość snu. Wieczorem wybierz się na spacer, albo przynajmniej wykonaj kilka prostych ćwiczeń przy otwartym oknie. Jeśli w zasypianiu przeszkadza Ci gonitwa myśli, postaraj się wyciszyć, zrób sobie relaksującą kąpiel. Nigdy nie zasypiaj przed telewizorem. Dowiedziono, że to źle na nas działa i sprawia, że budzimy się znacznie częściej.

Nie można poprawić jakości snu tabletkami nasennymi. Nie wolno ich stosować długotrwale i bez konsultacji z lekarzem. Dlatego najpierw warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia i zastanowić nad zmianami.