16 grudnia 2021

Gdzie na wakacje 2022 – najlepsze kierunki na egzotyczne i europejskie podróże

Nowy Rok 2022 zbliża się wielkimi krokami. Twoim postanowieniem noworocznym jest, by podróżować więcej i dalej? Zastanawiasz się dokąd poniesie Cię na wczasy za granicą w 2022? Przygotowaliśmy TOP 4 najlepsze kierunki podróży na nadchodzący rok!

TOP 4. Meteory - nieoczywisty kierunek na greckie wakacje

Każdy z nas już gdzieś słyszał o letnich wakacjach na greckich wyspach Santorini, Krecie, Zakynthos czy Rodos. I chociaż niesłychanie sprzyjają one rajskim plażowym wakacjom – warto zajrzeć także w mniej oczywiste, a równie piękne, greckie miejsca. Jednym z nich są właśnie Meteory, które są masywem skalnym z piaskowca i zlepieńca znajdującym się w środkowej Grecji nieopodal miasta Kalambaka.

Wysokość szczytów w greckich Meteorach sięga 540 m n.p.m. Co najciekawsze, od XIV wieku na szczytach tych gór wybudowano aż 24 prawosławne klasztory (tzw. monastery). Obecnie jedynie 6 z nich (4 męskie i 2 żeńskie) wciąż spełniają swoją funkcję, a więc mieszkają w nich prawosławni zakonnicy!

Wskazówka: Miejsce jest niezwykle widowiskowe, jednak na zwiedzanie wystarczy jeden pełny dzień. Meteory to doskonały wybór na wycieczkę fakultatywną podczas wakacji za granicą 2022 w Atenach czy na greckim wybrzeżu.

 

TOP 3. Dominikana – dobra kuchnia, luksus i piękne widoki 

Prawdziwie tropikalny klimat w drugim co do wielkości państwie położonym na Morzu Karaibskim. I choć lot z Warszawy do Santo Domingo (stolicy Dominikany) trwa prawie 11 godzin – naprawdę warto, ponieważ czekają tam na nas idealne warunki na błogie wczasy 2022. W najbardziej znanym kurorcie Punta Cana znajdziemy czyste piaszczyste plaże i luksusowe hotele. Znajdzie się również coś dla fanów przygód – podobno na półwyspie Samana dawniej ukrywali się karaibscy piraci… A podczas wakacji 2022 możemy posmakować pysznej kuchni dominikańskiej, bogatej w ryż, fasolę, świeże owoce morza czy ryby.

Wskazówka: Wakacje za granicą 2022 na Dominikanie do najtańszych nie należą, jednak poza sezonem można trafić na naprawdę dobre ceny. Najlepiej więc bukować terminy w kwietniu lub listopadzie. Pora deszczowa na Dominikanie trwa od maja do października, jednak są to zwykle raczej gwałtowne i krótkotrwałe opady.

 

TOP 2. Zanzibar – polska kolonia na Oceanie Indyjskim

Choć de facto Zanzibar jest wyspą należącą do Tanzanii – Polacy w ostatnich latach pokochali ten kierunek podróży. Wakacje 2022 jeszcze bardziej zachęcają do urlopu na Zanzibarze, ponieważ na wyspie powstała bogata infrastruktura resortowa prowadzona przez Polaków. Bez problemu znajdziemy tam wiec polskich hotelarzy czy restauratorów. Zanzibar jest jednym z niewielu egzotycznych miejsc na świecie, gdzie możemy poczuć się jak u siebie, tylko z lepszą pogodą i na wczasach!

Wskazówka: Większość miejscowej ludności stanowią muzułmanie porządku sunnickiego. Z uwagi na poszanowanie religii – noszenie stroju kąpielowego jest dozwolone jedynie na plażach oraz terenach hoteli. Podczas zwiedzania wyspy czy miejsc publicznych należy zasłaniać ramiona i nogi (pod groźbą kary finansowej).

 

TOP 1. Islandia – ziemia lodu i ognia

Samodzielne zorganizowanie wycieczki objazdowej na Islandię jest niezwykle trudnym zadaniem logistycznym. Szczęśliwie, wiele biur podróży organizuje tego typu wycieczki do nordyckiego kraju lodu i ognia. Islandii chyba nie trzeba nikomu przedstawiać: zjawiskowe wybuchy wulkanów, jeden z największych lodowców w Europie czy kosmiczne zorze polarne – to tylko kilka z elementów tworzących niesamowity krajobraz Islandii, który corocznie przyciąga miliony turystów.

Wskazówka: Zorze polarne na Islandii można obserwować od połowy września do końca marca, jednak najlepszym terminem na obserwację zórz jest okres między początkiem listopada a końcem lutego, a więc wakacje zimowe 2022.
 

Planujesz wczasy za granicą na 2022 rok? Nie zapomnij ubezpieczyć się na wypadek nieoczekiwanych problemów podczas urlopu. Jeśli wyjeżdżasz poza granice Polski, z ubezpieczeniem PZU Wojażer otrzymasz pomoc medyczną i transport także w razie nagłego zachorowania na COVID-19. Ubezpieczenie PZU Wojażer obowiązuje od momentu wyjścia z domu aż do powrotu z podróży. Bądź bezpieczny!