22 listopada 2019

Co robić, gdy pod nogami załamie się lód? Grupa Specjalna Płetwonurków RP bierze udział w akcji PZU „Pomoc To Moc”

Nie panika i strach, tylko myślenie i podejmowanie mądrych działań może uratować nas przed utonięciem – twierdzi płetwonurek. Szkolenie z grupą specjalną, która o bezpieczeństwie w wodzie wie wszystko, było kolejnym elementem akcji PZU „Pomoc To Moc”.
Sporty wodne

Utonięcia zdarzają się nie tylko latem, ale i zimą, choć o tej porze roku warunki pogodowe zdecydowanie nie sprzyjają kąpielom. Gdy wodę skuwa tafla lodu, na powierzchni akwenów robi się wręcz tłoczno – łyżwiarze, saneczkarze i spacerowicze wypuszczają się daleko od linii brzegowej. Tymczasem nawet gruby lód nigdy nie daje gwarancji bezpieczeństwa. O tragiczny w skutkach wypadek nietrudno, zwłaszcza gdy wyrusza się na zimowe szaleństwa bez żadnego zabezpieczenia i wiedzy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

W Polsce każdego roku tonie około 600 osób. Dlatego PZU, pomysłodawca i organizator akcji „Pomoc To Moc”, zaprosił do współpracy Grupę Specjalną Płetwonurków RP. Płetwonurkowie przeprowadzili z dziećmi i młodzieżą cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa podczas przebywania na zamarzniętych akwenach oraz uprawiania sportów na pokrywie lodowej. Zajęcia przebiegały dwuetapowo – najpierw w salach wykładowych, a następnie w terenie. Ze szkolenia skorzystało tysiąc osób.

Najważniejsza lekcja, jaką uczestnicy zajęć otrzymali od prowadzących? Tonącemu nigdy nie podajemy ręki – w przeciwnym razie moglibyśmy zostać wciągnięci pod taflę lodu. By pomóc, należy doczołgać się do przerębli i wyciągnąć w stronę poszkodowanego gałąź, szalik lub inny długi przedmiot.

– Głęboko wierzę, że nasze działania nie tylko przyczynią się do zmniejszenia statystyki utonięć, ale także pokażą, że nasz parter – PZU przykłada szczególną wagę do poprawy świadomości młodych ludzi w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodą – powiedział Maciej Rokus z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.