08 sierpnia 2014

Gdy okradną cię za granicą

Możesz mieć oczy dookoła głowy, ale to kieszonkowcom wcale nie przeszkodzi, by ukraść ci dokumenty i portfel. Co robić, gdy ktoś okradnie nas za granicą? Do kogo zgłosić się po pomoc?

Turyści za granicą to łatwy łup dla złodziei. W wielu popularnych muzeach nie bez powodu wiszą znaki ostrzegające przed kieszonkowcami. Strażnicy w British Museum w Londynie często zwracają zwiedzającym uwagę, by pilnowali toreb, plecaków i kieszeni. Podobnie w ​Watykanie.

Dajemy radę: Uważaj w środkach transportu, na dworcach, lotniskach. Bądź czujny w zatłoczonych miejscach: na miejskich targowiskach, w centrach handlowych. Nie zostawiaj cennych przedmiotów w pokoju hotelowym bez zabezpieczenia. Korzystaj z sejfów lub skrytek. Pilnuj torebki w restauracjach (to zwłaszcza do pań, które wieszają torbę na oparciu krzesła i o tym zapominają!). Nigdzie nie zostawiaj bagażu lub torebki bez opieki, nawet na chwilę.

Pamiętaj, nie noś razem dokumentów i pieniędzy. Nie miej przy sobie wszystkich pieniędzy i kart. Gotówkę podziel na mniejsze kwoty i bierz tyle, ile wydasz w ciągu jednego dnia. Jeśli możesz, zostaw przynajmniej część kart w domu. 

Zawiadom policję

Gdziekolwiek jesteś, tu skieruj swoje pierwsze kroki po kradzieży. Jeśli nie wiesz, gdzie jest najbliższy posterunek policji, a w okolicy nie widzisz żadnego funkcjonariusza, zadzwoń pod numer 112. Możesz to zrobić bezpłatnie z budki telefonicznej.

Pamiętaj: Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym w całej Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w razie zagrożenia zdrowia, życia lub utraty mienia.

​Zastrzeż karty i dokumenty

Zastrzeż karty niezwłocznie po ich utracie! W przeciwnym razie ryzykujesz, że złodziej wypłaci pieniądze z Twojego konta. Aby to zrobić, zadzwoń pod numer 828 828 828.

Jest to jeden, wspólny numer do zastrzegania kart płatniczych niezależnie od tego, w którym banku masz konto. Można na niego zadzwonić z kraju lub zagranicy. 

 Zgłoś się do konsulatu

Utratę dokumentów zgłoś do lokalnej polskiej placówki dyplomatycznej . Może to być konsulat bądź wydział konsularny ambasady RP w danym kraju.

Dajemy radę: Sprawdź przed wyjazdem, gdzie znajduje się odpowiednia placówka dyplomatyczna w kraju, do którego się udajesz. Zanotuj jej dane i umieść w walizce, bagażu podręcznymi i/lub kalendarzu. Zanim wyjedziesz, przygotuj też kopie dokumentów – dowodu lub paszportu. Ksero, skan, a nawet zdjęcie zrobione telefonem mogą się przydać w razie kradzieży oryginałów. To ułatwi otrzymanie dokumentów zastępczych.

Wsparcie finansowe

Jeśli stracimy wszystko, konsul ułatwi nam kontakt z bliskimi i otrzymanie od nich pieniędzy. Jeśli nie ma innej możliwości przelewu, nie masz dokumentów i kart, konsul przekaże Ci kwotę, którą wpłacili w kraju Twoi bliscy na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeżeli nie masz rodziny ani znajomych, konsul może udzielić pomocy finansowej, dzięki której wrócisz do kraju najtańszym dostępnym środkiem transportu. Musisz tylko zobowiązać się do zwrotu pieniędzy po powrocie do ojczyzny.

Po potwierdzeniu danych i tożsamości konsul wydaje paszport tymczasowy na powrót do miejsca stałego pobytu. Z reguły krótko się czeka na ten dokument. Zależy to głównie od konkretnego konsulatu, który ma na decyzję 3 tygodnie. Często jednak już tego samego dnia możemy otrzymać tymczasowy paszport. 

Źródła

Polskie placówki dyplomatyczne za granicą http://www.msz.gov.pl/

Kup ubezpieczenie podróżne on-line  https://moje.pzu.pl/