22 listopada 2019

Galeria Sztuki XIX wieku pod skrzydłami PZU. Wyjątkowa ekspozycja przeszła modernizację

PZU zostało mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku i już od czterech lat we współpracy z Muzeum Narodowym trzyma pieczę nad kolekcją prac najwybitniejszych polskich artystów. Przekazało środki na zakup obiektów muzealnych, renowację obrazów, a ostatnio również na modernizację całej galerii.
Kultura

Galeria Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie od 2015 roku jest pod patronatem PZU. Firma sfinansowała remont, dzięki któremu ekspozycja malarstwa zyskała całkiem nową formułę. Teraz prace polskich artystów są prezentowane w sposób, który pozwala na umieszczenie ich w kontekście prądów sztuki europejskiej.

W galerii można podziwiać obrazy takich twórców jak Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Józef Mehoffer, Józef Chełmoński, Witold Wojtkiewicz czy Olga Boznańska. Największą dumą kolekcji jest „Żydówka z pomarańczami” namalowana przez Gierymskiego. Obraz, zrabowany w czasie wojny, kilka lat temu szczęśliwie powrócił do kraju. Koszt jego odzyskania i renowacji pokryła Fundacja PZU.

Mecenat nad Galerią Sztuki XIX wieku to kolejne działanie PZU na rzecz ochrony i promocji polskiego dziedzictwa narodowego. Ubezpieczyciel wspiera również Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie i Muzeum Łazienki Królewskie.