05 marca 2019

Domowe sposoby na przeziębienie

Od jesieni do wiosny infekcje dróg oddechowych są zmorą większości ludzi. Nie z każdym przeziębieniem musimy iść do lekarza. W walce z infekcjami możemy spróbować domowych metod, stosowanych od dziesięcioleci przez nasze mamy i babcie.

Nie sposób unikać narażania się na złapanie przeziębienia. W pracy, szkole, urzędzie, kościele, autobusie - wszędzie tam, gdzie możemy spotkać zainfekowanych ludzi, łatwo jest złapać infekcję. Skoro nie sposób uniknąć przeziębienia, to trzeba sobie jakoś z nim radzić.

Dajemy radę: Domowe sposoby pozwolą udrożnić zatkany nos, ułatwią oddychanie, złagodzą kaszel czy chrypkę oraz rozgrzeją. Jeśli jednak mamy wysoką temperaturę i jesteśmy bardzo osłabieni, powinniśmy udać się do lekarza. Metody naturalne najbardziej pomagają natomiast wtedy, gdy infekcja dopiero zaczyna się rozwijać, gdy czujemy bóle w mięśniach, drapanie w gardle i gdy zaczyna się katar.

Tradycyjnym sposobem na przeziębienie jest gorąca herbata miodem i cytryną albo z malinami, która rozgrzewa i działa napotnie, co pozwala obniżyć temperaturę, a także łagodzi kaszel i ból gardła. Do herbaty można także dodać imbir, który słynie z właściwości odkażających oraz przeciwzapalnych.

Kąpiel z olejkami eterycznymi także ma działanie rozgrzewające, do tego pomaga udrożnić drogi oddechowe, zatem ułatwia oddychanie. Najlepsze do stosowania w takich kąpielach olejki to eukaliptusowy i lawendowy. Olejki eteryczne można także wykorzystywać do inhalacji. Inhalacje robi się w ten sposób, że do naczynia z gorącą wodą wlewa się kilka kropli olejku i pochyla nad naczyniem głowę przykrytą ręcznikiem tak, aby jak najmniej pary wydostawało się na zewnątrz.

Za skuteczne w walce z infekcjami uchodzą tradycyjnie czosnek i cebula. Czosnek ma silne właściwości bakteriobójcze. Można spożywać go na kanapce, można też w postaci syropu, ewentualnie z mlekiem, ale nie tworzy to smacznej mieszanki. Cebula działa odkażająco i przeciwzapalnie, ma przy tym wiele witamin. Przy przeziębieniach sprawdza się babciny sposób, czyli syrop z cebuli, sporządzony z plasterków cebuli posypanych cukrem i trzymanych do czasu, aż puści ona sok.

Jeśli dokucza nam ból albo drapanie w gardle, możemy spróbować płukania gardła. Nie potrzebujemy do tego wyszukanych składników, wystarczy ciepła woda z solą. Można też do tego wykorzystać zioła: szałwię, rozmaryn i przywrotnik.

Dajemy radę: W czasie infekcji warto dać sobie dużo luzu oraz prawo do odpoczynku. Nic nie zastąpi leżenia w łóżku i wysypiania się. Trzeba także dużo pić, unikać stresów i zdrowo się odżywiać.

Źródła

PZU Plan na Zdrowie  https://bit.ly/