08 maja 2015

Domowe biuro – zrób to sam

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Potrzebują do tego miejsca, odpowiedniego zorganizowania przestrzeni, ale często też mobilności. Warto więc przygotować taką wersję domowego miejsca pracy, które nie wymaga naruszania czterech ścian, np. w wynajmowanym mieszkaniu.

Jak w kilku krokach przygotować taką przestrzeń w domu? To wcale nie takie trudne – przekonuje Kasia Ogórek, autorka bloga Twoje DIY. Wystarczy trochę kreatywności i możesz stworzyć kącik na małe biuro. W razie przeprowadzki z łatwością zabierzesz je ze sobą.

Poniżej znajdziesz instrukcje, jak samodzielnie, krok po kroku przygotować następujące elementy wyposażenia domowego biura:

  • ​Biurko z tablicą pegboard
  • Stojące segregatory
  • Tablica korkowa
  • Organizatory na biurko

​Biurko z tablicą pegboard

Sam stół to często za mało, aby pomieścić wszystkie niezbędne do pracy akcesoria. Potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, gdzie możesz dodatkowo powiesić np. notatki, przybory czy inne pomoce. Dlatego warto wykonać tablicę perforowaną czyli pegboard.

Materiały: stolik, dwa kątowniki, sklejka o długości i szerokości stołu, wiertarka z małym wiertłem, biała farba akrylowa, wałek i kuweta do farby.

1. Zrób podziałkę, aby wyznaczyć miejsca do wiercenia.

2. Wiertarką z małym wiertłem nawierć otwory.

3. Sklejkę pomaluj farba akrylową.

4. Dwa kątowniki wkręć od spodu stołu, zostawiając odstęp od stołu na grubość sklejki.

5. Sklejkę wsuń między kątowniki, a krawędź blatu stołu. Za pomocą drutu możesz wykonać haczyki do wieszania akcesoriów do pracy.

​Segregatory stojące

Do przechowywania notatek, dokumentów, próbników, zeszytów potrzebne są segregatory. Bardzo łatwo wykonasz je z kartoników po artykułach spożywczych.

Materiały: pudełka, papier dekoracyjny, taśma dwustronna, klej biurowy.

1. Pudełka przytnij. Dół oklej taśmą dwustronną.

2. Segregator owiń papierem dekoracyjnym. Górę i dół podklej klejem.

​Tablica korkowa

W miejscu pracy wygodnie jest mieć tablicę na drobne notatki. Możesz do niej przeczepić ważne zapiski, które będą Ci przypominać o zadaniach do wykonania. Przygotuj tablicę korkową w kształcie litery. 

Materiały: Stara tablica korkowa lub podkładka korkowa, szablon litery, nożyk tapicerski, tkanina, klej biurowy.

1. Odrysuj szablon na korku.

2. Za pomocą nożyka tapicerskiego wytnij literę.

3. Za pomocą nożyka tapicerskiego wytnij literę.

​Organizator na biurko

Na biurku przydają się pojemniki na długopisy, ołówki, zakreślacze. Możesz wykonać je z puszek po konserwach. Zobacz, jakie to proste.

Materiały: 3 puszki różnej wielkości, tkanina, klej biurowy, klej na gorąco, taśma dwustronna.

1. Puszkę oklej taśmą dwustronną.

2. Do taśmy przyklej tkaninę. Część materiału podklej od dołu, a od góry wklej w środek puszki. Dzięki temu zabezpieczysz ostre krawędzie puszki.

3. Klejem na gorąco sklej puszki ze sobą.

Tak przygotowane domowe biuro można bardzo łatwo zdemontować i zabrać ze sobą w razie przeprowadzki. Jego konstrukcja pozwala na swobodne przestawianie i zmiany w mieszkaniu, co jest bardzo wygodne. Z kolei, gdy potrzebujesz dodatkowego stołu, wystarczy zdjąć tablicę i możesz przyjmować gości. Miłej pracy!