14 czerwca 2022

Dobra Drużyna PZU – wsparcie talentów sportowych i wyrównanie szans

Zdrowy styl życia, prawidłowy rozwój psychofizyczny czy kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw społecznych – to tylko kilka z założeń programu Dobra Drużyna PZU.

Obecnie w programie uczestniczy już ponad 25 000 dzieci i młodzieży, a kapitanem Dobrej Drużyny PZU jest Iga Świątek! Na czym polega program Dobra Drużyna PZU i jak złożyć wniosek? Kim są ambasadorzy? Jak ubiegać się o dofinansowanie i ile środków można otrzymać?
 

Za nami wspaniałe, sportowe wydarzenie! 07.06.2022 Iga Świątek wraz ze wszystkimi ambasadorami Dobrej Drużyny PZU oraz przedstawicielami PZU zagościła na konferencji podsumowującej poprzedni rok działania tego projektu. W jednym miejscu spotkali się zawodowi sportowcy oraz dzieci, które dzięki realizowanemu przez PZU programowi, mają szansę na rozwijanie swoich sportowych pasji. Na małych sportowców czekało mnóstwo niespodzianek i zabawy. Rozegrany został także turniej o puchar Dobrej Drużyny.

W trakcie konferencji swoją premierę miał także raport „Ruszamy dalej z PZU”, ukazujący wpływ pandemii na kondycję psychofizyczną dzieci i młodzieży. Podsumowanie badań i wnioski przyświecały nam do stworzenia nowego projektu prewencyjnego.

Dobra Drużyna PZU to program wsparcia rozwoju sportu dzieci i młodzieży

Cele programu są jasne – program wspiera rozwój dzieci i młodzieży w mniejszych ośrodkach i z ograniczonym dostępem do środków finansowych, a jednocześnie propaguje zdrowy styl życia i realnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży aktywnej sportowo (również z niepełnosprawnościami). Kto może złożyć wniosek w programie Dobra Drużyna PZU? 

Kluby sportowe, organizacje oraz stowarzyszenia, tylko do końca czerwca mają wyjątkową możliwość złożenia wniosku w programie Dobra Drużyna PZU i uzyskać aż do 15 000 złotych dofinansowania na cele związane z organizacją zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia).
 


 

Po pandemii potrzebne jest dużo więcej ruchu

Nasze życie w okresie pandemii skupiło się głównie na przebywaniu w domu, przed ekranami komputerów – z raportu postpandemicznego PZU wynika, że aż 44% dzieci częściej korzysta dla rozrywki z mediów społecznościowych lub gra w gry komputerowe. Aktywność fizyczna z oczywistych względów została odstawiona na bok. Dzieci i młodzież już mniej chętnie uprawiają sport czy biorą udział w zorganizowanych zajęciach sportowych. Alarmujące są wyniki badań mówiące o tym, że podczas pandemii tylko 50% dzieci spędzało czas na aktywności fizycznej lub rekreacji. 

Pandemia wpłynęła negatywnie również na kondycję fizyczną dzieci i młodzieży, a ruch w dzieciństwie jest przecież kluczowym czynnikiem decydującym o rozwoju i zdrowiu w dorosłości. Raport PZU pokazuje, że zajęcia sportowe wśród dzieci i młodzieży zajmują jedynie 3 godziny i 15 minut tygodniowo. Jednocześnie, zgodnie ze statystykami PZU Zdrowie, od 2019 roku o 80% wzrosła roczna liczba wizyt u specjalistów dziecięcych. Notuje się wśród dzieci niestety także zmniejszoną chęć do udziału w aktywnościach sportowych czy zwiększone poczucie dyskomfortu podczas ćwiczeń w grupie. 

Według 45% rodziców pandemia miała negatywny wpływ na relacje ich dzieci z rówieśnikami. Zdaniem rodziców jednak, zajęcia dodatkowe działają pozytywnie na częstotliwość relacji ich dzieci z rówieśnikami i są sposobem na ochronę przed negatywnymi skutkami pandemii.

PZU Dobra Drużyna to odpowiedź na potrzebę aktywizacji dzieci i młodzieży po pandemii, wyraz dbałości o ich kondycję psychiczną i fizyczną w dorosłym życiu. Dobra drużyna to wsparcie dla tych instytucji, które organizują zajęcia w ciekawych dla dzieci dyscyplinach sportu, angażujących całe społeczności. Pamiętajmy, że wprowadzenie aktywności ruchowej w życie dzieci w komfortowy dla nich sposób zostanie z nimi na zawsze – mówi Sylwia Matusiak, Dyrektor Zarządzający ds. Marketingu, Sponsoringu i Prewencji.
 

Nie każdy ma szansę wyjść z podwórka na stadion – można to zmienić

Wyrównanie szans młodych talentów sportowych to jedno z ważnych założeń programu Dobra Drużyna PZU. O tym, jak ważne jest wsparcie w tym zakresie, mówi jeden z ambasadorów programu:

- Na początku było ciężko, to były inne czasy. Brakowało sprzętu: butów, rękawic. Były tylko korkotrampki, na które rodzice niekoniecznie mieli wtedy pieniążki. Gdy się rozdarły, zszyłem i grałem dalej w takich połatanych. Jak się zaczęła liga, rodzice kupili mi dodatkowo ochraniacze na kostki. Służyły mi ładnych parę lat. Od trenera otrzymałem rękawice, ale trzymałem je na mecze ligowe. Żeby były ładne, niezniszczone i dobrze "kleiły". Podczas ćwiczeń zakładałem swoje, podziurawione.

- Wsparcie dla młodych zawodników jest bardzo ważne. Oni powinni czuć, że mogą skupić się tylko na swojej pasji, jaką jest bez wątpienia piłka nożna (tak jest zresztą w różnych dyscyplinach), a nie krążyć myślami wokół innych spraw. Oczywiście kluczowe dla rozwoju młodego piłkarza jest podejście trenera - jego wiedza i wsparcie, które przekazuje adeptom.

- We współczesnym świecie często jest tak, że zawodnicy trenują w danym klubie i nagle rodzic przychodzi i mówi: panie trenerze, zabieramy dziecko do innego klubu, ponieważ u Was nie ma tego czy tamtego. Dlatego taka pomoc ludzi czy organizacji jest na wagę złota.

- W dzisiejszym, cyfrowym świecie, każdy sposób na wyciągnięcie dzieciaków sprzed komputera, jest godny pochwały. Firma PZU stworzyła program Dobrej Drużyny, stawia na aktywność młodych ludzi, ich rozwój poprzez sport. Nie ma piękniejszej rzeczy! To bowiem wspólne przeżywanie emocji: radujemy się ze zwycięstw, stawiamy czoła przeszkodom po porażkach. Dzieciaki uczą się dyscypliny, punktualności, odpowiedzialności za grupę. Uczą się życia na bazie doświadczeń prawdziwych, a nie tych, które spotykają w wirtualnym świecie.

- Młode pokolenie to największy kapitał, jaki mamy w kraju. Dobra Drużyna PZU o tym wie i stwarza możliwości do rozwoju. Naprawdę warto skorzystać z szansy i dołączyć do programu!

Fragmenty wypowiedzi ambasadora Dobrej Drużyny PZU – Marcina Pietryki.

Marcin Pietryka – były piłkarz Resovii, aktualny trener w SMS Resovia

Były bramkarz Resovii nazywany przez dziennikarzy polskim Francesco Tottim oraz żywą ikoną „pasiaków”.

Trener bramkarzy i wychowawca młodzieży w SMS Resovia.

Postać powszechnie rozpoznawalna i szanowana w środowisku piłkarskim Podkarpacia. Mieszkał dwa bloki od stadionu Resovii i chodził na wszystkie mecze i związał z klubem całe swoje życie. Jako golkiper Resovii zgromadził na swoim koncie ponad 500 meczów.

W Dobrej Drużynie PZU jest miejsce dla wszystkich

Sport uczy wartości, które trudno wpoić wyłącznie dzięki rozmowie – uczy wytrwałości, uczciwości, szacunku do siebie i innych czy pracy zespołowej. Rozwija także ambicję i potrzebę dążenia do celu. Szczególnie ważne jest więc włączenie do niego dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wpływa doskonale na poczucie własnej wartości i integrację społeczną. Niestety nie każdy niepełnosprawny na początku swojej przygody sportowej spotyka na swojej drodze wsparcie ze strony stowarzyszeń czy organizacji, o czym przekonał się jeden z ambasadorów programu Dobra Drużyna PZU:

- W społeczeństwie nie było powszechnej świadomości potrzeb ludzi niepełnosprawnych, a co za tym idzie – sponsorów. W całej Polsce istniało tylko kilka miejsc, gdzie można było trenować taniec na wózkach. Nie było sekcji sportowych dla dzieci niepełnosprawnych, wyjątek stanowiła szermierka ze światowymi sukcesami. Dzieci niepełnosprawne siedziały w domu również dlatego, że bariery architektoniczne nie ułatwiały im życia.

- Bardzo istotne jest, i wręcz niezbędne, aby pomagać młodym ludziom, którzy nagle stają się niepełnosprawni. Dla nich sport jest nadzieją na przyszłość, na wyjście z załamania i pomaga znaleźć sens życia oraz wiarę we własne możliwości pomimo niepełnosprawności.

- Młodzi niepełnosprawni ludzie oczekują uznania własnych wysiłków, jak również towarzystwa innych ludzi. Dla młodych niepełnosprawnych sportowców największą nagrodą jest usłyszeć Mazurek Dąbrowskiego grany po wygranych mistrzostwach. Dlatego ważne jest, aby rozwijać sekcje sportowe, tworzyć nowe miejsca, w których młodzi ludzie mogą spróbować swoich sił w wielu dyscyplinach sportowych. Aby wymienione przeze mnie potrzeby się ziściły, niezbędne jest wsparcie finansowe, ponieważ uprawianie sportów przez osoby niepełnosprawne zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami.

- Kiedy zaczynałem trenować, to nie myślałem o rywalizacji. Robiłem to dla przyjemności. Ważne było wsparcie trenerów, ale także świadomość, że jestem w grupie ludzi, zespole, który ma wspólne cele, który jeździ na zgrupowania i obozy. Drużynie, która razem trenuje i razem spędza czas, nawiązuje przyjaźnie i ma mnóstwo radości z tego powodu. Program Dobra Drużyna PZU daje taką możliwość dzięki wyrównywaniu szans dla osób niepełnosprawnych oraz wychowujących się w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury sportowej. Dlatego właśnie warto dołączyć do grona grantobiorców.

Fragmenty wypowiedzi ambasadora Dobrej Drużyny PZU – Pawła Karpińskiego.

Paweł Karpiński – tancerz na wózku inwalidzkim

Rywalizując w różnych kategoriach tańca zdobył w sumie aż 14 tytułów Mistrza Polski w tańcu na wózkach w kategorii duo (styl latynoamerykański i standardowy), a w konkursach międzynarodowych w różnych kategoriach zwyciężył 19 razy, 9 razy zajął 2 i 9 razy 3 miejsce.

Sukcesy Pawła i jego partnerek zostały dostrzeżone na całym świecie o czym świadczą liczne zaproszenia na międzynarodowe pokazy tańca w Azerbejdżanie, na Węgrzech, w Rosji, w Anglii oraz na Tajwanie.

Kim są ambasadorzy Dobrej Drużyny PZU?

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy już część ambasadorów Dobrej Drużyny PZU. Jest ich jednak więcej! To dzięki ich zaangażowaniu i pozytywnej energii udało nam się w niedługim czasie zdziałać tak wiele. Poznaj bohaterów Dobrej Drużyny, którzy na co dzień dokładają swoich sił, serca i sportowej wiedzy dla dobra dzieci i młodzieży.

Pełna lista ambasadorów jest dostępna TUTAJ.

Z myślą o najmłodszych, 10 maja 2022 roku został ogłoszony specjalny program prewencyjny w ramach działania Dobrej Drużyny PZU. Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać do 30 czerwca 2022 roku. A realizacja planowana jest do 31 grudnia 2022 roku.
 

Dobra Drużyna PZU – jak dostać dofinansowanie i jak złożyć wniosek?

Wnioski mogą składać podmioty działające na rynku sportowym, które zajmują się organizacją zajęć, turniejów czy zawodów sportowych dla dzieci i młodzieży. Z programu Dobra Drużyna PZU mogą zatem skorzystać stowarzyszenia, fundacje, kluby i związki sportowe, UKS-y, LZS-y, oraz kluby sportowe (działające jako spółki akcyjne lub spółki z o. o.). 

Wnioski można składać tutaj: DOBRA DRUŻYNA PZU
 

Ile można otrzymać dofinansowania w programie Dobra Drużyna PZU?

Dofinansowanie z programu prewencyjnego Dobra Drużyna PZU można otrzymać w następującej wysokości:

 • I próg – 5000 zł
 • II próg – 10000 zł
 • III próg – 15000 zł
   

Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania w ramach programu Dobra Drużyna PZU?

Środki w programie prewencyjnym będą dofinansowaniem celowym, a to oznacza, że będzie je można przeznaczyć m.in. na:

 • Zakup sprzętu i strojów sportowych,
 • Wynajem obiektów do celów treningowych, organizacji zawodów,
 • Pokrycie kosztów udziału w turniejach czy zawodach sportowych,
 • Pokrycie kosztów organizacji zawodów (np. zakup nagród, obsługa sędziowska).
   

Zostań częścią Dobrej Drużyny PZU – ramię w ramię z Igą Świątek!


- Każdy sport jest inny. Moja pasja to tenis. Już jako dziecko każdego dnia pracowałam nad swoją formą, warsztatem i sukcesami. Robię to, co sprawia mi radość i satysfakcję.

- Wypracowanie nawyku bycia aktywnym całe życie jest ważne. Zapobiega chorobom co zaowocuje dobrym zdrowiem w przyszłości. Sport uczy pokory, dyscypliny i komunikacji. Jesteśmy różni, tak jak różne są sporty. Ważne, aby w swoim życiu odnaleźć formę aktywności, z którą czujemy się dobrze.

- Bycie kapitanem Dobrej Drużyny i spotkania z dziećmi to przyjemność. Mają niepowtarzalną energię. Cieszę się, że mogę obserwować jak dobra zabawa może stać się początkiem kariery. Dobrze jest być częścią tej drużyny!

Iga Świątek – ambasadorka akcji Dobra Drużyna PZU


 

Iga Świątek

Najbardziej utytułowana polska tenisistka, zwyciężczyni French Open 2020 w grze pojedynczej, liderka rankingu singlowego WTA. 

Zwyciężczyni turniejów WTA w Adelajdzie i Rzymie w 2021 roku oraz Dauha, Indian Wells i Miami w 2022. 

Iga była również półfinalistką Australian Open 2022. Za sportowe dokonania pod koniec roku 2020 otrzymała dwie nagrody WTA: WTA Fan Favourite oraz WTA Most Improved Player of the year.

Dołącz do wielkiej sportowej rodziny!

Wspieraj z nami sport i aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Celem programu jest propagowanie zdrowego stylu życia, wywieranie wpływu na rozwój psychofizyczny młodych sportowców, w tym z niepełnosprawnościami, a także wspieranie rozwoju sportu w mniejszych ośrodkach z ograniczonym dostępem do środków finansowych. Ambasadorami programu są m.in. Iga Świątek i Paweł Karpiński. Dowiedz się więcej o programie Dobra Drużyna PZU -> TUTAJ.

Śledź nasze kanały, aby być na bieżąco:

Facebook     Instagram   Twitter   YT