04 stycznia 2016

Dlaczego warto uprawiać Tai Chi

Tai Chi to system harmonijnych, powolnych ruchów, które wpływają na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Ćwiczenia te znane są już od XI wieku. Komu można je polecić?

Historia Tai Chi

Tai Chi wywodzi się z filozofii taoistycznej. Na przestrzeni wieków pojawiły się różne jego nurty, szkoły i style, a jednym z nich jest styl Taoistycznego Tai Chi™. Stworzył go w drugiej połowie XX w. mnich Moy Lin-Shin. Jako dziecko cierpiał na wiele poważnych schorzeń. W klasztorze przez kilkadziesiąt lat praktykował i opracowywał ćwiczenia, które szybko przyniosły mu poprawę zdrowia. Łączyły elementy psychologii, duchowego treningu i gimnastyki. W latach ‘70 Moy wyjechał do Kanady. Założył stowarzyszenia, przez które propagował kompleksowe podejście do zdrowia. Unikatowa formuła 108 ruchów zwana Taoistycznym Tai Chi, szybko stała się popularna. Praktykują ją dziś tysiące osób na całym świecie. 

​Korzyści z ćwiczenia Tai Chi

Tai Chi nie wymaga wysiłku, poświęceń ani specjalistycznego przygotowania. Nie grozi kontuzją. Jego wyjątkowość opiera się na związku ćwiczeń z umysłem. Systematyczna praktyka wycisza i pomaga harmonizować ciało.

Ruchy Tai Chi służą tzw. wewnętrznemu masażowi, co pomaga w pokonywaniu problemów zdrowotnych związanych z niewłaściwym krążeniem. Normalizują wysokie ciśnienie, niwelują bóle głowy czy pleców. Powolne, harmonijne ćwiczenia angażują całe ciało, włączając w to ścięgna, stawy, tkankę łączną i narządy wewnętrzne. Wpływają korzystnie na całą fizjologię.

Współczesna gimnastyka różnych nurtów skupia się na pracy nad poszczególnymi partiami mięśni. Ćwiczysz brzuch, nogi czy muskulaturę pleców. Tai Chi jest bardziej wszechstronne. Trenerzy i osoby ćwiczące podkreślają, że odczuwają pozytywne skutki nie tylko na treningu czy chwilę po nim. Efekty są trwałe.

​Jak zacząć? 

Pierwszy etap to zapoznawanie się z zestawem 108 ruchów. Należy je powtarzać wielokrotnie, najlepiej pod okiem instruktora, aż ciało je zapamięta i zacznie naturalnie reagować na Twoje wysiłki. Trwa to zwykle około trzech miesięcy. Podczas zajęć nie ma rywalizacji. Z nikim nie konkurujesz, atmosfera jest przyjazna. Załóż wygodne ubranie i buty, które nie krępują ruchów. Ćwiczenia powtarzaj też w domu. Gdy dojdziesz do wprawy, możesz ćwiczyć samodzielnie. 

​Jak często ćwiczyć?  

Systematyczność jest warunkiem każdego sukcesu. Jednak nie ma reguł co do częstotliwości ćwiczeń – każdy ma inne potrzeby. To proces, który każdy adept tej sztuki kreuje dla siebie indywidualnie.

Podstawą jest udział w grupowych zajęciach prowadzonych przez doświadczonego i akredytowanego instruktora. Z reguły zajęcia trwają 2 godziny. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej, przyłączasz się do innej grupy. Nic nie stoi na przeszkodzie codziennym ćwiczeniom! 

Gdzie można zapoznać się z Tai Chi?

W Polsce propaguje i uczy Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi. Prowadzi zajęcia w Warszawie, Opolu, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Olsztynie i w Łodzi. Oprócz regularnych zajęć organizuje również dni otwarte. Są one dla każdego, kto nie jest przekonany do ćwiczeń. 

5 najważniejszych faktów o Taoistycznym Tai Chi

  • Dostępne dla każdego, bez względu na wiek i sprawność fizyczną; polecane po udarze lub innych problemach zdrowotnych.
  • Poprawia ogólną kondycję i samopoczucie.
  • Harmonizuje ruchy i odpręża ciało i umysł.
  • Korzystnie wpływa na układ krążenia, mięśniowo-szkieletowy, trawienny i nerwowy.
  • Opóźnia biologiczne skutki starzenia się organizmu.