07 sierpnia 2020

Dlaczego telefon i samochód to nie jest dobre połączenie? Zobacz 5 powodów

Jesteś za kierownicą. Droga wydaje się spokojna, natężenie ruchu nie jest zbyt wielkie. Słyszysz dzwonek telefonu. Co robisz? Z badań przeprowadzonych przez PZU wynika, że ponad poła z nas odbiera połączenie i rozmawia, trzymając komórkę przy uchu. Jednocześnie aż 73% ankietowanych przyznaje, że używanie smartfona w czasie jazdy jest bardzo niebezpieczne. Postanowiliśmy więc przeprowadzić kolejną edycję kampanii: „Prowadzisz? Odłóż telefon”.

Dziś mamy dla Ciebie listę 5 najważniejszych powodów, dla których kierowcy nie powinni testować swojej umiejętności dzielenia uwagi, korzystając z komórki w trakcie jazdy samochodem.

1. Wystarczy sekunda spoglądania na ekran, żeby przejechać bez żadnej kontroli około 13 metrów. To szerokość kilku przejść dla pieszych.

Nawet jeśli oderwiesz wzrok od jezdni i spojrzysz na ekran tylko na sekundę, to przy prędkości 50 km/h pokonasz 13 m. Taki dystans odpowiada szerokości kilku przejść dla pieszych. To zupełnie tak, jakby zamknąć oczy i zostawić samochód bez żadnej kontroli.

2. Instytut Transportu Samochodowego szacuje, że nawet co czwarty wypadek może być spowodowany używaniem telefonu w trakcie jazdy.

Kwadrans to niedługo, prawda? Wyobraź sobie, że średnio co 15 minut dochodzi w Polsce do wypadku drogowego. Liczby są zatrważające… Kiedy Instytut Transportu Samochodowego przyjrzał się powodom takiej sytuacji, okazało się, że w dużej mierze winę ponoszą użytkownicy smartfonów. Nawet co czwarty wypadek jest spowodowany właśnie korzystaniem z komórki za kierownicą.

3. Kierowcy nie mają aż tak podzielnej uwagi, jak chcieliby myśleć.

Ludzie mają skłonność do przecenia podzielności swojej uwagi. Co trzeci kierowca deklaruje, że potrafi wykonywać wiele czynności naraz, co sprawia, że może bezpiecznie korzystać z telefonu i prowadzić samochód jednocześnie. Tymczasem testy zlecone przez PZU wykazały coś zupełnie innego. Badania na torze dowiodły, że aż trzy z czterech wypadków były spowodowane rozmawianiem przez telefon albo pisaniem SMSów.

4. Tylko w 2019 roku doszło do 30 000 wypadków drogowych, w których życie straciło 2 909 osób i 35 000 odniosło obrażenia.

Już podczas tegorocznych wakacji na drogach zmarło 215 osób. Z każdym dniem ta liczba będzie rosła. Jak wynika z badań, najczęściej to młodzi ludzie korzystają ze smartfonów w trakcie jazdy, dlatego tegoroczna odsłona kampanii PZU poświecona jest hasłu: „Prowadzisz? Odłóż telefon”. Jak się bowiem okazuje to nie zły stan dróg czy warunki atmosferyczny stoją za tak wysoką liczbą wypadków. Odpowiada za nie m.in. ludzka brawura i nieodpowiedzialne zachowania.

5. Używanie telefonu za kierownicą jest nielegalne i grożą za kary

W Polsce używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest karane mandatem w wysokości 200 zł i 5 punktami karnymi. Zagranicą podchodzi się do tej kwestii dużo bardziej restrykcyjnie. Nie warto ryzykować bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego. Sprawdzenie statusu w mediach społecznościowych może poczekać, a jeśli odbieranie telefonu jest konieczne ze względów zawodowych – zainwestuj w zestaw głośnomówiący. Po prostu: prowadzisz? Odłóż telefon.