20 lutego 2023

Czy wiesz, jak wykorzystać urlop macierzyński? Sprawdź nasze podpowiedzi

Urlop macierzyński to głównie czas opieki nad dzieckiem. Każda mama powinna jednak pamiętać, że macierzyństwo to również czas wolny na realizację własnych planów.

Młoda mama z noworodkiem

Oczekujesz dziecka i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój urlop macierzyński? Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna: nie wiadomo. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jakie okażą się pierwsze miesiące Twojego macierzyństwa, czy dziecko będzie spokojne, czy pełne niespożytej energii, jak będzie spało, ile zajmie codzienna pielęgnacja i ile zostanie Ci czasu wolnego. Nie wiesz, jak Ty będziesz się czuła, czy szybko odzyskasz siły, czy Twoja regeneracja potrwa dłużej. Wszystko zależy też od tego, kto będzie pomagał Ci przy maluchu i czy urodzisz pierwsze, czy kolejne już dziecko.
 

Urlop macierzyński – ważny czas dla dziecka i mamy

To oczywiste, że podczas urlopu macierzyńskiego będziesz chciała spędzać jak najwięcej czasu z maluchem. Warto jednak, abyś znalazła czas wolny i pomyślała również o sobie – w myśl zasady „szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko”. Jeśli będziesz mogła sobie na to pozwolić, zadbaj o swój rozwój – osobisty, zawodowy, a może po prostu zrób coś, co od dawna miałaś w planach, tylko ciągle nie było na to dobrego momentu.

Zanim podejmiesz jakiekolwiek postanowienie, pamiętaj, że jeśli nie pójdzie tak, jak przewidywałaś, nic się nie stanie. Macierzyństwo to już wystarczająco duże wyzwanie. Co do pozostałych planów – podejdź do nich na luzie i nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Najwyżej miło się rozczarujesz!

Jeśli nie masz jeszcze żadnego pomysłu na to, jak wykorzystać urlop macierzyński, może zainspirują Cię nasze pomysły?
 

młoda mama z niemowlęciem pracuje przy laptopie

Macierzyństwo z nauką w tle 

 • Kursy językowe online
  Zapisz się i realizuj taki kurs w swoim tempie. Albo ucz się sama. Nawet kwadrans dziennie przyniesie efekty! W ten sposób przez cały urlop macierzyński masz szansę nieźle podszlifować język, którego już się kiedyś uczyłaś. A może zdecydujesz się na naukę czegoś zupełnie nowego, nawet egzotycznego? Wybór należy do Ciebie.
   
 • Kursy branżowe
  Urlop po urodzeniu dziecka wiąże się z dość długą przerwą w pracy. Dobrym pomysłem będą więc tematyczne kursy internetowe, webinary, podcasty, dzięki którym pozostaniesz na bieżąco. Jeśli pracujesz w branży, która szybko się rozwija, będziesz miała mniej do nadrobienia po powrocie.
   
 • Kursy hobbystyczne
  Kursy czy webinary nie muszą być związane z Twoim zawodem. Macierzyństwo możesz połączyć z nauką szydełkowania, robienia na drutach lub szycia. A może chciałabyś wreszcie nauczyć się przyrządzać pyszne proste desery? To Twój czas wolny, więc wybierz to, co naprawdę Ci w duszy gra.
   

 

Praca na urlopie macierzyńskim?

 • Zmiana pracy
  Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, być może urlop macierzyński to dobry moment na rozeznanie się w branży, która Cię interesuje? Sprawdź, jakie kroki możesz podjąć już teraz (np. rozpocząć odpowiedni kurs), a przede wszystkim przygotuj porządne CV. Warto wiedzieć, że niektóre mamy biorą udział w rekrutacji właśnie podczas urlopu macierzyńskiego. Zdarza się, że firmy są w stanie poczekać na nowego pracownika nawet kilka miesięcy. A jeśli się nie uda, będziesz już nieźle przygotowana do szukania pracy w późniejszym czasie.
   
 • Praca na zlecenie
  Praca na urlopie macierzyńskim jest możliwa. Możesz więc podejmować się różnych zleceń. Wymaga to czasu, ale ma też dużo plusów – pozwala się rozwijać, utrzymywać kontakt z ludźmi i zasilać konto dodatkowymi pieniędzmi. Na pewno będzie Ci łatwiej, jeśli masz talent do projektowania grafik lub do rękodzielnictwa, bo wtedy możesz pracować o każdej porze. Jednak macierzyństwo i zlecenia można również pogodzić, działając jako kosmetyczka lub fryzjerka.
   
 • Własny biznes
  Rozpoczęcie własnej działalności na urlopie po urodzeniu dziecka to propozycja dla wyjątkowo zorganizowanych mam, które mogą liczyć na duże wsparcie ze strony otoczenia. Ale jeśli masz odpowiednie warunki i dużo zapału, może warto wykorzystać okazję?
   

Kreatywne macierzyństwo

 • Czas na tworzenie
  Masz duszę artystki? Kiedyś malowałaś, pisałaś wiersze do poduszki, fotografowałaś? Jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać urlop macierzyński, ale bez podejmowania zobowiązań, może czas odświeżyć te pasje? Źródeł natchnienia nie będzie brakować – dziecko pomoże Ci w rozwijaniu Twojego kreatywnego macierzyństwa. A doświadczenia wystarczy Ci na pokaźną serię obrazów lub obszerny zbiór poezji.
   
 • Dla moli książkowych
  Lubisz czytać, a masz spore zaległości? Czas wolny wykorzystaj na ich nadrobienie. Koniecznie zrób wcześniej listę – zacznij od pozycji, na których najbardziej Ci zależy. A teraz wyobraź sobie, jak miło będzie przeczytać fragment dobrej literatury, trzymając w ramionach malucha, który właśnie zasnął. A może wolisz e-booki?
   
 • Kariera blogerki
  Zamiast czytać, wolisz, aby to Twoje dzieła czytano? Spróbuj zrealizować swoje kreatywne macierzyństwo w słowie pisanym, ale nie do poduszki. Urlop po urodzeniu dziecka to jeden z lepszych momentów, aby zacząć. Jeśli więc masz pasję i chciałabyś podzielić się z innymi swoją wiedzą, wykup domenę i do dzieła!
   

Urlop macierzyński w dobrym towarzystwie

 • Sieć kontaktów
  Jak wykorzystać urlop macierzyński? Razem z innymi mamami! Nawiąż z nimi kontakt – być może Twoje koleżanki, znajome, sąsiadki też niedawno urodziły?  Nowych kontaktów możesz poszukać też za pośrednictwem  grup w social mediach. Znajdziesz tam zrozumienie, uzyskasz odpowiedzi „z pierwszej ręki” na nurtujące Cię pytania (od bardziej doświadczonych mam) albo nawiążesz cenne, ciekawe znajomości. Wspólnie możecie chodzić na spacery, place zabaw czy do kawiarni z salkami zabaw dla dzieci.
   
 • Powrót do przeszłości
  Czy miałaś w swoim życiu kogoś, z kim znajomość nie przetrwała próby czasu i bardzo tego żałujesz? Pomyśl, czy nie warto odświeżyć tej znajomości właśnie na urlopie macierzyńskim. Przyjaciółka ze szkolnej ławy, ukochana ciocia lub kuzynka, którą ostatni raz widziałaś na jej ślubie… Może na początek wystarczy kontakt telefoniczny lub internetowy?. Tą drogą też można powspominać dawne dzieje.
   
 • Wieczorne ploteczki
  Pamiętaj, że macierzyństwo nie jest powodem do odcięcia się od świata. To oczywiste, że czasu wolnego jest dużo mniej, a prawdziwi przyjaciele poczekają, ale warto zadbać o kontakty. Również dla samej siebie. Jeśli masz grono znajomych, które regularnie się spotyka, staraj się z tego nie rezygnować i dołączać do nich chociaż na godzinę czy dwie. Jeżeli to niemożliwe, spróbujcie umawiać się online, np. w jeden wieczór w miesiącu – na rozmowy o wszystkim i o niczym. Niech to będzie czas dla Ciebie.
   

młoda, przedsiębiorcza mama planuje wydatki
 

Plany na przyszłość i ubezpieczenie dziecka 

 • Matczyne planowanie
  Lubisz planować? Weź notatnik i spisuj, co będziesz robiła ze swoim dzieckiem, jak już stanie się starsze. Jakich gier i zabaw je nauczysz. Jaką cenną wiedzę mu przekażesz? Jakie wartości i wskazówki, które sprawią, że będzie mu w życiu łatwiej?
   
 • Ubezpieczenie dziecka
  Snując plany, pomyśl nad zabezpieczeniem przyszłości dziecka. Warto o to zadbać i wykupić tzw. polisę posagową, która zapewni mu fundusze na start w dorosłość oraz na wypadek, gdyby Ciebie zabrakło. Co ważne, ubezpieczenie dziecka, takie jak PZU Na Dobry Początek, można zawrzeć zaraz po narodzinach malucha. Jako młoda mama masz bardzo dużo na głowie, warto więc zapewnić sobie dodatkowe wsparcie, na które będziesz mogła liczyć w różnych sytuacjach. PZU może pomóc Ci zadbać o przyszłość całej rodziny i wesprzeć Was w trudnych momentach, takich jak choroba, wypadek czy operacja. Wszystkiego nie możesz przewidzieć, ale z nami możesz się odpowiednio zabezpieczyć.
   

Czy wybrałaś już coś z naszej listy? A może wpadło Ci do głowy jeszcze coś innego? Niezależnie, co postanowisz zrobić podczas urlopu macierzyńskiego, pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się skończyć wybranego kursu lub nadrobić listy lektur, to niczego nie zmieni. Przecież to był tylko plan – „jeśli będę chciała i mogła”. Dlatego wybory typu „wysłuchać podcastu czy wykorzystać ten czas na drzemkę, której potrzebujesz” powinny być oczywiste. Jeśli zatroszczysz się o siebie, zatroszczysz się również o swoje dziecko. 
 


*Materiał PZU Życie SA. Szczegółowe informacje, w tym wyłączenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w OWU na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-dla-twojego-dziecka/pzu-na-dobry-poczatek