18 marca 2014

Crossfit, MMA, triathlon – modne sporty 2014

Sport to zdrowie i niezbędna dawka adrenaliny. Ty jednak potrzebujesz jej coraz więcej, więc próbujesz kolejnych dyscyplin w poszukiwaniu tej, która nie tylko przyzwoicie cię zmęczy, ale da też mnóstwo satysfakcji. Podpowiadamy więc, jakie są nowe sposoby na wyciskanie z siebie siódmych potów.

Nuda zabija przyjemność i motywację. Jeśli pojawiła się na twoich treningach i powoduje, że ziewasz nad sztangą – najwyższy czas na zmiany. Poniższa alfabetyczna lista pomoże ci wybrać coś nowego. 

​B jak BOSU

Bosu (ang. both side up) to urządzenie wyglądające jak przedzielone na pół koło, w którym wypukła strona jest elastyczna, a płaska podstawa – twarda. Zajęcia na BOSU to takie wielowymiarowe dwa w jednym: łączą w sobie zalety piłki i stepu, angażują mięśnie i umysł, uelastyczniają kręgosłup i stabilizują mięśnie. Bosu to męczący trening równowagi. Ale męczy pozytywnie, zabawnie wręcz – w końcu to połowa piłki. Nie ziewaj nad sztangą – przerzuć się na bosu!

​C jak CROSSFIT

Crossfit to dyscyplina łącząca wiele różnych ćwiczeń z różnych dziedzin. Celem crossfitu jest zmęczenie się do granic możliwości i pokonywanie własnych słabości. W ramach crossfitu można biegać, pływać, skakać na skakance, robić przysiady i pompki, używać hantli, sztang etc., a wszystko to przy przestrzeganiu tylko dwóch zasad: trening ma być bardzo intensywny, a poszczególne jego elementy – krótkotrwałe (często zmieniane). Crossfit robi furorę, bo bardzo szybko widzimy efekty treningów (utrata wagi i poprawa wyglądu), a satysfakcja z ćwiczeń jest równie intensywna jak one same.

​M jak MMA

Potrzebujesz większej dawki adrenaliny? Testosteron buzuje?

MMA, czyli mieszane sztuki walki (ang. Mixed Martial Arts) wkroczyły na sale fitnessklubów. Jest to dyscyplina sportowa, która łączy różne sztuki walki i charakteryzuje się dużą dowolnością technik i niewielką liczbą ograniczeń. MMA to również ćwiczenia ogólnorozwojowe, które, poprawiają sylwetkę, kondycję, siłę i zdolności motoryczne.

​S jak SPINNING

Nie chodzi o sportowe łowienie ryb, bo przy tym raczej się nie spocimy. Spinning to również program jazdy na stacjonarnym rowerze treningowym. Zajęcia odbywają się w grupie, w rytm muzyki i pod okiem instruktora (lidera), który czuwa nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń oraz dopinguje i motywuje. Spinning jest formą aktywności dla każdego – poziom regulujemy sami i dostosowujemy go do akcji własnego serca, zmniejszając lub zwiększając obciążenia. Ćwiczenia z wykorzystaniem roweru skutecznie spalają kalorie, kształtują mięśnie, zwiększają wydolność i kondycję – równocześnie nie obciążają stawów. 

​T jak TRIATHLON

Triathlon, czyli trójbój, to propozycja dla tych, dla których samo pływanie, sama jazda na rowerze lub samo bieganie to już za mało. Triathlon jest kombinacją wymienionych wyżej dyscyplin składowych: pływania, jazdy na rowerze i biegania (bieg zawsze jest ostatni). Popularności triathlonowi przysparzają… osoby popularne, uprawiające tę dyscyplinę. Chcesz być jak Maciej Dowbor lub Stuhr? Marzysz o karierze na miarę Marcina Dorocińskiego lub Bartłomieja Topy? Oni wszyscy startują w triathlonach. Startuj i Ty!

Skorzystaj z naszego przewodnika i wybierz dyscyplinę, która najbardziej Ci odpowiada.

Czas uruchomić proces decyzyjny i zacząć spalać kalorie. To modne!

Źródła

Jak przygotować się do triathlonu? http://www.pannaannabiega.pl/

Czy bosu jest tylko dla kobiet? http://www.menshealth.pl/

Crossfit, czyli moda na katorżniczy trening http://natemat.pl/

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o MMA http://pl.wikipedia.org/

Spinning – genialny trening http://fitness.wp.pl/