24 kwietnia 2015

Coś ładnego z byle czego

Codziennie wyrzucamy mnóstwo śmieci. Kartony po sokach, mleku, szklane butelki, puszki, pudełka po butach i mnóstwo innych opakowań. Wiele z nich można jeszcze wykorzystać i dać im drugie życie. Wystarczy trochę ruszyć głową, a potem zakasać rękawy i tanim kosztem przygotować wazonik, pojemniki do przechowywania czy doniczkę do pokoju dziecka.

Kasia Ogórek, autorka bloga Twoje DIY, specjalnie dla czytelników naszego serwsu przygotowała cztery fantazyjne propozycje pomysłowego wykorzystania zużytych opakowań. Do dzieła!

  • Doniczki z kartonów po sokach
  • Wazonik z butelki
  • Pojemniki z puszek
  • Pojemnik z pudełka po butach

​Doniczki z kartonów po sokach

Kartony po sokach i mleku są tak wykonane, aby nie przeciekały i zatrzymywały płyny. Dlatego można z nich zrobić np. zabawne doniczki w kształcie zwierzątek. 

Przygotuj: kartony po sokach lub mleku, farby akrylowe, nożyczki, czarny pisak, drucik i klej.

1. Obetnij górę kartonu, ale zostaw uszy.

2. Pomaluj kartonik farba akrylową.

3. Domaluj oczka sowie, a kotkowi doklej wąsy.

​Wazonik z butelki

Szklane butelki świetnie nadają się do różnych przeróbek. Zrobisz z nich np. wazonik. To świetny pomysł na ładną dekorację.

Materiały: butelka, serwetka, farba akrylowa biała, koronka, klej do decoupage, pędzel do decoupage, pędzel gąbkowy lub gąbka kuchenna. 

1. Zamocz butelkę w ciepłej wodzie i zdejmij z niej etykiety. Następnie pędzelkiem gąbkowym nałóż warstwę farby akrylowej.

2. Gdy farba wyschnie, przytnij serwetkę, rozdziel ją do pojedynczej warstwy. Przyłóż do butelki, a na nią szerokim pędzlem nakładaj klej do decoupage.

3. Niewielki kawałek koronki ładnie wykończy górę serwetki i zasłoni nakrętkę butelki.

​Pojemniki z puszek

Puszki po przetworach szybko trafiają do kosza, a tymczasem można z nich zrobić zgrabne pojemniki do przechowywania różnych drobiazgów. Z korkowych podkładek wykonasz natomiast pokrywkę.

Potrzebujesz: puszkę, papier pakowy, klej, podkładkę korkową, korek po perfumach albo kosmetykach, klej na gorąco albo typu kropelka.

1. Wycinamy z papieru pakowego paski wielkości naszej puszki i przyklejamy je do niej.

2. Do podkładek korkowych przyklejamy korki dekoracyjne.

​Pojemnik z pudełka po butach

Tego typu pudełek mamy zazwyczaj kilka sztuk. Zróbmy z nich pojemniki na gazety, serwetki, listy czy inne drobiazgi. To jest tak proste, że na pewno dasz radę!

Materiały: pudełko po butach, tkanina, klej, nożyczki, ewentualnie taśma dekoracyjna.

1. Ułóż pudełko na tkaninie i wytnij tak, aby zostało 2 cm marginesu do założenia na górze. Po bokach wytnij nadwyżkę.

2. Zagnij krótszą część tkaniny i przyklej.

3. Teraz zrób to samo z drugim bokiem. Na końcu możesz dokleić dekoracyjną taśmę.

Tym sposobem wykorzystasz zbędne opakowania. Domowy upcykling podnosi wartość rzeczy i zmniejsza ilość odpadów. Przy okazji zostaje parę złotych w kieszeni, bo nie musisz kupować kolejnego wazonika czy doniczek. Same korzyści!