14 grudnia 2015

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Co piąty Polak regularnie robi zakupy w sieci. To spore ułatwienie, zwłaszcza przed świętami. Czy znasz swoje prawa. Jak oddać towar, który nie spełnia Twoich oczekiwań? Czym różni się aukcja od zakupów w sklepie? – radzi adwokat Adrianna Arabska, autorka bloga poprawnaarabska.blox.pl.

Przed kliknięciem „kupuję” zawsze sprawdzaj, czy na stronie sklepu jest regulamin i czy są dane kontaktowe. Czytaj opinie i z rezerwą podchodź do wyjątkowych ofert, w których brakuje opisów, danych, a ceny są dużo niższe niż w innych sklepach. Pisaliśmy o tym tutaj:

Czym różnią się zakupy na Allegro od tych w e-sklepie?

Zdarza się, że nie trafisz z zakupami. Nie ten rozmiar, fason, parametry, kolory. Możesz oddać, jeśli Ci nie pasuje. Ale czy zawsze? Zakupy na Allegro i w e-sklepach różnią się pod tym względem.

Rzecz kupioną przez Internet możesz oddać bez podania przyczyny tylko wtedy, gdy kupisz ją od przedsiębiorcy, a nie na aukcji, w drodze licytacji. Jeśli więc kupujesz rzeczy w e-sklepach, korzystasz z prawa do zwrotów, ponieważ e-sklepy prowadzą przedsiębiorcy, a nie osoby fizyczne. 

Jeśli kupujesz na portalach aukcyjnych, np. na Allegro, gdzie towary, oprócz przedsiębiorców, wystawiają również osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, prawo do zwrotu nie zawsze obowiązuje. 

Jeśli kupujesz rzecz w formie licytacji, nie możesz jej zwrócić. Nie ma znaczenia, czy sprzedającym jest osoba fizyczna czy przedsiębiorca. Nie skorzystasz z prawa do zwrotu również wtedy, gdy kupujesz coś  w trybie „Kup Teraz” od osoby fizycznej. 

​Zakupy dla siebie i dla firmy

Prawo do zwrotu przysługuje, gdy kupujesz towary na swój użytek jako osoba fizyczna. Gdy Twoje zakupy mają związek z prowadzoną przez Ciebie działalnością gospodarczą, nie przysługują Ci takie uprawnienia i nie możesz oddać nietrafionych rzeczy. 

​Co jest potrzebne do zwrotu towaru kupionego przez Internet? 

Aby oddać kupioną rzecz sprzedawcy, trzeba go poinformować e-mailowo o odstąpieniu od umowy i odesłać nabyty towar. 

Nie musisz dołączać paragonu. Wystarczy, że masz jakikolwiek dowód na to, że kupiłeś towar w danym e-sklepie. Może to być np. wyciąg z rachunku bankowego, potwierdzenie płatności kartą płatniczą, kopia przekazu pocztowego potwierdzającego przesłanie pieniędzy. Dlatego uważnie wypełniaj rubryki przelewów już przy zakupach! Nie pomijaj tytuł przelewu, wpisuj numer transakcji, opisz za co płacisz. Inaczej Twój dowód może być nieskuteczny. 

Dowodem może być również wiadomość e-mail, w której potwierdzono sprzedaż lub pisemne potwierdzenie zakupu towaru od sprzedawcy, w którym określił przedmiot sprzedaży, jego ilość oraz cenę. 

Zdarza się, że regulamin sklepu internetowego zawiera zapis: "Do reklamowanego lub zwracanego produktu trzeba dołączyć paragon". Nie przejmuj się nim, nie wiąże Cię, ponieważ jest to tzw. klauzula niedozwolona i sprzedawca nie może jej skutecznie egzekwować. Niemniej jednak wymaga od ciebie udowodnienia, że zakupiłeś dany towar od tego sprzedawcy, co może być kłopotliwe.

​Kto może zwrócić prezent? 

A co, jeśli kupiłeś nietrafiony prezent? Musisz sam go oddać. Zwrot rzeczy to konsekwencja odstąpienia od umowy sprzedaży, którą zawarłeś ze sprzedawcą. A odstąpić od umowy może tylko ten, kto ją zawarł. Żeby obdarowany mógł zwrócić rzecz, musiałby działać jako pełnomocnik kupującego. To większy kłopot, a przecież miałeś komuś sprawić przyjemność, a nie dodatkowe zamieszanie.

Ile jest czasu na zwrot towaru? 

Masz 14 dni na zwrot towaru bez podania przyczyny, czyli na tzw. odstąpienie od umowy. Termin ten liczy się od dnia odebrania przesyłki. Jeżeli sprzedawca nie poinformował o możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny, to towar możesz oddać w ciągu 12 miesięcy od dnia jego odebrania! Jeżeli jednak przed upływem tych 12 miesięcy sprzedawca naprawi brak i wyśle Ci informację, że możesz odstąpić od umowy, to możesz z niego skorzystać w ciągu 14 dni od otrzymania informacji. Zaglądaj więc do spamu w swojej skrzynce pocztowej i nie wyrzucaj automatycznie każdej informacji ze sklepów.

​Czy towar musi mieć metkę i oryginalne opakowanie?

Nie musisz trzymać oryginalnego opakowania. Wystarczy, że zapakujesz towar w paczkę, która uchroni go przed uszkodzeniem. Ale jest jeden wyjątek: sprzedawca może odmówić przyjęcia płyt z muzyką,  filmami i nośników z programami komputerowymi bez oryginalnych opakowań.

​Kto pokrywa koszt zwrotu towaru?

Przeczytaj regulamin sklepu. Koszty zwrotu ponosisz Ty, chyba, że sprzedawca sam odbierze od Ciebie towar. Nie poniesiesz tych kosztów również wtedy, gdy sprzedawca nie uregulował tego w regulaminie. 

Sprzedawca zwróci jednak koszty najtańszego, zwykłego sposobu dostarczenia przesyłki, który zaoferował przy zakupie nawet jeżeli wybrałeś inny, droższy sposób jej dostarczenia.

​Czy sprzedawca może odmówić oddania pieniędzy w gotówce, zatrzymać jakiś procent lub dokonać samemu wymiany na inny towar?  

Nie może. Jeżeli skutecznie odstąpisz od umowy i zwrócisz towar, sprzedawca musi oddać kwotę, którą zapłaciłeś. Chyba, że używałeś towaru niezgodnie z jego przeznaczeniem. Wówczas licz się z tym, że obciąży Cię kosztami wynikającymi ze zmniejszenia wartości towaru.

Możesz oddać również towary używane, jak i powystawowe, poprezentacyjne, przecenione oraz objęte promocją.

Jeśli kupujesz od podmiotu zagranicznego, nie chronią Cię przepisy polskiego prawa, lecz państwa, w którym sprzedawca ma swoją siedzibę. One również regulują procedurę zwrotów. 

Nie wszystkie towary można zwrócić. Nie można oddać:

  • produktów, które szybko się psują, takich jak żywność,
  • płyt z muzyką i filmami, nośników z programami komputerowymi bez oryginalnego opakowania,
  • biletów lotniczych,
  • produktów, które zostały wykonane na indywidualne zamówienie.

​Miłych zakupów!

Źródła

Wejdź na bloga Adrianny Arabskiej  http://poprawnaarabska.blox.pl/