22 grudnia 2014

Co dać dziecku pod choinkę?

Zanim kupisz dziecku pod choinkę kolejną zabawkę, książkę lub coś do ubrania pomyśl, czy naprawdę potrzebuje tej rzeczy. Jak uniknąć nadmiaru prezentów?

Kilka tysięcy złotych w zabawkach

Atmosfera świąt zagościła w sklepach już w listopadzie. W reklamach słyszysz, że trzeba kogoś obdarować czymś specjalnym. W Internecie czytasz o listach prezentów, oglądasz wybrane tylko dla Ciebie zestawy. Święta się skomercjalizowały, więc nie ma się czemu dziwić. Ulegasz magii i kupujesz, czasem za dużo i często w ostatniej chwili.

Jednak gdy dzieci dostają za dużo prezentów, to trudno im ocenić, który jest bardziej wartościowy, a który mniej. Cieszą się tak samo, tylko coraz krócej. Nadmiar powoduje, że trudno im się skoncentrować. Szybko przestają się nimi interesować. Policz, ile pieniędzy jest w zabawkach Twojego dziecka. Dobre kilkaset/kilka tysięcy złotych.

​Lepiej zainwestować w przyszłość

Kup dziecku jeden prezent, ale mniej kosztowny. I tak najważniejszy jest czas, który spędzicie razem. Resztę pieniędzy wydaj na prezent w przyszłości. Święta to doskonała okazja, by zainwestować w coś ekstra: mieszkanie, studia, pierwszy biznes. Namów rodzinę, by wpłaciła z Tobą pieniądze na konto oszczędnościowe, lokatę lub polisę posagową. Im wcześniej zaczniesz oszczędzać, tym więcej podarujesz dziecku w przyszłości. 

​Jak działa polisa posagowa?

Jeśli chcesz, by Twoje kilkuletnie dziś dziecko po maturze dostało np. 50 tysięcy złotych na start, odkładaj miesięcznie ok. 200 zł. W PZU jest Polisa PZU Przyszłość. Możesz składki wpłacać miesięcznie, rocznie lub kwartalnie, jak Ci wygodniej. Świadczenia z polisy są zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz tzw. podatku Belki. 

Polisa PZU Przyszłość dziecka daje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia dla Ciebie. Nie wszystko możesz przewidzieć, zdarzają się poważne choroby, które mogą uniemożliwić Ci opłacenie składek. Taka dodatkowa ochrona daje pieniądze wtedy, kiedy są one najbardziej potrzebne — w czasie choroby, rehabilitacji, pokrycia codziennych wydatków, gdy nie możesz pracować itd. To odróżnia polisę od lokaty. Jednak wybór formy wspólnego oszczędzania dopasuj do swoich potrzeb. Najważniejszy jest cel — prezent, który naprawdę ucieszy Twoje dziecko. Na długo!