14 grudnia 2013

Choinkowe zrób to sam

Okres świąteczny to czas, w którym szczególnie lubimy dekorować nasze mieszkania. A jeśli można to zrobić niedrogo i jeszcze potraktować jako świetną zabawę z dzieckiem, to tym lepiej.

Poczucie bezpieczeństwa, to także poczucie międzypokoleniowej wspólnoty – cóż lepiej sprzyja kontaktom wnuków, rodziców i dziadków, niż wspólne robienie bożonarodzeniowych ozdób? Aby nie zagubić się w świątecznej krzątaninie pamiętajmy, że okres świąteczny to czas dla rodziny. Wykorzystajmy go najlepiej jak potrafimy. 

Banalne przepisy na niebanalne ozdoby

Nic tak bardzo nie przypomina kształtem świątecznego drzewka jak szyszki. Duże i dorodne dekorujemy jak choinkę. Można to zrobić nieużywaną bransoletką, koralami albo po prostu na każdą „gałązkę” położyć słodkie cukierki.

Teraz jabłko: nacinamy je od dołu tak, by dało się je postawić. Od góry drążymy miejsce, aby wsadzić marchewkę. I w jabłko, i w marchewkę wkładamy wykałaczki, na które nabijamy owoce i tak tworzymy zdrową – owocową choinkę.

Pachnąco i dekoracyjnie? Proszę bardzo: połączenie goździków i pomarańczy. W owoc wbijamy goździki i tworzymy piękne wzory.

Nie mamy świecznika? Nic prostszego! Kieliszek do wina odwracamy do góry dnem, pod spód wkładamy bombkę lub inne ozdoby, a na nóżkę stawiamy mały wkład do świeczek (tealight).

Choinka, której… nie ma? Tak, jest i taka! Na wolnej ścianie w pokoju przybijamy gwoździki tworząc kształt przypominający drzewko świąteczne, a następnie oplatamy je lampkami choinkowymi. 

Przygotowywanie ozdób świątecznych to pomysł na wspólną zabawę z dziećmi! 

Własnoręcznie wykonane i pomalowane bombki? To też okazja do wspólnej zabawy. Pora na jeszcze jedną ozdobę – gwiazdki z masy solnej do zawieszenia na choince. 

Przepis na masę solną:

  • szklanka soli
  • szklanka mąki
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 150 ml wody

Z masy solnej wycinamy kształty foremkami do ciasteczek albo foremkami do ciastoliny.

Najbezpieczniejszym sposobem na osuszenie przygotowanych ozdób jest wyniesienie ich na świeże powietrze, jednak jest to sposób czasochłonny (nawet kilka dni). Można je suszyć w piekarniku elektrycznym nastawionym na niską temperaturę.

Dajemy radę: Do barwienia masy solnej można użyć naturalnych produktów. Proponujemy: kakao, cynamon, paprykę, kurkumę.

A gdy już spokojnie usiądziemy zadowoleni ze swojej pracy i poczujemy magię Świąt, raz jeszcze zadajmy sobie pytanie: co sprawia, że w Święta czujemy się dobrze i bezpiecznie?

Źródła

Zabawy i zabawki za 3 grosze: http://zabawyizabawki.blogspot.com/

Nasze własne bombki: http://dzwoneczkowy-raj-mamy.blogspot.com/