13 września 2017

Borelioza - co warto o niej wiedzieć?

Wrzesień i październik to zdecydowanie najlepszy czas na zbieranie grzybów i podziwianie lasu w jesiennej szacie. Niestety, to też okres podwyższonej aktywności kleszczy. Dajemy radę jak uchronić się przed boreliozą!

Borelioza to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze w Polsce. Te pajęczaki najbardziej aktywne są  w miesiącach maj - czerwiec oraz wrzesień - październik, ale zarazić się od niech można przez cały rok. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, od stycznia do lipca 2016 r. zgłoszono 6894 zachorowań na boreliozę, a w tym samym okresie w 2017 r. ta liczba urosła do 8671.

Borelioza to choroba wielonarządowa. Atakuje skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Aby się przed nią ustrzec, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

• przed wejściem na teren zalesiony osłoń skórę odpowiednim ubraniem (koszula z długim rękawem, wysokie buty, nakrycie głowy);
• stosuj środki odstraszające kleszcze;
• po powrocie z lasu wykąp się i dokładnie obejrzyj skórę – szczególnie w okolicy pach, pachwin i fałdów skórnych;
• jeśli masz psa, po powrocie do domu obejrzyj dokładnie jego brzuch, pachwiny, uszy i dziąsła – to miejsca, które kleszcze najczęściej atakują na ciele twojego pupila;
• jeśli zauważysz kleszcza, usuń go jak najszybciej;
• jeśli w ciągu kilku dni lub tygodni od ugryzienia zauważyłeś wystąpienie rumienia wędrującego lub objawy grypopodobne: ból lub zawroty głowy, nerwobóle i kostno-stawowe, kołatanie serca, osłabienie – zgłoś się do lekarza. 

​Jak usunąć kleszcza?

Dajemy radę: Kleszcza usuń zgodnie z kierunkiem wkłucia, najczęściej prostopadle od skóry – mechanicznie za pomocą pęsety, haczyka lub specjalnego lassa dostępnego w aptekach. Kleszcza nie wolno wykręcać, wydrapywać, przypalać, smarować tłuszczem, spirytusem, benzyną. Miejsce po wkłuciu odkaź środkiem dezynfekującym, a ręce umyj.

​Jak leczy się boreliozę?

Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz. Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia, która  w zależności od stadium choroby i zajętego układu, powinna wynosić od 2 do 4 tygodni. W zależności od postaci choroby stosowane jest leczenie objawowe
– przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku problemów kostno-stawowych, ważna jest również rehabilitacja. 

​Warto wiedzieć

1.    Nie każdy kleszcz jest zakażony krętkiem.

2.    Zarażony kleszcz, jeżeli jest szybko usunięty, mimo ukłucia nie zawsze wywoła boreliozę.

3.    Właściwa antybiotykoterapia, zwłaszcza we wczesnym okresie choroby, zapewnia wyleczenie w ok. 90% przypadków.

4.    Powrót do pełnego zdrowia po boreliozie jest powolny, trwa najczęściej od 6 do 12 miesięcy od włączenia leczenia. W 10% przypadków objawy choroby mogą utrzymywać się wiele lat. 

Nie odmawiaj sobie przyjemności spacerowania po lesie czy zbierania grzybów, tylko ze względu na kleszcze. Pamiętaj o kilku zasadach i ciesz się aktywnym wypoczynkiem! 

Barbara Szablińska – lekarz PZU Zdrowie