Biegasz zimą? Ubierz się odpowiednio
Jak się ubrać?
Ubieraj się w taki sposób, jakby za oknem było o 7–10°C więcej. To generalna zasada, niezależnie od pory roku. Jeśli biegamy wolniej, nasze ubranie powinno być nieco grubsze. W czasie biegu się rozgrzejesz, chłód będziesz czuć tylko przez pierwszych kilka minut. Gdy jest naprawdę zimno, rozgrzewkę staraj się przeprowadzić jeszcze w zamkniętym pomieszczeniu. Ubieraj się „na cebulkę”, by w razie przegrzania zdjąć jedną warstwę. Gdy jest zimno, łatwiej utrzymać ciepło w kilku cienkich warstwach odzieży niż w jednej grubszej.
Zimowe ubranie biegacza:
- powinno być wykonane ze specjalnych tkanin, które zapewniają odprowadzanie wilgoci, tzw. „technicznych”. Bawełna nie sprawdza się w zimowych warunkach: wchłania wilgoć, a bieg w mokrym ubraniu, które przylega do ciała, może skończyć się chorobą;
- to bielizna termoaktywna, kurtka i legginsy przeznaczone do biegania zimą. Tyle wystarczy, by biegało się lekko i przyjemnie bez dodatkowych polarów czy bezrękawników;
- to obowiązkowo czapka! Już w temperaturze 10ºC powinieneś ją zakładać, zwłaszcza na dłuższe treningi. Później, gdy się rozgrzejesz, możesz ją zdjąć.
- to rękawiczki, które chronią ręce i mogą pełnić też rolę chusteczki do nosa. Rękawiczki biegacza mają kciuk z materiału, który wchłania wilgoć. Mają wówczas specjalne oznaczenie na metce: „runny nose” – cieknący nos.
Gdy robi się naprawdę zimno, załóż:
- buff – tunel lub kominiarkę, które chronią przed mrozem i wiatrem. Koniecznie posmaruj twarz grubą warstwą tłustego kremu lub wazeliną! W trakcie biegu wydychane powietrze się skropli, bez kremu byłoby więc nieprzyjemnie;
- specjalny pas (hippsy) lub dłuższą koszulkę, by ogrzać nerki i pośladki. Nie będzie ci to potrzebne, jeśli masz kurtkę z przedłużonym tyłem zakończonym gumką. Wtedy zimne powietrze nie dostanie się pod ubranie.
Wszystkie części zimowej garderoby możesz niedrogo skompletować w sieciowych sklepach sportowych. Dobre jakościowo i atrakcyjne cenowo jest też ubranie do biegania ze sklepów Lidl, jednak jest ono dostępne jedynie od czasu do czasu.
Zimowe buty biegowe
Większość biega cały rok w tych samych butach. Jeśli jednak planujesz biegi w terenie lub po lesie, warto rozważyć specjalne buty sezonowe. Modele zimowe mają często wyższe cholewki lub specjalne gumki, by do środka nie dostały się woda lub śnieg. To rozwiązanie polecamy już zaawansowanym biegaczom. Jeśli dopiero zaczynasz treningi jesienno-zimowe, wystarczy grubsza skarpeta. Stopy w czasie biegu rozgrzewają się w pierwszej kolejności.
Dajemy radę: Prowadź notatki, zapisuj temperaturę i w co byłeś/byłaś ubrana danego dnia. W razie wątpliwości sięgniesz do własnego doświadczenia w tym zakresie. Traktuj rady – nasze lub innych biegaczy – jako sugestie, a nie jedynie słuszne prawdy. Każdy organizm jest inny. Musisz samodzielnie ocenić, co jest dla Ciebie dobre, a co nie. Na tych samych zawodach zdarzają się biegacze ubrani zarówno w krótkie rękawki, jak i grube kurtki. Niestety nie ma innego sposobu niż metoda prób i błędów...
Pozostaje tylko zmotywować się do biegania. Fajne, nowe ubrania na zimę mogą w tym pomóc. Przecież nie będą leżały nieużywane, prawda?
Źródła
Wszystko o butach do biegania http://polskabiega.sport.pl/
Biegaczu, nie bój się mrozów! http://www.runners-world.pl/