29 czerwca 2022

Bezpieczny Wędkarz, czyli jak ubezpieczyć siebie i sprzęt wędkarski podczas łowienia ryb

Wędkowanie jako forma spędzania wolnego czasu kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na kilkudniową karpiową zasiadkę, spacer nad rzeką ze spinningiem, czy łowienie ryb zimą z lodu – najważniejszy jest odpoczynek oraz bezpieczeństwo podczas wędkowania.

Aby móc w pełni wypocząć (zwłaszcza psychicznie), powinniśmy zadbać zarówno o bezpieczeństwo nasze, jak i naszego sprzętu wędkarskiego. Podpowiadamy, jak można ubezpieczyć się podczas wędkarskich wypraw!
 

Pionierskie ubezpieczenie wędkującego i wędkarskiego sprzętu

Podczas łowienia ryb – nawet jeśli uważamy na siebie i swój sprzęt wędkarski – zawsze może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek, zdarzenie losowe czy też ingerencja osoby trzeciej np. kradzież. Aby móc czuć się w pełni bezpiecznie dobrze jest się ubezpieczyć na tego typu nieoczekiwane zdarzenia.

W odpowiedzi na tę potrzebę, PZU wraz ze startupem Protect.me, przygotowało innowacyjną ofertę "Bezpieczny Wędkarz" wraz z dedykowaną stroną internetową bezpiecznywedkarz.pl. Jest to ubezpieczenie pakietowe, które obejmuje pierwsze na polskim rynku casco sprzętu wędkarskiego, a także NNW i OC. Dzięki ubezpieczeniu „Bezpieczny Wędkarz” możemy poczuć się znacznie bezpieczniej, ponieważ ubezpieczeniem objęta jest zarówno osoba wędkująca, jak i jej sprzęt wędkarski.
 

Co znajduje się w pakiecie ubezpieczeniowym „Bezpieczny Wędkarz”?

Casco sprzętu wędkarskiego obejmuje ochronę na wypadek kradzieży np. z auta, mieszkania, garażu czy piwnicy oraz dewastacji sprzętu przez inne osoby np. na łowisku. Ubezpieczeniu podlega zarówno wędka, jak i inne akcesoria czy wyposażenie wędkarskie.

Dodatkowo pakiet zawiera ubezpieczenie OC, które chroni wędkującego przed konsekwencjami finansowymi, wynikającymi ze szkód wyrządzonych przez niego na innej osobie np. gdy niecelowo skaleczy inną osobę haczykiem podczas zarzucania wędki i wystąpi konieczność interwencji lekarskiej lub gdy uszkodzi jej np. ubranie.

W pakiecie „Bezpieczny Wędkarz” znajdziemy również ubezpieczenie NNW, które chroni wędkującego w sytuacjach, gdy znacząco i trwale pogorszy się stan jego zdrowia na skutek np. poślizgnięcia się na mokrym pokładzie łodzi i złamania ręki czy nogi.
 

Dekalog bezpieczeństwa wędkarza – poznaj proste zasady zachowania na rybach

1. Jeśli wybierasz się na samotne wędkowanie, dobrze jest poinformować kogoś o tym, gdzie i kiedy planujesz wędkować.

2. Podczas wędkowania na łodzi, zawsze miej na sobie kamizelkę lub kombinezon pływający. Gdy wypadniesz z łodzi istnieje zagrożenie np. uderzenia się w głowę i utraty przytomności – w takiej sytuacji możesz znaleźć się w niebezpieczeństwie – nawet jeśli jesteś świetnym pływakiem.

3. Kombinezon pływający lub linę asekuracyjną (a najlepiej jedno i drugie) dobrze mieć podczas wędkowania z lodu – zwłaszcza na początku i na końcu sezonu, gdy lód jest jeszcze niepewny.

4. Nie wędkuj podczas burzy oraz uważaj podczas wędkowania w pobliżu przewodów elektrycznych. Wędki z włóknem węglowym przewodzą prąd!

5. Gdy wybierasz się wędkować w upalny i słoneczny dzień, zabieraj ze sobą nakrycie głowy. Udar może być bardzo niebezpieczny, szczególnie dla osób starszych. Tę zasadę należy stosować nie tylko podczas wędkowania, lecz także podczas wszystkich wypraw w pełnym słońcu.

6. Uważaj na ostre zęby ryb. Na polskich wodach dotyczy to głównie szczupaka, jednak na zagranicznych łowiskach ryb z dużymi i ostrymi zębami jest znacznie więcej. Przy ich odhaczaniu najlepiej używać specjalnych rękawic. Ponadto zawsze warto mieć ze sobą apteczkę zawierającą przynajmniej podstawowe wyposażenie tj. środki dezynfekujące i opatrunkowe.

6a. W ciepłych morzach lub tropikalnych rzekach możemy trafić na ryby wydzielające toksyny. Mogą one być umiejscowione na ich ciele (np. na kolcach) lub w ciele – nigdy nie spożywaj nieznanych ryb!

7. Podczas łowienia ryb z brzegu należy uważać na śliskie głazy i kamienie. Mokre, pokryte glonami, zwłaszcza (np. w wilgotny lub mroźny poranek czy wieczór), mogą spowodować bolesny upadek i nieplanowaną kąpiel w akwenie, w którym łowimy.

8. Zabezpieczaj się przed kleszczami. Wchodząc w zakrzaczone i trawiaste miejsca miej na sobie długie spodnie, stosuj preparaty odstraszające, a po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało w poszukiwaniu tych nieproszonych gości.

9. Staraj się nie zostawiać sprzętu wędkarskiego bez opieki lub w samochodzie w widocznym miejscu (np. na tylnych siedzeniach). Lepiej nie ułatwiać zadania komuś, kto chciałby go ukraść.

10. Jeśli nad wodą spotkasz imprezujących ludzi, będących np. pod wpływem alkoholu – lepiej przenieś się na inne miejsce. Ty nie będziesz się denerwować ich – zapewne głośnym – zachowaniem, natomiast oni nie będą mieć okazji do szukania zaczepki.
 

Spokojne i bezpieczne wędkowanie – gdziekolwiek Cię poniesie

Zachowanie w pamięci powyższych rad, pozwoli znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas wędkarskich wypadów – zarówno tych krajowych, jak i podczas zagranicznych wycieczek wędkarskich.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z wyjazdem zagranicznym, szczególnie istotnym aspektem jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę podczas wyjazdu. Wykupując turystyczne ubezpieczenie wędkarskie otrzymujesz możliwość objęcia pakietem ubezpieczeniowym na 5, 10 lub 15 dni. Ubezpieczenie obejmuje szkody, które powstaną na skutek następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia na całym świecie, co pozwoli Ci spokojnie łowić ryby i bezpiecznie realizować swoją pasję w każdym zakątku globu.