29 grudnia 2017

Bezpieczny Sylwester

Efektowne fajerwerki to ukoronowanie Sylwestra, ale używanie ich w nieodpowiedni sposób jest niebezpieczne. Jeśli koniecznie chcesz uświetnić swoją imprezę pokazem sztucznych ogni, rób to właściwe. My jednak radzimy, przyłącz się do akcji: „Nie strzelam w Sylwestra”. Dzięki temu wszyscy będą się na pewno dobrze bawić!

Jeśli chcesz zabłysnąć, a wieczór ma być naprawdę niezapomniany, zachowaj rozwagę:

Kupuj tylko ze sprawdzonego źródła

  • Fajerwerki kupuj tylko u sprzedawcy, który handluje materiałami pewnego pochodzenia. Muszą mieć certyfikat i instrukcję obsługi w języku polskim. Zapoznaj się z nią jeszcze przed imprezą. Przygotuj niezbędne pomoce. Do odpalania rac przyda Ci się butelka, a do wyrzutni — kamień lub mocna taśma klejąca.
  • Fajerwerków nie mogą kupować nieletni. Jeśli zobaczysz, że sprzedawca mimo to sprzedaje je dzieciakom, zareaguj!

Mistrz ceremonii musi być trzeźwy

  • Fajerwerki są dla trzeźwych. Jeśli podczas sylwestrowej zabawy zamierzasz korzystać z wszelkich uciech, daruj sobie pokaz sztucznych ogni. Zimne ognie w zupełności wystarczą. 

​Jak bezpiecznie odpalać fajerwerki?

Nigdy nie pochylaj się nad fajerwerkami, gdy je odpalasz. Rób to stojąc lub kucając, ale trzymaj je z boku. Jeśli odpalasz rakietę, włóż patyk do butelki. Nigdy nie wbijaj go w ziemię, rakieta ma wybuchnąć wznosząc się pod niebo. Wyrzutnię zabezpiecz przed przewróceniem się podczas wystrzału. Do tego przyda Ci się taśma lub kamień.

Jeśli fajerwerki nie wybuchły, nie podchodź do niewypału wcześniej niż po 10–30 minutach. Nie podpalaj go ponownie. To najczęstsza przyczyna wypadków, więc nie żałuj, jeśli się nie udało. Nigdy nie odpalaj fajerwerków na balkonach, tarasach i w pomieszczeniach zamkniętych. 

Dajemy radę: Nie eksperymentuj z materiałami pirotechnicznymi, zrezygnuj z przerabiania czy konstruowania własnych fajerwerków. Niczego lepszego od oferty dostępnej w sklepach nie wymyślisz!

Historia kolorowych wybuchów

Przy okazji pokazu lub zamiast niego, jeśli nie czujesz się na siłach, zaskocz swoich gości wiedzą o historii pokazów sztucznych ogni.

Wszystko zaczęło się w Chinach, długo przed naszą erą. Najstarszymi fajerwerkami były prażone bambusy, głośne, ale bezpieczne. Pierwszy pokaz sztucznych ogni z użyciem prochu odbył się już w naszej erze, w XII w., również na chińskim cesarskim dworze. W Polsce fajerwerkami po raz pierwszy witano nowonarodzonego króla Zygmunta III Wazę. 

​Fajerwerki podziwiaj w telewizji!

Od kilku lat trwa akcja „Nie strzelaj w Sylwestra”. To dobra alternatywa, zwłaszcza że wspaniałe pokazy sztucznych ogni obejrzysz na żywo lub w telewizji podczas dużych plenerowych imprez. Hałas, jaki powstaje przy wybuchu, dochodzi nawet do 160 decybeli. To nie do zniesienia dla zwierząt, dlatego w Sylwestra są skrajnie zestresowane.

Źródła

Jak pomóc zwierzętom przeżyć Sylwestra? http://www.tvn24.pl/