04 kwietnia 2014

Bezpiecznie w niebezpieczne miejsca

Podróżujemy po świecie w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Na urlopy wybieramy najczęściej miejsca polecane przez biura podróży. Znany nie zawsze jednak znaczy bezpieczny. Na świecie toczy się wiele konfliktów lokalnych, o których nie informują media. Są też wśród nas amatorzy przygód poza wyznaczonymi szlakami lub po prostu ci, którzy z różnych względów muszą jechać w rejony dużego ryzyka. Jak, mimo wszystko, podróżować bezpiecznie w miejsca uznane za mniej bezpieczne? I gdzie dziś nie jest bezpiecznie?

​Wiedza – pierwszy stopień do bezpieczeństwa

​Każdą podróż trzeba dobrze zaplanować i przemyśleć. To, że świat stał się globalną wioską, nie oznacza, że stał się bardziej bezpieczny. W globalnej wiosce, niestety, można wpaść w poważne tarapaty. Dlatego przed każdą podróżą, zwłaszcza, jeśli wybieramy się w mniej uczęszczane regiony, zróbmy dokładny plan i dowiedzmy się jak najwięcej o kwestiach bezpieczeństwa, zwyczajach czy wymaganiach dotyczących podróżowania. 

Dajemy radę: Przed daleką i egzotyczną podróżą warto odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Można tam znaleźć aktualne ostrzeżenia dotyczące sytuacji w krajach niebezpiecznych i ogarniętych konfliktem. 

Lista krajów podwyższonego ryzyka stale jest modyfikowana a rozwój wypadków bywa w niektórych rejonach bardzo dynamiczny. Nie zawsze też w grę wchodzi konflikt zbrojny lub zamieszki. Odradzane są też podróże w rejony klęsk żywiołowych lub epidemii.

Regiony podwyższonego ryzyka

Na kontynencie afrykańskim w wielu miejscach sytuacja polityczna jest niestabilna, a krwawe zamieszki są na porządku dziennym. Niebezpiecznie jest w krajach Afryki Północnej i Środkowej. MSZ przestrzega między innymi przed opuszczaniem kurortów w Tunezji, Egipcie (zwłaszcza półwysep Synaj), a to popularne kierunki turystyczne. Niebezpiecznie jest zwłaszcza w Sudanie, Sudanie Południowym, Somalii, Mali, Nigrze, Nigerii, Kamerunie, Kongu. Przed wyprawą na safari do Kenii, sprawdźmy, jaka jest tam sytuacja (kraj nie jest wolny od zamachów terrorystycznych, walk plemiennych. Niebezpiecznie jest w Nairobi z uwagi i na wysoką przestępczość). 

Na kontynencie afrykańskim w wielu miejscach sytuacja polityczna jest niestabilna, a krwawe zamieszki są na porządku dziennym. Niebezpiecznie jest w krajach Afryki Północnej i Środkowej. MSZ przestrzega między innymi przed opuszczaniem kurortów w Tunezji, Egipcie (zwłaszcza półwysep Synaj), a to popularne kierunki turystyczne. Niebezpiecznie jest zwłaszcza w Sudanie, Sudanie Południowym, Somalii, Mali, Nigrze, Nigerii, Kamerunie, Kongu. Przed wyprawą na safari do Kenii, sprawdźmy, jaka jest tam sytuacja (kraj nie jest wolny od zamachów terrorystycznych, walk plemiennych. Niebezpiecznie jest w Nairobi z uwagi i na wysoką przestępczość). 

Obszarem dużego ryzyka tradycyjnie jest Palestyna i Izrael

Poprawiła się sytuacja w Turcji, można więc planować wypoczynek w kurortach nad Morem Śródziemnym i Egejskim (choć w miastach trwają obecnie antyrządowe protesty). MSZ stanowczo odradza podróże w rejony nowych konfliktów i zagrożeń: obecnie na Krym. Niebezpiecznie jest ponadto w niektóre rejonach w Rosji (Kaukaz), Gruzji, Indiach, w Tajlandii (od stycznia jest tu wyjątkowo napięta sytuacja polityczna), na Sri Lance, w Libanie. Odradzane są podróże do Syrii, Afganistanu, Pakistanu, Iraku, Korei Północnej, Jemenu.

Niebezpiecznie jest w krajach Ameryki Środkowej i Południowej, które od lat walczą z wysoką przestępczością tj. Salwador, Belize, Honduras, Meksyk, Kolumbia, Haiti mają wysoki odsetek przestępstw pospolitych, zabójstw i porwań, a przede wszystkim – trwa tu wojna narkotykowa. Niebezpiecznie bywa po zmroku w Hawanie, w Rio czy innych znanych i dużych miastach, zwłaszcza w miejscach nieturystycznych.

Zasady dla podróżujących

Podczas każdego wyjazdu przestrzegajmy następujących zasad:

 • zawsze zapoznajmy się z informacjami dotyczącymi kraju, do którego się wybieramy – sprawdzone informacje znajdują się na stronie internetowej MSZ; 
 • sprawdźmy swoje dokumenty (ich wymagana ważność jest określona przepisami poszczególnych państw) oraz przepisy wizowe;
 • zawsze poinformujmy bliskich o wyjeździe i starajmy się utrzymywać z nimi regularny kontakt w trakcie naszej nieobecności.

Dajemy radę: Przed każdym wyjazdem zadbajmy o wykupienie ubezpieczenia. Koszty leczenia czy następstw różnych nieprzewidzianych wypadków mogą być naprawdę duże! Na przykład, w znanej i lubianej przez Polaków Hiszpanii koszt wezwania karetki pogotowia może stanowić równowartość 2 tysięcy złotych. Ubezpieczenie zawsze dostosujmy do naszych potrzeb! Korzystajmy z różnych opcji dodatkowych w ubezpieczeniu w zależności od naszych planów tak, by przewidzieć ewentualne następstwa różnych naszych przygód. Zakupu polisy nie zostawiajmy na ostatnią chwilę, zwłaszcza, gdy planujemy podróż podwyższonego ryzyka.

W szczególnych przypadkach, gdy nasze służbowe obowiązki np. zmuszają nas do wyjazdu w bardzo niebezpieczne regiony świata, mocno zagrożone konfliktami zbrojnymi czy terroryzmem, konieczne jest rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o następstwa działań wojennych lub aktów terroryzmu.

Przed podróżą w rejony niebezpieczne:

 • Sprawdźmy ostrzeżenia sanitarne i informacje dotyczące szczepień – wiarygodne dane znajdziemy w tym miejscu.
 • Na miejscu przestrzegajmy zasad higieny, zwłaszcza w tropikach nie jedzmy w przypadkowych miejscach, unikajmy surowych owoców i warzyw oraz nieprzegotowanej wody.
 • Zapoznajmy się ze zwyczajami danego kraju – nie tylko co i jak zwiedzać! Turyści muszą dostosować się do zwyczajów, niezależnie od gościnności mieszkańców kraju, który odwiedzają.
 • na miejscu przestrzegajmy przepisów prawa właściwych dla danego państwa. To co dozwolone u nas, może być zabronione gdzie indziej. Nie można tłumaczyć się na miejscu niewiedzą!
 • Unikajmy ekstrawagancji w stroju i w zachowaniu, nie wszędzie należy zwracać na siebie uwagę.
 • Pilnujmy swoich rzeczy. Nigdy nie nosimy dokumentów i pieniędzy razem, miejmy kserokopie dokumentów, cenne rzeczy przechowujmy w hotelowym sejfie, jeśli to możliwe.
 • Przed wyjazdem sprawdźmy koniecznie, jakie warunki klimatyczne zastaniemy na miejscu, by pogoda nie była zaskoczeniem dla naszego zdrowia i kondycji.

Podróżowanie w miejsca niebezpieczne

Jeśli wybieramy się rejon podwyższoneg ryzyka, bezwzględnie, stosujmy się do następujących zasad:

 • jeśli to możliwe nie wyjeżdżajmy sami;
 • dokładnie zaplanujmy podróż, odłóżmy pieniądze również na nieprzewidziane zdarzenia;
 • zawsze utrzymujmy kontakt z kimś w kraju, dokładnie sprawdźmy adresy i telefony placówek dyplomatycznych (by w razie ryzyka szybko skontaktować się z konsulem).

Na stronie internetowej MSZ można pobrać aplikację ipolak – to specjalny poradnik ministerstwa, który w sytuacji kryzysowej pozwoli nam szybko znaleźć najbliższą polską placówkę konsularną. Dzięki aplikacji mamy też dostęp do ostrzeżeń publikowanych przez MSZ oraz informacji o wizach.

 • jeśli podróżujemy indywidualnie, możemy również przed wyjazdem zgłosić podróż w E-konsulacie na stronach MSZ;
 • na miejscu unikajmy dużych skupisk ludzi – bazarów, ale też zbiegowisk, demonstracji;
 • unikajmy przebywania w pobliżu obiektów wojskowych lub rządowych w krajach, w których sytuacja polityczna jest niestabilna;
 • stosujmy się do zaleceń miejscowych władz;
 • unikajmy miejsc uznanych za niebezpieczne (zaułków, niektórych dzielnic), nie zapuszczajmy się w takie regiony zwłaszcza po zmroku;
 • wybierajmy polecane miejsca noclegowe;
 • nie zawierajmy przygodnych znajomości;
 • jeśli czujemy się zagrożeni, poprośmy o pomoc policję lub służby bezpieczeństwa;
 • jeśli poruszamy się samochodem, unikajmy jazdy nocą i zatrzymywania się w przypadkowych miejscach;
 • w razie zatrzymania lub aresztowania przez miejscowe władze, mamy prawo do kontaktu z polskim konsulem.

Najważniejsze to bezpiecznie wrócić, uważajmy więc na siebie i starajmy się przewidywać wszystkie możliwości. 

Źródła

Polacy wybierają luksusowe i egzotyczne wakacje http://turystyka.wp.pl/

Turystyczna mapa świata – których miejsc unikać?  http://www.cbc.ca/

Wojażer – ubezpieczenie podróżne, kup on-line  https://moje.pzu.pl/

O jakich szczepieniach warto pomyśleć przed podróżą? http://portal.abczdrowie.pl/