18 grudnia 2018

Bezpieczne lampki choinkowe

Kolorowe i białe. Małe, duże, gwiazdki, serca, kule, a nawet girlandy – lampki choinkowe. Nie wyobrażasz sobie bez nich świątecznej choinki? Wybierz nie tylko te piękne, ale przede wszystkim – bezpieczne.

Według badań Komisji Europejskiej, co trzecie lampki choinkowe są źle skonstruowane. Ich główne wady to zbyt cienkie przewody czy brak odpowiedniej izolacji. Te niedociągnięcia mogą być przyczyną pożarów lub porażenia prądem.

Jakie lampki wybrać

Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były lampki z tradycyjnych małych żarówek. Jeśli masz takie w domu, to przed ich założeniem na choinkę dokładnie obejrzyj przewód elektryczny. Sprawdź, czy nie ma na nim uszkodzeń i czy wszystkie żarówki świecą. Jeśli nie – wymień te, które nie działają, koniecznie na takie same jak oryginalne. Jeżeli to niemożliwe, zmień oświetlenie. Brak jakiejś żarówki w obwodzie elektrycznym sprawia, że pozostałe co prawda świecą intensywniej, ale przez to bardziej się nagrzewają – nawet do 200 stopni C. Podobnie może być, jeśli wymienisz przepaloną żarówkę na nową, ale o większej mocy.

Dużo bezpieczniejsze i bardziej energooszczędne jest oświetlenie LED (light emitting diode). Lampki ledowe nie nagrzewają się do wysokich temperatur, świecą nawet 1000 godzin i zużywają ok. 90% razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Ale zanim i takie oświetlenie zawiesisz na choince, sprawdź, czy przewód – zwłaszcza część od wtyczki do zasilacza – nie jest uszkodzony.

Jeśli marzysz o świątecznym oświetleniu na balkonie czy w ogrodzie, wybierz lampki LED o odpowiednich parametrach. Nigdy nie wieszaj na zewnątrz lampek, które są przeznaczone tylko do zamkniętych pomieszczeń. Te na zewnątrz muszą być odporne na kurz, mróz, a przede wszystkim muszą być wodoodporne. Dlatego podczas zakupów zwróć uwagę, czy na opakowaniu mają oznaczenie IP (index of protection) przynajmniej na poziomie 44 (IP44). Dzięki temu ograniczysz ryzyko pożaru czy porażenia prądem. Także przedłużacz, który stosujesz na zewnątrz, powinien być odpowiedni – z oznaczeniem IP65. Dodatkowo połączenie wtyczki lampek i gniazda przedłużacza zabezpiecz przed dostępem wody i wilgoci.

Na co zwracać uwagę

Oprócz wskaźnika IP ważne jest, by na lampkach (każdych) był znak CE. Mówi on o tym, że lampki zostały wykonane zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej i według producenta można bezpiecznie ich używać (zgodnie z ich przeznaczeniem). Zwróć też uwagę na to, czy oświetlenie ma znak jakości GS (Geprüfte Sicherheit), który oznacza, że produkt został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa. Nigdy nie kupuj lampek choinkowych z niewiadomego źródła i bez certyfikatów.   

Gdzie postawić choinkę 

Zależy Ci, żeby choinka pięknie wyglądała, to wybierz oświetlenie o odpowiedniej długości kabla i liczbie światełek, np. na drzewko o wysokości ok. 1,5 metra wystarczy 150-200 żarówek czy diod. Włącz lampki do prądu, żeby sprawdzić, czy działają. Jeśli wszystko jest w porządku, zakładaj je na nieubraną jeszcze choinkę, zaczynając od czubka do dołu.

Pamiętaj także o tym, by sama choinka była ustawiona minimum 60 cm od pieca, kominka oraz zasłon i firanek (zwłaszcza ze sztucznych włókien). Jeśli masz małe dzieci, kota lub psa, lepiej ustaw niewielkie drzewko na stoliku albo szafce. Dobrze też na wszelki wypadek zabezpieczyć je przed strąceniem. Świątecznego oświetlenia nigdy nie zostawiaj włączonego na noc, ani gdy wychodzisz z domu. Może się zdarzyć zwarcie instalacji czy przegrzanie lampek. A od tego tylko chwila do pożaru.

Dajemy radę: Gdy świąteczne oświetlenie spowoduje pożar w Twoim domu, to z polisą PZU Dom masz ochronę ubezpieczeniową od takich przypadków. Otrzymasz odszkodowanie, za które będziesz mógł wyremontować dom po pożarze lub kupić nowy sprzęt w zamian za ten, który uległ zniszczeniu. Dodatkowo, dzięki ubezpieczeniu Pomoc w Domu, PZU zorganizuje i opłaci dla Ciebie oraz Twoich bliskich pobyt w hotelu lub mieszkaniu zastępczym , jeśli Twój dom po pożarze nie będzie nadawał się do zamieszkania. Jeśli natomiast lampki choinkowe spowodują awarię instalacji elektrycznej, możesz skorzystać z pomocy elektryka.