Bezpieczeństwo pożarowe – jak nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań?
Masz pewność, że Twoje dziecko jest rozsądne i z pewnością nie będzie bawić się zapałkami i zapalniczką? To świetnie – pamiętaj jednak, że zasady bezpieczeństwa pożarowego to nie tylko prewencja, ale i wiedza, która może ocalić życie. Warto mieć pewność, że nasza pociecha nie tylko ma świadomość, co może wywołać pożar i jakich zachowań warto unikać, ale też doskonale wie, co robić w sytuacji zagrożenia.
Co może wywołać pożar?
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć naukę bezpieczeństwa pożarowego we własnym domu, zacznij od początku – wskaż dziecku niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Garnek lub czajnik pozostawiony na kuchence, niezabezpieczony przewód, a także zwyczajna, szklana butelka porzucona w słoneczny dzień na parapecie okna – wszystkie te przedmioty mogą stać się zarzewiem trudnego do opanowania i niebezpiecznego pożaru.
Dajemy radę: Naucz dziecko rozpoznawać materiały łatwopalne i odpowiednio się nimi posługiwać. Uświadom, że nawet dezodorant może być niebezpieczny, jeśli używamy go w pobliżu źródła ognia!
Nauka przez zabawę
Nie od dziś wiadomo, że najmłodsi najszybciej przyswajają wiedzę w trakcie zabawy. To właśnie dlatego gry edukacyjne sprawiają, że Twoja pociecha zapamiętuje szybciej i nabywa praktycznej zdolności korzystania z przyswojonych faktów w codziennych sytuacjach.
Połącz przyjemne z pożytecznym i wpleć naukę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zabawę! Wspólne pieczenie ciasteczek z rodzicami lub grillowanie w ogrodzie to idealna okazja, aby powtórzyć najmłodszym, jak odpowiedzialnie korzystać z łatwopalnych materiałów i dlaczego należy zawsze wyłączać piekarnik.
Dajemy radę: Pamiętaj, że dziecko nie jest w stanie skupić swojej uwagi na tak długo, jak Ty. Zabawa edukacyjna to nie wykład ani lekcja – jeśli zauważysz, że dziecko jest zmęczone i przestaje słuchać, zrób przerwę.
Pożar – jak prawidłowo zareagować?
Zasady bezpieczeństwa pożarowego i zapobiegania pożarom są ważne i każde dziecko powinno mieć je w małym palcu. Równie ważna – jeżeli nie ważniejsza – jest wiedza, w jaki sposób zachować się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. To może uratować życie Twojej pociechy!
- Jak rozpoznać, że się pali – to, co jest oczywiste dla nas, może nie być jasne dla naszej pociechy. Wyjaśnij, że dym wydobywający się spod zamkniętych drzwi, rozgrzane klamki i futryny oznaczają, że sytuacja jest poważna!
- Numery alarmowe – warto, aby dziecko znało je na pamięć, pamiętaj jednak, że w sytuacji stresowej nawet dorosły może stracić głowę. Zapisz numer do straży pożarnej w telefonie komórkowym syna lub córki. Pamiętaj też, aby powiesić kartkę z numerami alarmowymi w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce.
- Gaśnica – gaśnica proszkowa grupy ABC powinna znajdować się w każdym domu w miejscu dostępnym dla dzieci, które są już w takim wieku, by poradzić sobie z nią w razie potrzeby. Wyjaśnij, do czego służy gaśnica i jak należy się nią posługiwać – twoja pociecha musi wiedzieć, że to nie zabawka!
- Droga ucieczki – naucz najmłodszych członków rodziny, jak zachować się, jeśli poczują dym. Kluczowa jest świadomość, że wdychanie dymu może doprowadzić do utraty przytomności - i wiedza, w jaki sposób można go uniknąć lub ograniczyć jego inwazyjny wpływ (m.in. przez przemieszczanie się na czworakach).
- Prawidłowe sygnalizowanie niebezpieczeństwa – prawidłowe reagowanie na widok ognia lub zapach dymu można z łatwości wyćwiczyć z dzieckiem w trakcie zabawy. Odgrywanie scenek zawiadamiania o pożarze przez telefon lub wołania o pomoc to idealna forma nauki szczególnie w przypadku młodszych dzieci.
Dajemy radę: Przećwicz z dzieckiem rozmowę telefoniczną i zgłoszenie o pożarze. Najważniejsze jest podanie dokładnego adresu jako pierwszej informacji w kontakcie z dyspozytorem linii alarmowej!
- Oczekiwanie na pomoc – naturalnym odruchem, szczególnie małych dzieci, jest chęć ukrycia się w niedostępnym miejscu w chwili zagrożenia. Wyjaśnij dziecku, że w razie pożaru przestrzeń pod łóżkiem czy w szafie nie są dla niego bezpieczne – maluch musi dać się łatwo odnaleźć dorosłym, którzy przybiegną na pomoc.
„Bezpieczny dom”
Czujesz, że nie masz wystarczających kompetencji, aby przekazać swojemu dziecku wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego? Sprawdź, czy Straż Pożarna w Twojej miejscowości organizuje spotkania warsztatowe dla maluchów lub czy w Twojej okolicy działa salka edukacyjna „Bezpieczny Dom”, dzięki której Twoja pociecha będzie mogła w kontrolowanych warunkach przećwiczyć zachowanie w razie pożaru.