05 czerwca 2017

Bezpieczeństwo pożarowe – jak nauczyć dziecko bezpiecznych zachowań?

Dziecko + zapałki = pożar, jak głosi stare porzekadło. Jednak chowając zapałki nawet do najgłębszej szuflady nie nauczymy dziecka zasad bezpieczeństwa pożarowego. A nauka to podstawa wyrobienia dobrych nawyków!

Masz pewność, że Twoje dziecko jest rozsądne i z pewnością nie będzie bawić się zapałkami i zapalniczką? To świetnie – pamiętaj jednak, że zasady bezpieczeństwa pożarowego to nie tylko prewencja, ale i wiedza, która może ocalić życie. Warto mieć pewność, że nasza pociecha nie tylko ma świadomość, co może wywołać pożar i jakich zachowań warto unikać, ale też doskonale wie, co robić w sytuacji zagrożenia.

​Co może wywołać pożar?

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć naukę bezpieczeństwa pożarowego we własnym domu, zacznij od początku – wskaż dziecku niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. Garnek lub czajnik pozostawiony na kuchence, niezabezpieczony przewód, a także zwyczajna, szklana butelka porzucona w słoneczny dzień na parapecie okna – wszystkie te przedmioty mogą stać się zarzewiem trudnego do opanowania i niebezpiecznego pożaru.  

Dajemy radę: Naucz dziecko rozpoznawać materiały łatwopalne i odpowiednio się nimi posługiwać. Uświadom, że nawet dezodorant może być niebezpieczny, jeśli używamy go w pobliżu źródła ognia!

Nauka przez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że najmłodsi najszybciej przyswajają wiedzę w trakcie zabawy. To właśnie dlatego gry edukacyjne sprawiają, że Twoja pociecha zapamiętuje szybciej i nabywa praktycznej zdolności korzystania z przyswojonych faktów w codziennych sytuacjach.

Połącz przyjemne z pożytecznym i wpleć naukę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zabawę! Wspólne pieczenie ciasteczek z rodzicami lub grillowanie w ogrodzie to idealna okazja, aby powtórzyć najmłodszym, jak odpowiedzialnie korzystać z łatwopalnych materiałów i dlaczego należy zawsze wyłączać piekarnik.

Dajemy radę: Pamiętaj, że dziecko nie jest w stanie skupić swojej uwagi na tak długo, jak Ty. Zabawa edukacyjna to nie wykład ani lekcja – jeśli zauważysz, że dziecko jest zmęczone i przestaje słuchać, zrób przerwę.

​Pożar – jak prawidłowo zareagować?

Zasady bezpieczeństwa pożarowego i zapobiegania pożarom są ważne i każde dziecko powinno mieć je w małym palcu. Równie ważna – jeżeli nie ważniejsza – jest wiedza, w jaki sposób zachować się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. To może uratować życie Twojej pociechy!

  • Jak rozpoznać, że się pali – to, co jest oczywiste dla nas, może nie być jasne dla naszej pociechy. Wyjaśnij, że dym wydobywający się spod zamkniętych drzwi, rozgrzane klamki i futryny oznaczają, że sytuacja jest poważna!
  • Numery alarmowe – warto, aby dziecko znało je na pamięć, pamiętaj jednak, że w sytuacji stresowej nawet dorosły może stracić głowę. Zapisz numer do straży pożarnej w telefonie komórkowym syna lub córki. Pamiętaj też, aby powiesić kartkę z numerami alarmowymi w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce.
  • Gaśnica – gaśnica proszkowa grupy ABC powinna znajdować się w każdym domu w miejscu dostępnym dla dzieci, które są już w takim wieku, by poradzić sobie z nią w razie potrzeby. Wyjaśnij, do czego służy gaśnica i jak należy się nią posługiwać – twoja pociecha musi wiedzieć, że to nie zabawka!
  • Droga ucieczki – naucz najmłodszych członków rodziny, jak zachować się, jeśli poczują dym. Kluczowa jest świadomość, że wdychanie dymu może doprowadzić do utraty przytomności  - i wiedza, w jaki sposób można go uniknąć lub ograniczyć jego inwazyjny wpływ (m.in. przez przemieszczanie się na czworakach).
  • Prawidłowe sygnalizowanie niebezpieczeństwa  – prawidłowe reagowanie na widok ognia lub zapach dymu można z łatwości wyćwiczyć z dzieckiem w trakcie zabawy. Odgrywanie scenek zawiadamiania o pożarze przez telefon lub wołania o pomoc to idealna forma nauki szczególnie w przypadku młodszych dzieci.

Dajemy radę: Przećwicz z dzieckiem rozmowę telefoniczną i zgłoszenie o pożarze. Najważniejsze jest podanie dokładnego adresu jako pierwszej informacji w kontakcie z dyspozytorem linii alarmowej!

  • Oczekiwanie na pomoc  – naturalnym odruchem, szczególnie małych dzieci, jest chęć ukrycia się w niedostępnym miejscu w chwili zagrożenia. Wyjaśnij dziecku, że w razie pożaru przestrzeń pod łóżkiem czy w szafie nie są dla niego bezpieczne – maluch musi dać się łatwo odnaleźć dorosłym, którzy przybiegną na pomoc.

​„Bezpieczny dom”

Czujesz, że nie masz wystarczających kompetencji, aby przekazać swojemu dziecku wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego? Sprawdź, czy Straż Pożarna w Twojej miejscowości organizuje spotkania warsztatowe dla maluchów lub czy w Twojej okolicy działa salka edukacyjna „Bezpieczny Dom”, dzięki której Twoja pociecha będzie mogła w kontrolowanych warunkach przećwiczyć zachowanie w razie pożaru.