14 grudnia 2022

Alfabet postanowień noworocznych, których wreszcie dotrzymasz

Kolejny sylwester i… postanowienia noworoczne? Czy uda się ich dotrzymać? Podpowiadamy, jak wyznaczać sobie cele, aby tym razem naprawdę się powiodło.

Czy masz na swoim koncie niezrealizowane postanowienia noworoczne? A może przestałeś już cokolwiek planować, nie widząc w tym większego sensu? Daj sobie jeszcze jedną szansę i u progu nowego roku podejmij wyzwania, których naprawdę dotrzymasz.

Jak to zrobić? Jak wytrwać w postanowieniach i się nie poddać? Przede wszystkim podejmij noworoczne postanowienia, które mieszczą się w Twoim zasięgu, i znajdź odpowiednią motywację. Na początek może być nią zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swojej rodzinie. Chyba trudno o lepszy argument, prawda? Jeśli Cię to przekonuje, na listę postanowień na nowy rok wpisz weryfikację swojego ubezpieczenia. To doskonały moment, by uzupełnić braki w pakiecie ubezpieczeniowym lub dopasować go do ewentualnych nowych okoliczności.

Jeżeli:

 • planujesz przeprowadzkę do nowego domu lub mieszkania,
 • czeka Cię zakup samochodu,
 • w Twojej rodzinie pojawi się nowy członek,
 • zamierzasz przygarnąć zwierzaka,
 • chcesz w końcu nadrobić zaległości w podróżach,
 • masz poczucie, że Twoje dotychczasowe ubezpieczenie jest niewystarczające,

koniecznie przeczytaj ten tekst. Podpowiemy Ci, jak w prosty sposób zabezpieczysz się przed skutkami różnych zdarzeń, a tym samym zrealizujesz inne ważne postanowienia noworoczne – będziesz spać spokojnie przez cały rok i taki sam spokój zapewnisz najbliższym.
 

D jak dom – zadbam o swoją twierdzę

Znane angielskie przysłowie głosi: „Mój dom to moja twierdza” i trudno się z nim nie zgodzić. Niech zatem troska o własne mieszkanie lub dom, w tym ubezpieczenie nieruchomości, stanie się jednym z ważniejszych postanowień noworocznych.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia:

 • zrobię porządek w dokumentach,
 • posegreguję ubrania, a te, których nie używam, oddam potrzebującym,
 • będę robić przetwory według przepisu babci,
 • wywołam najlepsze zdjęcia i powieszę je na „tej” tablicy w przedpokoju,
 • wykupię ubezpieczenie nieruchomości lub uzupełnię je o praktyczne opcje.
   


 

Jeśli zamierzasz przeprowadzić się do nowego lokum, zadbaj o polisę od podstaw, a jeśli ubezpieczenie mieszkania bądź ubezpieczenie domu masz już wykupione, zastanów się, czy nie warto go rozszerzyć. Przykre niespodzianki – od zalania do kradzieży – których konsekwencją są wysokie koszty, mogą spotkać każdego właściciela nieruchomości, a na wiele z nich możesz nie mieć żadnego wpływu, po co więc ryzykować?

Dla tych, którzy chcą zadbać o swoje cztery kąty, przygotowaliśmy pakiet PZU Dom, który chroni w wielu niespodziewanych sytuacjach. To bardzo szeroka ochrona, która zapewni kompleksowe zabezpieczenie nieruchomości zarówno od zdarzeń losowych, takich jak zalanie, powódź, ogień, jak i nietypowych wypadków, gdy np. sąsiad, wykonując u siebie remont, uszkodzi ścianę w przedpokoju Twojego mieszkania czy dzikie zwierzę zniszczy elewację Twojego domu.

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Dom na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/dom-i-mieszkanie/ubezpieczenie-domu

Jeśli obawiasz się pękniętej rury, zepsutego zamka w drzwiach wejściowych czy awarii instalacji elektrycznej, wybierz taką wersję ubezpieczenia domu lub ubezpieczenia mieszkania, w ramach której w razie potrzeby wezwiemy do Ciebie hydraulika, ślusarza bądź elektryka i opłacimy wykonaną przez niego pracę.
 


 

Dodatkowe wsparcie w takich sytuacjach znajdziesz w ubezpieczeniu PZU Dom, w wariancie Super Plus w ramach pomocy assistance. Co także istotne, decydując się na ten wariant, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci m.in. naprawę sprzętu RTV/AGD lub zdalną pomoc informatyka przy naprawie domowego sprzętu komputerowego. Tego rodzaju pomoc jest istotna zwłaszcza w czasach, gdy taki rodzaj sprzętu to element naszego życia codziennego. Po zgłoszeniu szkody możesz zostać poproszony o przesłanie dokumentów z przeglądów m.in. instalacji elektrycznych, gazowych czy kominiarskich.

Co jeszcze warto uwzględnić przy ubezpieczeniu mieszkania lub ubezpieczeniu domu? Być może jesteś zapobiegliwy i zawsze masz wszystko pod kontrolą. Jednak tak jak każdemu, może Ci się zdarzyć, że zalejesz sąsiada. Albo nie zdążysz odśnieżyć chodnika przed domem, w wyniku czego przechodząca osoba złamie nogę. W takich sytuacjach warto mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli bowiem to Ty wyrządzisz komuś przypadkowo szkodę, to w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym przy PZU Dom, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze poszkodowanej osobie.

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU OC w życiu prywatnym na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/odpowiedzialnosc-cywilna/oc-w-zyciu-prywatnym
 

Z jak zwierzak – będę odpowiedzialny za swojego pupila

Zwierzę w domu jest częścią rodziny. Jeśli przygarniasz czworonoga, pamiętaj, że stajesz się za niego odpowiedzialny. Tak jak pozostałym domownikom, może mu się coś przytrafić – choroba albo nieszczęśliwy wypadek. Koszty leczenia czasem okazują się naprawdę duże, a to może poważnie nadszarpnąć domowy budżet lub nawet sprawić, że nie będziesz w stanie zapewnić pupilowi wystarczającej opieki. Dlatego Twoje postanowienia noworoczne powinny uwzględnić ubezpieczenie od takich sytuacji.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia:

 • wydłużę swoje spacery z psem i będziemy odkrywać nowe miejsca,
 • zapiszę kota na konkurs piękności,
 • zapoznam się z innymi właścicielami chomików na osiedlu (słyszałem, że jest ich sporo),
 • opracuję dla swojego czworonoga lepszą dietę (weterynarz mówił, że trochę mu się przytyło),
 • zadbam o wszystkie szczepienia oraz o polisę ubezpieczeniową dla mojego zwierzaka.
   


Dobrze jest skorzystać z polisy PZU Dom, w ramach której otrzymasz zwrot kosztów leczenia zwierząt domowych, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, objętego polisą.
 

S jak samochód – zapewnię sobie komfort jazdy

Kupując auto, musisz przede wszystkim pamiętać:

 • zarejestrowaniu pojazdu w Wydziale Komunikacji (masz na to 30 dni),
 • zakupie ubezpieczenia OC samochodu.

A dodatkowo, jeśli auto jest używane:

 • opłaceniu podatku PCC w Urzędzie Skarbowym (w ciągu 14 dni),
 • sprawdzeniu, czy badanie techniczne samochodu jest aktualne.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i nawet jednodniowy brak takiego ubezpieczenia auta wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Dlatego zawsze trzeba pamiętać, kiedy polisa OC wygasa i w odpowiednim terminie ją przedłużyć, tak żeby w ciągłości ubezpieczenia samochodu nie było żadnej przerwy.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia:

 • zrobię porządek w samochodowej skrytce i w bagażniku,
 • obszyję kierownicę – będzie jak nowa,
 • wymienię starą apteczkę na możliwie najlepiej wyposażoną,
 • pojadę na zlot właścicieli pojazdów takich jak mój,
 • zadbam o kompleksowe ubezpieczenie samochodu.
   


 

Co zapewnia kierowcom ubezpieczenie OC samochodu? Korzystając z oferty PZU Auto OC przy wypadku, możemy liczyć na pokrycie kosztów szkód, które powstały podczas ruchu pojazdu, wsiadania i wysiadania z auta, jego rozładunku i załadunku oraz zatrzymania lub postoju.

Z ubezpieczeniem proponowanym przez PZU dodatkowo otrzymasz: 

 • ubezpieczenie assistance PZU Pomoc w Drodze Komfort – dzięki niemu możesz zorganizować i pokryć koszty np. naprawy Twojego samochodu na miejscu zdarzenia, holowania do 150 km, parkingu do 3 dni (jeśli warsztat jest zamknięty). Dodatkowo zorganizujemy także pomoc dla pojazdu poszkodowanego. 
 • Zieloną Kartę – czyli międzynarodowy certyfikat wymagany przed wjazdem na terytorium niektórych państw.
 • Usługę bezpośredniej likwidacji szkody (BLS) – możesz z niej skorzystać, gdy ktoś uszkodzi Twój samochód. Załatwimy za Ciebie formalności z innym ubezpieczycielem i wypłacimy Ci odszkodowanie. Pokryjemy także koszty m.in. holowania.

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Auto OC na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-oc

Warto także pomyśleć o kompleksowym ubezpieczeniu AC (Autocasco) – to ochrona dla Twojego samochodu, motocykla i innych pojazdów. Możesz je ubezpieczyć od wielu zdarzeń, takich jak wypadek, kradzież czy zdarzenie losowe (huragan, grad). Ubezpieczenie pokryje koszty naprawy pojazdu lub wypłacone zostanie odszkodowanie za jego utratę. Ponadto istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony AC – np. o ochronę bagażu lub o samochód zastępczy na czas naprawy auta.

W PZU Auto AC dostępne są trzy warianty ubezpieczenia:

 • serwisowy,
 • optymalny,
 • partnerski.

Sprawdź, który rodzaj ubezpieczenia AC najbardziej Ci odpowiada. 

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Auto AC na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-ac

W ramach ubezpieczenia samochodu warto rozważyć wykupienie PZU Auto NNW. Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów. Właściciele takiej polisy mogą liczyć na nasze wsparcie m.in. wtedy, gdy w wyniku wypadku wystąpi u nich trwały uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy czy konieczność rehabilitacji.

Kompletne ubezpieczenie auta pozwoli Ci cieszyć się codzienną, komfortową jazdą.

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Auto NNW na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-nnw
 

N jak nowy członek rodziny – dam swojemu dziecku to, co najlepsze

Być może będzie to numer jeden spośród Twoich postanowień noworocznych. Wiadomo bowiem, że dla swojego dziecka chcesz jak najlepiej i już na starcie dążysz do tego, aby zapewnić mu dobre i komfortowe życie. Uzupełnieniem Twoich starań będzie ubezpieczenie na życie, które zapewni całej rodzinie bezpieczeństwo w różnych okolicznościach.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia, jeśli oczekujesz dziecka:

 • dokończę urządzanie dziecięcego pokoju,
 • poproszę rodzinę/znajomych o pożyczenie ubranek, a resztę upoluję na promocjach,
 • zrobimy listę imion i wybierzemy to idealne,
 • kupię fotelik samochodowy,
 • zadbam o ubezpieczenie na życie dla mojej rodziny.
   


 

Wybierz swoje noworoczne postanowienia, jeśli jesteś już rodzicem:

 • kupię dziecku nowy rower, bo ze starego już powoli wyrasta,
 • wspólnie z dzieckiem zastanowimy się, jaką pasję chciałoby rozwijać,
 • będziemy więcej czasu spędzać razem i przynajmniej jeden posiłek zjadać wspólnie z całą rodziną,
 • zrobimy listę miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić w tym roku, i będziemy ją realizować, 
 • wykupię/uzupełnię polisę na życie dla mojej rodziny.

Pamiętaj, aby wybrać taką polisę ubezpieczeniową, która będzie przewidywała różne wydarzenia, nawet te najbardziej niepożądane.

Polisa na życie PZU Wsparcie w Życiu i Zdrowiu daje bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o zakres ochrony. Poza zabezpieczeniem na wypadek śmierci, możesz także zadbać o finansowy start dziecka w dorosłość i zapewnić sobie oraz bliskim finansowe wsparcie w razie:

 • ciężkiej choroby,
 • operacji,
 • pobytu w szpitalu,
 • trwałej utraty sprawności w życiu codziennym,
 • wypadku (np. komunikacyjnego),
 • leczenia za granicą – łącznie z całą organizacją wyjazdu.

*Materiał PZU Życie SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Wsparcie w Życiu i Zdrowiu na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-dla-ciebie-i-twoich-bliskich/pzu-wsparcie-w-zyciu-i-zdrowiu
 

P jak podróże – będę zwiedzać świat bez przeszkód

Czas pandemii ograniczył możliwości podróżowania, co szczególnie dotkliwie odczuli zapaleni globtroterzy. Jednak niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz często, czy okazjonalnie, na długo czy na krótko, daleko czy blisko, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Takie, które zapewni Ci spokojną głowę podczas Twoich wojaży.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia:

 • w tym roku wybiorę się do miejsca, o którym nigdy wcześniej nie myślałem,
 • podczas najbliższej wyprawy nauczę się, jak przyrządzić jedną lokalną potrawę,
 • raz na kwartał zaplanuję obowiązkowy krótki wyjazd z przyjaciółmi/rodziną,
 • przygotuję uniwersalną listę rzeczy do spakowania na dłuższe i krótsze podróże,
 • zadbam o dopasowane do mnie ubezpieczenie podróżne.
   


 

Ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer zapewni Ci wsparcie w razie nieoczekiwanych problemów podczas urlopu – zarówno w kraju, jak i za granicą – takich jak nieszczęśliwy wypadek czy nagłe zachorowanie. 

PZU Wojażer to także ubezpieczenie podróżne adresowane do osób aktywnych fizycznie. W ramach polisy otrzymają one pomoc w razie wypadku lub kontuzji. Ubezpieczyciel pokryje m.in. koszty leczenia, leków, transportu medycznego czy akcji poszukiwawczej. 

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu PZU Wojażer bezpieczniej mogą czuć się również osoby wyjeżdżające w celach zawodowych lub edukacyjnych. PZU zapewni im wsparcie w razie wypadku, choroby, kradzieży lub innej trudnej sytuacji — podczas delegacji, wyjazdu do pracy, szkoły, czy na studia.

*Materiał PZU SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Wojażer na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/podroze/ubezpieczenie-wyjazdu-turystycznego
 

W jak wyjątkowe przypadki – zacznę przewidywać nieprzewidziane

Życie bywa bardzo zaskakujące i każdemu może się przydarzyć coś nieprzewidzianego. Niestety bywają to również sytuacje bardzo trudne, takie jak choroba przewlekła czy wypadek. Dlatego robiąc postanowienia na nowy rok, koniecznie rozważ wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Kiedy taka sytuacja się przytrafi, ubezpieczenie pozwoli Ci zająć się tym, co najważniejsze – troską o siebie lub bliską osobę. O resztę zadba PZU.

Wybierz swoje noworoczne postanowienia:

 • zrobię niezbędny komplet badań,
 • znajdę taką formę aktywności fizycznej, którą będę konsekwentnie uprawiał,
 • zacznę więcej chodzić piechotą,
 • raz w miesiącu odłożę określoną kwotę na nieprzewidziane wydatki,
 • wykupię polisę ubezpieczeniową, która zapewni mi poduszkę bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach.

Ochroną w ramach jednej polisy objąć można zarówno siebie, jak i małżonka lub partnera życiowego oraz dzieci. Oferta dotyczy ubezpieczeń na życie PZU Gwarantowane Jutro, PZU Wsparcie Najbliższych.

Ponadto wspólna polisa oznacza również prostsze zawarcie umowy oraz opłacanie jednej składki za wszystkie ubezpieczenia związane z tą polisą. Takie rozwiązanie daje też możliwość wielokrotnej wypłaty świadczenia, najszerszą w Polsce listę dziecięcych ciężkich chorób objętych ubezpieczeniem oraz dodatkowe wsparcie w razie hospitalizacji dziecka w wyniku nowotworu.

Po pobycie w szpitalu klienci mogą również otrzymać kartę apteczną, uprawniającą do zakupów dowolnych produktów dostępnych w aptece. Wszystko po to, aby dzięki pieniądzom z ubezpieczenia wspierać osoby objęte ubezpieczeniem w trudnych sytuacjach życiowych.

*Materiał PZU Życie SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Gwarantowane Jutro na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-dla-ciebie-i-twoich-bliskich/wsparcie-dla-bliskich-oraz-oszczedzanie

*Materiał PZU Życie SA. Szczegółowe informacje, w tym ograniczenia naszej odpowiedzialności, znajdziesz w aktualnych OWU PZU Wsparcie Najbliższych na https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/zycie-i-zdrowie/ochrona-dla-ciebie-i-twoich-bliskich/pzu-wsparcie-najblizszych
 

Jak wytrwać w postanowieniach?

Postanowienia noworoczne nie muszą być trudem nie do pokonania. A zatem jak wytrwać w postanowieniach i nie zwariować?

 • podejmuj cele sprecyzowane i niezbyt rozciągnięte w czasie,
 • nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, bo wtedy zniechęcisz się już na początku,
 • zapisz swoje postanowienia na nowy rok i umieść je w widocznym miejscu,
 • pamiętaj, że jedno zrealizowane postanowienie noworoczne jest lepsze niż 10 porzuconych,
 • codziennie myśl o tym, jak będziesz się czuł, gdy już uda Ci się zrealizować cel.

I najważniejsze – czerp z postanowień noworocznych jak najwięcej przyjemności. Droga do celu nie musi być tak kręta i wyboista, jak może Ci się wydawać. Na pewno znajdziesz sposób, by ją sobie umilić i zakończyć kolejny rok z satysfakcją, że tym razem się udało. Powodzenia!