Aktywna regeneracja po wysiłku fizycznym - porady trenera
Jedną z najskuteczniejszych metod na pozbycie się obolałości mięśniowej jest automasaż z zastosowaniem rollera. Oprócz korzyści wynikających z poprawy krążenia i dostarczenia większej ilości składników odżywczych do mięśni, rolowanie pomaga również poprawić mobilność i zwiększyć zakres ruchu. W jaki sposób się rolować? Na każdą grupę mięśni wystarczy wykonać około 8-10 powtórzeń (1 powtórzenie to przeciągnięcie tam i z powrotem). Skupiamy się na każdej partii z osobna i staramy się wykonywać powolne i dokładne ruchy. Rolowanie powinno trwać około 10 minut. To stosunkowo niewiele, jednak stosowane systematycznie przynosi rewelacyjne rezultaty.
Równie skutecznym narzędziem przyspieszającym regenerację oraz zmniejszającym obolałość mięśniową jest klasyczne rozciąganie statyczne. Rozciąganie statyczne najlepiej wykonywać bezpośrednio po treningu lub po lekkiej rozgrzewce kiedy mięśnie są elastyczniejsze. Pojedyncza sesja rozciągania powinna zawierać 5-8 ćwiczeń po jednym na każdą grupę mięśni, a cała sesja powinna trwać 15-20 minut. Regularnie wykonywany stretching nie tylko przyspiesza regenerację i zmniejsza potreningową obolałość mięśni ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji na treningu.
Na usprawnienie regeneracji powysiłkowej pozytywnie wpływaja również codzienna aktywność fizyczna o niskiej intensywności. Godzinny spacer w słoneczną pogodę, czy przejażdżka na rowerze poprawią krążenie i dostarczą mięśniom większej ilości składników odżywczych. W złą pogodę warto wybrać się na basen, który odciąży zmęczone treningami stawy i kręgosłup.
Dajemy radę: Wszystkie ćwiczenia fizyczne o niskiej intensywności łączy jedna wspólna zaleta – wzmocnienie i dbanie o zdrowie mięśnia sercowego.