Agroturystyka - 6 rzeczy, które musisz wiedzieć
Wg danych GUS w Polsce jest zarejestrowanych ponad 8 tysięcy gospodarstw agroturystycznych. Pobyt na polskiej wsi może być dobrą odmianą od zagranicznych wczasów. Nic tak nie smakuje jak świeży chleb z serem! Jest też mnóstwo atrakcji dla dzieci, które biorą udział w codziennych gospodarskich czynnościach.
Zanim zdecydujesz się na urlop w agroturystyce, sprawdź, jakie warunki oferuje gospodarstwo.
Lokalizacja i dojazd
Jeśli marzysz o idealnej ciszy i spokoju sprawdź, czy gospodarstwo nie leży w samym centrum wioski. Zorientuj się, jak daleko jest do najbliższego przystanku autobusowego lub stacji kolejowej, jeśli nie wybierasz się autem. Leśniczówka w sercu puszczy gwarantuje ciszę, ale wyjazd z dziećmi może być uciążliwy, gdy przyjdzie Ci pokonać kilka kilometrów piaszczystą leśną drogą z bagażami i marudzącymi pociechami. Pomyśl o samochodzie, który da Ci niezależność.
Cena i płatność za pobyt
W agroturystyce jak w kurorcie, w sezonie ceny za nocleg są wyższe. Musisz też wcześniej rezerwować miejsca, zwłaszcza w popularnych gospodarstwach. Sprawdź warunki rezerwacji. Zapytaj też o warunki. Część gospodarstw wynajmuje tylko łóżka z materacami. Za pościel czy ręczniki musisz dopłacić lub przywieźć je ze sobą.
Posiłki
Dowiedz się, czy i jakie posiłki są w cenie pobytu. W wielu gospodarstwach dostaniesz obfite śniadanie, ale np. za obiad lub kolację trzeba dopłacić i odpowiednio wcześniej umówić się z gospodarzami na ich przygotowanie. Najlepiej ustal to podczas pierwszej rozmowy z nimi.
Gdy jesteś na specjalnej diecie np. bezglutenowej lub bez laktozy, koniecznie zabierz ze sobą odpowiednie produkty żywieniowe. Nie zakładaj, że znajdziesz ich wybór na półce w sklepie.
Łazienki i sanitariaty
Przed wyborem dopytaj o warunki sanitarne. Nie zakładaj, że łazienka czy umywalka będą w każdym pokoju, choć już wiele gospodarstw oferuje takie wygody. Jedna wspólna toaleta i prysznic dla kilku pokoi to ciągle standard. Dowiedz się, czy sanitariaty są w tym samym budynku, w którym będziesz nocował. Nie zdziw się doskonale wyposażonym pokojem kąpielowym w zaadaptowanej stajni, odległej 40 m od Twojego pokoju.
Profil gospodarstwa
Ustal czym, poza agroturystyką, zajmują się gospodarze. Nie każdemu pasuje zapach z hodowli żywca lub farmy mlecznych krów. Jeśli wybierasz się z dziećmi, dla ich bezpieczeństwa sprawdź, czy część mieszkalna i rekreacyjna dla turystów są dobrze oddzielone od pomieszczeń gospodarczych i hodowlanych. Bądź dociekliwy w rozmowie z gospodarzami!
Pomoc i dostępność gospodarzy
Wieś żyje. Choć nie usłyszysz w nocy dźwięku tramwajów, to nie narzekaj na odgłosy zwierząt o 5 rano czy hałas maszyn rolniczych! Do pracy w polu rolnicy wstają naprawdę wcześnie. Dlatego nie licz na obsługę przez 24h na dobę, zwłaszcza w trakcie żniw. To nie hotel, a gospodarze mogą w sezonie pracować na roli lub doglądać trzody o najróżniejszych porach. Dowiedz się, kiedy zazwyczaj bywają dostępni i gdzie ich szukać, gdybyś czegoś potrzebował.
Dajemy radę: Kwatery agroturystyczne mają cztery kategorie w ramach dobrowolnego programu „Gospodarstwa Gościnne”. Oznaczenia są przyznawane raz na 2 lata, od najniższej kategorii tzw. standard (bez znaczka słoneczka), do najwyższej (trzy słoneczka). Wybieraj te z dwoma lub trzema słoneczkami, aby zapewnić sobie komfort wypoczynku.
Czego możesz wymagać?
Zarejestrowane obiekty agroturystyczne muszą mieć minimalny standard oraz spełniać określone wymagania sanitarne i przeciwpożarowe.
Pokoje jedno– lub dwuosobowe, wynajmowane przez rolników, nie mogą być mniejsze niż 6 m², a na każdą następną osobę przysługują dodatkowo 2 m².
W każdym pokoju muszą być: łóżka jedno– lub dwuosobowe, nocny stolik lub półka przy każdym łóżku, stół lub stolik, jedno krzesło lub taboret na osobę, wieszak na odzież oraz półka lub stelaż na rzeczy osobiste. I tyle!
Reszta wyposażenia zależy od gospodarza i zasobności jego portfela. Szafa, lustro, miska i dzbanek na wodę, pościel, koce i ręczniki, radio lub telewizor i bezprzewodowy darmowy internet, a nawet lampka nocna przy łóżku, to w agroturystyce zazwyczaj… luksus. Co nie oznacza, że nie znajdziesz gospodarstw, które oferują turystom takie i inne udogodnienia, czasem za dodatkową opłatą.
Standardem natomiast są altany, miejsca do grillowania lub rozpalania ognisk, placyki zabaw dla dzieci lub choćby piaskownica i huśtawka, przestrzeń do gry w piłkę lub kometkę. Wiele miejsc ma dla gości rowery lub kajaki. Coraz więcej gospodarstw ma też basen, a na miejscu wynajmiesz skuter, motorower lub quada. Możesz Cię zaskoczyć np. stół bilardowy lub do ping-pong w szopie albo doskonale wyposażona sala konferencyjna w stodole.
Dajemy radę: Obowiązkowe OC rolnika nie obejmuje jego działalności agroturystycznej. Osoby prowadzące takie gospodarstwa mogą wykupić dodatkowo dobrowolną polisę, chroniącą ich odpowiedzialność cywilną związaną z tego typu usługami. Zapytaj właściciela, czy ma takie ubezpieczenie.
Źródła
Tutaj znajdziesz oferty wakacji na wsi http://www.agroturystyka.pl/