20 marca 2020

Zwierzęta domowe wiosną. Na co uważać na spacerze z pupilem?

Nie tylko ludzie lubią wiosnę. Zwierzęta też się ożywiają, gdy po zimie robi się cieplej. Nasze domowe pupile mogą teraz zachowywać się trochę inaczej niż w chłodniejszych porach roku, pojawiają się też inne ryzyka, które trzeba brać pod uwagę, wyprowadzając psa na spacer.

W przypadku domowych zwierząt wychodzących na spacery kluczową sprawa jest kastracja bądź sterylizacja, dzięki czemu psy czy koty nie będą się rozmnażały, a ograniczenie rozmnażania to najskuteczniejsza walka z psią i kocią bezdomnością.  Wiosna sprawia, że niewykastrowane zwierzęta mają zwiększoną skłonność do rozrodu, a co za tym idzie, chętniej wyrywają się swoim opiekunom i trudnej je upilnować w czasie spacerów, do tego samce mają chętniej uczestniczą w bójkach. Jeśli nie wykastrujemy pupila, nie liczmy na jego posłuszeństwo, a to nie tylko jest kłopot dla nas, ale przede wszystkim zagrożenie dla bezpieczeństwa zwierzęcia.

Zwierzęta wychodzące powinny być zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym. Wiosna sprzyja życiu towarzyskiemu naszych pupili, które podczas spacerów chętnie zawierają nowe znajomości, a przy tej okazji można też złapać choroby. Sprawdźmy więc w książeczce szczepień zdrowia ważność szczepień i w razie potrzeby odnówmy szczepienia.

Wiosenny czy letni spacer z psem to ryzyko złapania kleszczy oraz pcheł. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób, zatem jest to zagrożenie, którego nie można bagatelizować. Na rynku dostępne są preparaty chroniące zwierzęta przez kleszczami pchłami i w naszym oraz zwierząt interesie jest stosowanie ich, zanim wypuścimy zwierzę na dwór.

Gdy wszystko zieleni się i kwitnie, zwierzęta chętnie obwąchują rośliny i próbują niektóre z nich. Na to musimy uważać, gdyż wiele roślin jest szkodliwych dla psa czy kota, warto zatem sprawdzić, których roślin nasze zwierzę absolutnie nie powinno jeść. Np. zarówno psy, jak i koty, powinny unikać wszystkich roślin cebulowych.

Jeśli natomiast pies chętnie zjada trawę czy inne nieszkodliwe dla niego rośliny po to, żeby później pozbyć się zawartości przewodu pokarmowego, to warto go odrobaczyć i przebadać u weterynarza pod kątem niestrawności. Systematyczne odrobaczanie zwierząt - niezależnie od upodobań kulinarnych naszych pupili – jest ważne w utrzymaniu czworonogów w dobrym stanie zdrowia. Psy czy koty bardzo łatwo zarażają się nicieniami czy tasiemcami, które mogą mieć groźne powikłania zarówno dla zwierzęcia, jak i jego opiekuna i regularne odrobaczenie pupila może temu zapobiec.