19 listopada 2019

Akademia Górska PZU. Na szlaku z ekspertami

PZU, podobnie jak GOPR, czuwa nad bezpieczeństwem miłośników wycieczek górskich. Z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym współpracuje nieprzerwanie już od 13 lat. We wrześniu cyklicznie organizuje Akademię Górską.
Góry

Akademia Górska jest niepowtarzalną okazją do wzięcia udziału m.in. w warsztatach nawigacji, treningach wspinaczki, szkoleniach lawinowych, kursach z zakresu pierwszej pomocy, jak również w ćwiczeniach z poruszania się w terenie eksponowanym, poręczowania odcinkowego i autoratownictwa. Uczestnicy akademii mogą słuchać inspirujących prelekcji instruktorów i ratowników górskich, którzy służą swoją wiedzą i doświadczeniem. Podpowiadają, jak postępować, by podczas zdobywania wysokich szczytów czuć się pewnie i bezpiecznie.

Ideą Akademii Górskiej z PZU jest promowanie bezpieczeństwa i świadomej turystyki. Praktyczne warsztaty z autorytetami w dziedzinie turystyki górskiej – ratownikami TOPR-u, instruktorami PZA oraz przewodnikami PSPW i SWPT – są przeznaczone nie tylko dla profesjonalistów, ale dla każdego, kto czerpie radość ze wspinaczki i wędrówki długimi szlakami. Według Adama Maraska, ratownika TOPR-u i przewodnika IVBV, tego typu szkolenia są bardzo ważne, bo pozwalają zmniejszać liczbę wypadków w górach.

Program akademii uwzględnia zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, które są rozłożone na trzy dni. W tym roku dzień pierwszy był Dniem Blogerów Górskich – Blogórsferą. Namiot PZU, rozłożony w Parku Miejskim w Zakopanem, 6 września wypełnił się ciekawymi osobowościami internetowymi, które opowiadały o swoich dalekich i bliskich podróżach, relacjonowały górskie przygody i dawały cenne wskazówki innym wędrowcom.

Drugiego i trzeciego dnia trwały warsztaty w Tatrach i w miasteczku festiwalowym. By wziąć w udział w warsztatach terenowych, trzeba wcześniej się zapisać, bo liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych z roku na rok przybywa. Ci, którzy raz uczestniczyli w akademii, wracają, by przypomnieć sobie to, czego nauczyli się przed rokiem i spotkać się z cenionymi ekspertami. Z warsztatów teoretycznych można korzystać bez ograniczeń. Warsztaty tatrzańskie są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży od 16. roku życia (za pisemną zgodą rodziców).

Akademia Górska z PZU odbywa się równocześnie z festiwalem „Spotkania z Filmem Górskim”. Do Zakopanego ściągają wówczas tłumnie wybitni wspinacze, alpiniści, himalaiści, filmowcy i autorzy książek. W tym terminie startują również zawody biegowe.