18 maja 2022

7 sposobów, jak radzić sobie z wiosenną alergią

Gdy za oknem robi się znacznie przyjemniej, alergicy szykują zapasu chusteczek higienicznych. W naszym kraju ponad 40% osób ma uczulenie, więc skala problemu jest całkiem spora. Jak nie dać się wiosennej alergii i skutecznie zmniejszyć nieprzyjemne objawy?

Typowe objawy alergii wiosennej

Każda alergia objawia się inaczej, głównie zależne jest to od rodzaju alergenu, który nas uczula oraz od specyfiki organizmu alergika. Alergie sezonowe są niezwykle powszechną dolegliwością, zwykle spowodowane są przez alergeny wziewne. Wynikają one z reakcji alergicznej na pylenie roślin i pleśni. Elementem rozmnażania roślin i pleśni jest uwalnianie pyłków i zarodników, które przenoszone są między roślinami poprzez owady albo z cyrkulacją powietrza. Wdychanie pyłków i zarodników może powodować stan zapalny śluzówek dróg oddechowych, podrażnienie spojówek oczu i inne objawy podobne na przykład do przeziębienia.
 

Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy:

  • Swędzenie, łzawienie i przekrwienie spojówek oczu
  • Swędze śluzówki ust, nosa lub gardła
  • Katar, uczucie zatkanego nosa
  • Kichanie
  • Suchy kaszel
  • Ból głowy
     


Poznajcie nasze 7 wskazówek, jak radzić sobie z wiosenną alergią!

1. Testy alergiczne

Najlepszym sposobem, by zyskać pewność, czy towarzyszące nam objawy związane są z wiosenną alergią, jest wykonanie testów alergicznych na zlecenie alergologa, który następnie wskaże spersonalizowany sposób leczenia objawów nadwrażliwości. Przed wykonaniem testów lekarz alergolog przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, aby zaplanować właściwe badania i najbardziej skuteczne metody leczenia. Tylko dzięki testom alergicznym możemy się dowiedzieć, na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Jednak nie każdy rodzaj testów można wykonać przez cały rok. Na przeprowadzenie niektórych trzeba poczekać, aż ustąpią ostre objawy. Lekarz wyznaczy także odpowiedni czas na badania.

W PZU Zdrowie możesz umówić wizytę z alergologiem w dogodnym dla Ciebie terminie, by zdiagnozować uczulenie i podjąć odpowiednie leczenie. 

2. Sprawdzaj codzienne stężenie pyłków

Pyłki są najczęstszym sprawcą alergii wziewnej, dlatego należy regularnie monitorować ich ilość w powietrzu. Gdy liczba pyłków jest wysoka, staraj się unikać długiego przebywania na powietrzu. Jeśli musisz spędzać czas na zewnątrz, noszenie okularów przeciwsłonecznych może zapobiec przedostawaniu się pyłków do oczu. Maski filtrujące na twarz także mogą powstrzymać alergeny przed dostaniem się do układu oddechowego.

3. Nie otwieraj okien w domu

Otwieranie okien na wiosnę wydaje się niemal naturalne. Dla alergików nie jest to jednak najlepszy pomysł w czasie wiosennego pylenia. Wiatr może przenosić mikroskopijne ilości pyłków do domu, powodując reakcję alergiczną. W okresie największego nasilenia pylenia należy zamykać okna. Przydatne więc będzie monitorowanie stężenia pyłków, by znaleźć najlepszy czas na wietrzenie mieszkania

4. Zmniejsz objawy alergii dietą

Niektóre produkty spożywcze mają pozytywny wpływ na zmniejszenie objawów alergii. Owoce bogate w witaminę C czy ryby pełne kwasów omega-3 pomogą poczuć się lepiej w okresie pylenia. Na wiosnę warto do swojej diety wprowadzić także m.in.: imbir, pomidory, kurkumę, orzechy włoskie, cytrusy i miód. Przedyskutuj jednak z alergologiem ryzyko reakcji krzyżowych na alergeny pokarmowe – na przykład osoby uczulone na pyłki brzozy często mogą być jednocześnie uczulone na jabłka, kiwi czy brzoskwinie, a uczulone na pyłki bylicy – na orzechy. Jedzenie tych produktów samo w sobie może nie powodować bardzo silnych objawów, ale pogarsza przebieg alergii wziewnej.

5. Buty przenoszą pyłki do domu

Może się to wydać zaskakujące, ale pyłki osadzają się także na częściach garderoby, a więc również na naszych butach, szczególnie na ich podeszwach. Aby zapobiec przenoszeniu pyłków do domu, zdejmuj buty zaraz po wejściu, a następnie przetrzyj podeszwy mokrą ściereczką. W ten sposób zmniejszysz ilość alergenów, które gromadzą się w mieszkaniu. Postaraj się również zmienić wierzchnie ubranie na „domowe”.
 


6. Myj włosy częściej na wiosnę

Podobnie jak na ubraniach, pyłki mogą osadzać się na włosach. W okresach wzmożonego pylenia roślin i pleśni warto dokładnie umyć włosy zaraz po powrocie do domu. Jeśli przebywasz na zewnątrz, włosy przykryj czapką lub kapeluszem, by zminimalizować ilość osadzających się na włosach alergenów. 

7. Filtruj powietrze w mieszkaniu

Zastosowanie wszelkich powyższych wskazówek znacznie ograniczy nieprzyjemne objawy wiosennej alergii. Można jednak zabezpieczyć się nieco bardziej poprzez kupno oczyszczacza powietrza dla alergików. Zainstalowanie wysokiej jakości oczyszczacza powietrza znacznie zmniejszy ilość alergenów w mieszkaniu. Jeżeli używasz nawilżacza powietrza lub masz w samochodzie / w domu klimatyzację, zadbaj o regularne czyszczenie i dezynfekcję tych urządzeń. Zaniedbane mogą stać się źródłem silnie alergizujących zarodników grzybów pleśniowych.
 

Wiosenna alergia, czyli co pyli od maja

Na początku maja stężenie pyłków brzozy w powietrzu jest już niskie. Wtedy zaczynają jednak pylić trawy, a od końca maja aż do końca lipca ilość tych pyłków w powietrzu jest wysoka. Na koniec maja w powietrzu jest także wysoka ilość zarodników Cladosporium oraz Alternaria i utrzymuje się ona aż do października. W maju na alergików czyhają również pyłki dębu, szczawiu, babki i pokrzywy, ale w niskim stężeniu (jeśli jednak masz na nie alergię, lepiej nie planuj majówki w lesie ani na łące).

Kalendarium pyleń najpopularniejszych roślin i grzybów pleśniowych: