06 lutego 2017

6 aplikacji, dzięki którym zaoszczędzisz

Wiesz co to jest ekonomia współdzielona? To idea gospodarki opartej na dzieleniu się z innymi tymi towarami i usługami, których stale nie potrzebujesz lub nie posiadasz. Dzięki temu możesz taniej podróżować, nocować niemal we wszystkich zakątkach świata, pracować w tanim lub darmowym biurze. Możesz też zarabiać na tym, czego aktualnie nie używasz. Oto 7 aplikacji, które Ci to ułatwią.

Po mieście jeździsz rowerem i komunikacją miejską. Czy musisz mieć samochód i płacić za jego utrzymanie, by tylko od czasu do czasu jechać gdzieś dalej? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie”, to znaczy, że idea współdzielenia dóbr i usług jest Ci bliska. Coraz więcej osób korzysta w taki sposób z rzeczy, na które ich nie stać lub nie potrzebują ich na co dzień. Można przecież udostępnić wolny pokój turystom, albo zabrać w podróż współpasażera, który dołoży się do paliwa. Trzeba tylko pomóc w skojarzeniu ze sobą oferenta i osoby, która skorzysta z propozycji. 

BlaBlaCar

Jeśli chcesz oszczędzić na przejazdach międzymiastowych, skorzystaj z BlaBlaCar.
To międzynarodowa platforma, która ułatwia dzielenie kosztów przejazdu między kierowcą a pasażerami. BlaBlaCar łączy osoby z wolnymi miejscami w swoich samochodach z tymi, którzy potrzebują transportu w określone miejsce. Serwis nie skupia kierowców zawodowych i nie służy zarabianiu na przewozie. Kierowca wskazuje w aplikacji, dokąd i kiedy jedzie oraz ile ma wolnych miejsc. Serwis sugeruje kwotę od osoby. Następnie telefonicznie, SMSem lub przez email kierowca ustala, skąd zabierze towarzyszy podróży.
Jeśli korzystasz z usługi jako pasażer, sprawdzasz tylko, czy ktoś jedzie autem tam, gdzie chcesz się dostać. Jeśli tak, to rezerwujesz u niego miejsce. Możesz to zrobić również mobilnie, bo Blablacar ma aplikację na smartfony. Na wspólną podróż umawiasz się nawet w ostatniej chwili! Kwotę za przejazd wręcz kierowcy z góry. Pamiętaj, by mieć odliczoną gotówkę.
Kierowca nie płaci podatku od otrzymanej kwoty, ale musi mieć ważną polisę OC. Chroni ona także towarzyszy podróży. Usługa najlepiej sprawdza się na dystansach bez regularnych połączeń kolejowych i autokarowych. Najmniej korzystnie wypada na uczęszczanych trasach pomiędzy metropoliami

YanosikTLS

Podobnie do BlaBlaCar działa konkurencyjna polska usługa YanosikTLS. Korzysta z niej ponad milion kierowców miesięcznie. W Yanosiku nie ponosisz żadnych opłat za rezerwację miejsc. Aplikację trzeba pobrać na smartfona lub tablet, inną dla kierowcy, a inną dla pasażera. Jeśli chcesz zabrać pasażerów, wybierz opcję „Oferuj przejazd”, podaj trasę, datę podróży oraz kwotę. System wskaże osoby, które chcą jechać w tę samą stronę. Jeśli nie ma chętnych od razu, zostaw ofertę dla pasażerów i czekaj na telefon. Możesz też udostępnić swoją ofertę na Facebooku.
Gdy chcesz użyć Yanosika jako pasażer, wyszukaj przejazd w dogodnej cenie i zadzwoń do wybranego kierowcy. Jeśli nic nie znajdziesz, zostaw zapytanie i czekaj na telefon.
Mobilna aplikacja YanosikTLS ma też dodatkowe zalety dla kierowców. Informuje na bieżąco o fotoradarach, patrolach policji oraz utrudnieniach i zagrożeniach na drodze. Dzięki temu, nie tylko obniżysz koszty przejazdu, ale też unikniesz mandatu i korków na drodze.

Airbnb

To portal, dzięki któremu możesz na całym świecie wyszukać i wynająć dom, mieszkanie lub wolny pokój. Zrobisz to przez Internet, nawet na krótko przed podróżą. Usługa obejmuje już ponad 600 000 ofert, w 34 000 miejscach na świecie. W ten sposób możesz zamieszkać np. w luksusowym apartamencie w Nowym Jorku, w domku na drzewie w Kanadzie lub na barce w Amsterdamie. Serwis ma też wygodną darmową aplikację na urządzenia mobilne, w której możesz planować podróż i kontaktować się bezpośrednio z gospodarzami po uregulowaniu opłaty za mieszkanie. Możesz też sam wynająć własne lokum. Dzięki aplikacji dowiesz się, czego oczekują goście. Jednak zanim zdecydujesz się ich przyjąć, zapoznaj się dokładnie z zasadami i poradami podanymi na stronie Airbnb. Warto dobrze ubezpieczyć mieszkanie, zadbać o odpowiednie wyposażenie i dobry stan techniczny wszystkich urządzeń. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne straty, jest tylko pośrednikiem kojarzącym właścicieli nieruchomości z gośćmi

iParkomat

To serwis społecznościowego wypożyczania miejsc parkingowych. Oczywiście nie za darmo.
W tej usłudze możesz podnająć komuś swoje miejsce postojowe, kiedy sam z niego nie korzystasz.
To dobra propozycja dla mieszkańców zatłoczonych centrów miast. Gdy jedziesz do pracy, Twoje miejsce przed domem zajmuje inna osoba i płaci Ci za korzystanie z niego. Kwotę ustalasz sam. Proste, prawda? Jako kierowca, możesz też wyszukać dogodny dla siebie postój. Cena za taki najem może być znacznie niższa, niż gdybyś korzystał z miejskich parkomatów lub płatnych parkingów.

​iParking

Jeśli zarejestrowałeś domenę w sieci, której nie używasz, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś ją podnajął. Możesz też kupić inne wolne domeny i wynajmować je przez aplikację iParking. Serwis przydaje się zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy rezerwują nieraz wiele podobnych stron w sieci na potrzeby przyszłych produktów i usług. Robią tak m.in. liczne firmy informatyczne, odzieżowe i z branży FMCG przy rejestracji nowych znaków towarowych. Dodatkowo, serwis pozwala wystawić domeny na sprzedaż.

​Share Desk

Prowadzisz swoją niewielką firmę lub jednoosobową działalność? A może masz wolny zawód i wykonujesz zlecenia dla innych? Jeśli często pracujesz z domu, to wiesz, że czasem trudno zdyscyplinować się do pracy. Poza tym, zdarza się, że potrzebujesz miejsca do spotkań z klientami. Skorzystaj z aplikacji Share Desk, dzięki której znajdziesz przestrzeń biurową do wynajęcia. Wystarczy biurko i sala konferencyjna? Świetnie, wskaż na mapie obszar, w którym chcesz je wynająć. Otrzymasz listę dostępnych miejsc w zależności od ceny.
A jeśli masz biuro, którego nie wykorzystujesz, a chcesz udostępnić, zamieść ofertę w aplikacji. Zapłacisz prowizję, jeśli zostanie wynajęte za pomocą Share Desk.