14 lipca 2015

5 sposobów na upał

Lato w pełni, upały dopadają nas falami. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej „domowymi” sposobami! Mamy dla Was pięć trików, które pomogą Wam przeżyć upalne dni.

amiętajcie, by przed upałami szczególnie chronić dzieci i osoby starsze. Wszyscy muszą dużo pić, chronić się przed słońcem, schładzać i odpowiednio ubierać - radzi Kasia Ogórek, autorka bloga Twoje DIY.

​Domowy klimatyzator

Prostym sposobem na schłodzenie powietrza w domu jest używanie wiatraka. Możesz zwiększyć jego moc! Postaw przed nim plastikowe butelki z zamrożoną wodą. Lód będzie się stopniowo roztapiał, a wiatrak rozwieje jego chłód po pomieszczeniu. 

​Utrzymaj odpowiednią wilgoć

Kiedy przychodzą upały, w domu zaczyna być sucho i nie ma czym oddychać. Warto wtedy zmoczyć np. prześcieradło i przewiesić je na karniszu. Susząca się tkanina będzie oddawała wilgoć, a dodatkowo zasłoni nam okno, jeżeli nie mamy rolet czy żaluzji. 

​Podstawka pod laptopa

W czasie upałów każde dodatkowe źródło ciepła wydaje się zbędne. Co zrobić, gdy musimy pracować, a komputer grzeje nas pół dnia. Nie dość, że emituje ciepło, to jeszcze sam może się przegrzać w upale. Jest na to prosty sposób. Podłóż pod laptopa wytłaczankę po jajach, a powietrze pod spodem będzie swobodnie przepływało. W połączeniu z domowym klimatyzatorem to idealne warunki do pracy czy zabawy.

Podlewanie kwiatów

Upały dokuczają nie tylko nam, ale także domowym roślinom. Gdy nie ma ich kto podlewać podczas naszego urlopu, możemy się liczyć ze stratami. Jest na to sposób. Wystarczy użyć chłonnej tkaniny, zmoczyć ją, obwiązać wokół kwiatu tak, aby dotykała bezpośrednio ziemi w doniczce, a drugi koniec włożyć do szklanki z wodą, a w razie czego do większego pojemnika. Kwiat sam będzie „dozował” sobie pobieranie wody, a przy okazji w domu zapewnisz odpowiednią wilgotność. 

​Zimne napoje

Oto sposób, by woda lub sok nie nagrzewały się zbyt szybko. Do pustej butelki wlej 1/3 wody i zamroź. Potem wlej swój ulubiony napój. Możesz teraz iść na wycieczkę, jeździć rowerem, czy zabrać picie na drogę do pracy. Rozpuszczający się stopniowo lód schłodzi napój.