31 sierpnia 2016

4 sposoby na zdrowszy kręgosłup dziecka

Ciężkie plecaki, niezdrowy tryb życia i brak ruchu. To wszystko powoduje, że co 4 uczeń cierpi na skrzywienie boczne kręgosłupa, a co drugi nastolatek powinien uczęszczać na gimnastykę rehabilitacyjną. Dajemy radę jak uchronić swoje dziecko przed problemami z kręgosłupem.

1. Zadbaj o prawidłową postawę

Nawyki nabyte w dzieciństwie zostają na zawsze. Naucz swoje dzieci prawidłowych zachowań i odruchu dbania o postawę. Oducz oglądania telewizji w pozycji siedząco-leżącej i zwróć uwagę czy dziecko nie garbi się przy komputerze i podczas spacerów. W erze smartfonów i tabletów staraj się zadbać o to, żeby wszystkie ekrany – nawet te małe – dziecko używało na wysokości wzroku. 

2. Sport i ruch lekarstwem na wadę postawy

Aktywność fizyczna pomaga zadbać o zdrowie i może pomóc w walce ze skrzywieniami kręgosłupa. Zachęć dziecko do ruchu i udziału w dodatkowych zajęciach sportowych. Świetnym pomysłem są zajęcia na basenie. Pływanie jest sportem, który równomiernie angażuje wszystkie partie mięśniowe i wzmacnia kręgosłup. Jeśli dziecko już ma problem z kręgosłupem zachęćmy je do gimnastyki korekcyjnej. 

3. Plecak nie może być za ciężki

Duże, ciężkie i zapakowane po brzegi plecaki – tak wygląda dzisiejszy uczeń. PZU, wspólnie z CM Gamma, przygotowali film, który pomoże Ci dobrać plecak dla Twojego dziecka i pokaże podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne.

4. Zdrowe miejsce nauki

Dzieci co raz więcej czasu spędzają ucząc się i bawiąc przy biurku. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni do pracy. Biurko i krzesło powinny być dobrane tak, żeby siedzące dziecko nie pochylało się do przodu ani do tyłu, a nogi  stabilnie opierały się o ziemię. Monitor ustaw na wysokości wzroku, a klawiaturę i myszkę tak, żeby ręce były oparte o podparcia fotela. W ten sposób zadbasz o prawidłową postawę swojego dziecka.