10 zasad bezpieczeństwa, które musi znać każdy narciarz
Kultura jazdy na stoku świadczy o naszym obyciu i jest w wielu wypadkach warunkiem bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy na stokach coraz ciaśniej. Miej wyobraźnię i przestrzegaj zasad. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przygotowała dekalog narciarza, który obowiązuje na wszystkich stokach świata, niezależnie od tego, jak jesteś w tym sporcie zaawansowany.
Międzynarodowy Dekalog Narciarza
- Uważaj na inne osoby korzystające ze stoku, nie stwarzaj dla nich zagrożenia; odpowiadasz za stan techniczny sprzętu, którym jeździsz.
- Panuj nad prędkością. Szybkość zjazdu dostosuj do umiejętności, stanu trasy, warunków atmosferycznych. Zjeżdżaj tak, by móc zahamować.
- Wybierz bezpieczny tor jazdy. Jeśli jedziesz z góry, masz większe pole manewru, dlatego ustal taki tor, by nie zagrażać osobom jadącym niżej.
- Wyprzedzaj i omijaj bezpiecznie, czyli zachowując odpowiednią odległość od drugiej osoby. Jako wyprzedzający/omijający ponosisz całkowitą odpowiedzialność za ten manewr.
- Włącz się do ruchu w odpowiednim momencie. Zanim zaczniesz zjazd lub wjedziesz na trasę z dowolnego miejsca, spójrz w dół i w górę, czy masz wolną drogę i nie spowodujesz zagrożenia.
- Zatrzymuj się tylko w razie konieczności, najlepiej z boku trasy. Gdy upadniesz, jak najszybciej usuń się z toru jazdy. Nie powinieneś zatrzymywać się w wąskich lub niewidocznych z góry miejscach.
- Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy. Nigdy nie rób tego środkiem trasy.
- Przestrzegaj znaków narciarskich i zwracaj uwagę na oznakowanie tras. Kolory informują o stopniu ich trudności: od najłatwiejszej zielonej, poprzez niebieską, czerwoną i najtrudniejszą czarną.
- Pomóż poszkodowanemu w wypadku. Jest to obowiązek wszystkich uprawiających sport.
- Podaj swoje dane osobowe, gdy jesteś osobą poszkodowaną, sprawcą lub świadkiem wypadku.
Dajemy radę: Zwolnij:
– gdy widoczność jest ograniczona,
– na garbach, uskokach, muldach,
– w pobliżu wyciągu,
– na końcu trasy.
Jak zachować się w razie wypadku na stoku?
- Zabezpiecz miejsce wypadku (może to być wbicie dwóch skrzyżowanych nart ponad miejscem zdarzenia).
- Udziel pierwszej pomocy.
- Zabezpiecz poszkodowanego przed możliwymi dalszymi skutkami wypadku np. najechaniem, wyziębieniem – w miarę możliwości usuń poszkodowanego z miejsca zagrożenia.
- Wezwij pomoc – numery alarmowe GOPR:
985 (ze wszystkich telefonów),
601 100 300 (telefony komórkowe). - Nie stawaj na drodze ratownikom GOPR lub TOPR – mają pierwszeństwo, nie należy utrudniać akcji ratunkowej.
- Gdy nadlatuje śmigłowiec, oddal się z miejsca zdarzenia i nie machaj rękami. Ustaw się w pozycji Y (yes) – ręce uniesione skośnie do góry, jeśli oczekujesz na śmigłowiec; jeśli nie – ustaw się w pozycji N (no) - jedna ręka skośnie w górę, druga w dół.
Ubezpieczenie narciarskie
Niezależnie od tego, czy jeździsz w kraju czy za granicą, pamiętaj o ubezpieczeniu, które ustrzeże Cię przed finansową odpowiedzialnością, gdy spowodujesz wypadek i wyrządzisz komuś szkody. Da Ci też gwarancję, że otrzymasz pomoc, gdy sam ulegniesz wypadkowi, zwłaszcza w zagranicznych kurortach. Tam pomoc medyczna i transport są bardzo drogie. Weź to pod uwagę przy wyborze polisy. Sprawdź, co gwarantuje, a co będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
W PZU skorzystaj z ubezpieczenia Wojażer, które pokrywa następujące koszty:
- leczenia nagłych zachorowań lub następstw nieszczęśliwych wypadków: konsultacji i badań lekarskich, zabiegów i operacji, pobytu w szpitalu, leków i środków opatrunkowych, transportu między placówkami medycznymi oraz do miejsca zakwaterowania;
- poszukiwania i ratownictwa w przypadku zaginięcia, udzielenia odnalezionej osobie doraźnej pomocy i transportu jej do punktu medycznego;
- transport chorego do kraju.
Gdy uprawiasz ekstremalne sporty zimowe, wybierz ubezpieczenie „Bezpieczny powrót”. To polisa, która da Ci znacznie szerszy zakres ochrony niż zwykłe ubezpieczenie turystyczne.
Źródła
Bezpieczny Powrót – ubezpieczenie dla ludzi gór http://pza.org.pl/
Wojażer – Kup ubezpieczenie https://moje.pzu.pl/