10 porad dla wybierających się na mecze do Francji
1. Zaplanuj transport
Nie tylko z Polski do Francji, ale także między stadionami. Wybierasz się swoim samochodem? Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo prawdopodobnie na drogach będą duże korki. Pamiętaj też, że niektóre parkingi są płatne, dlatego sprawdź czy nie będzie taniej zostawić auta w jednym miejscu, a później po Francji podróżować pociągiem lub samolotem.
Dajemy radę: Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz poradnik z m.in. dogodnymi połączeniami komunikacji miejskiej
Jadąc z Polski do Paryża czeka Cię prawie 1600 km drogi. A po drodze mogą zdarzyć się różne przygody. Żebyś pomimo przeciwności mógł bezpiecznie dotrzeć na mecz, warto pomyśleć o wykupieniu assistance – w razie wypadku lub kolizji ubezpieczyciel zapewni Ci auto zastępcze.
Dajemy radę: Pamiętaj też, że od 2012 roku we Francji każdy, kto prowadzi samochód, oprócz apteczki, kamizelki odblaskowej i trójkąta ostrzegawczego musi mieć ze sobą alkomat!
2. Bon voyage!
Wyjazd za granicę bywa sam w sobie dużym stresem, a jeśli do tego dojdzie nagła choroba lub wypadek, to co wtedy? Warto przed podróżą do innego kraju wykupić polisę, która zapewni Ci spokojny wyjazd. Kompleksowym ubezpieczeniem działającym za granicą jest np. PZU Wojażer. Pomoże, gdy będziesz potrzebował transportu medycznego do kraju lub na miejscu zapewni leczenie szpitalne i ambulatoryjne. W ramach dodatkowych opcji ubezpieczyciel dośle Ci niezbędne rzeczy osobiste, zorganizuje wizytę bliskiej osoby czy zapewni opiekę nad dziećmi. Teraz ubezpieczenie możesz kupić nawet w drodze na lotnisko, czy w trasie korzystając z wygodnego serwisu on-line.
3. Budżet
Przygotuj się finansowo na wszelkie możliwości. Jeżeli już wiesz, jak będziesz poruszał się po Francji, to zorientuj się w cenach biletów i opłat za parkowanie; np. bilet na pociąg z Paryża do Lyonu kosztuje w granicach 65-85 euro.
Pamiętaj też, że musisz jeść, dlatego uwzględnij w swoim budżecie zakupy spożywcze i wyjścia do restauracji.
I nie zapomnij o bliskich! Po powrocie na pewno dostaniesz pytanie: „Co mi przywiozłeś?”, dlatego zostaw kilka euro na pamiątki.
4. Zakwaterowanie
Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się, w którym hotelu wybrać nocleg, teraz może być za późno. Nic straconego! Sprawdź oferty hosteli, a może zdecydujesz się na kemping? Pamiętaj też o szerokiej ofercie airBnB – za połowę ceny pokoju w hostelu możesz nie raz dostać piękne mieszkanie w najdogodniejszym dla Ciebie miejscu.
5. Strefy kibica
Jedziesz do Francji, ale nie będziesz na wszystkich meczach? Jeśli chcesz poczuć sportowe emocje w gronie fanów piłki nożnej, wybierz się do strefy kibica, które szykowane są w każdym z 9 miast organizujących mecze.
Najwięcej atrakcji na kibiców będzie czekać w Paryżu, pod wieżą Eiffela. W stolicy będzie miejsce dla ok. 90 tysięcy osób. Poza wspólnym oglądaniem sportowych zmagań, posłuchacie m.in. koncertu Davida Guetty, który zaprezentuje hymn mistrzostw. Poza tym będziecie mogli pograć w piłkarzyki, pośpiewać w karaoke i zjeść miejscowe przysmaki.
Musisz jednak pamiętać, że strefa kibica w Paryżu może zostać w ostatniej chwili zamknięta ze względu na potencjalne zagrożenia i ataki terrorystyczne. Dlatego warto mieć plan B, na wszelki wypadek.
Sąsiadujące z Paryżem Saint-Denis planuje utworzenie strefy dla 10 tysięcy kibiców. Poza wspólnym oglądaniem meczów miasto stawia na festiwale muzyczne – Festiwal Saint-Denis z muzyką klasyczną, Festiwal hip-hopu, a do tego występy DJ-skie. Dodatkowo będzie można obejrzeć dobre filmy w kinie pod chmurką.
Bordeaux także organizuje strefę kibica. W czasie piłkarskich zmagań fani będą mogli oglądać mecze na „Esplanade des Quinconces”. A to wszystko na ekranie o powierzchni 116 metrów kwadratowych. Tutaj także można spodziewać się koncertów i innych atrakcji pomiędzy transmisjami mistrzostw.
By móc cieszyć się w pełni nadchodzącym świętem fanów piłki, zadbaj o wszystkie formalności przed wyjazdem. W razie problemów pomoże Ci ubezpieczyciel, a Ty skupisz się na kolejnych golach.
6. Wiedz, co się dzieje
Polski Związek Piłki Nożnej przygotował dla kibiców system informacyjny SMS. Dzięki niemu dowiesz się o najważniejszych wydarzeniach związanych z meczami reprezentacji Polski we Francji. Będziesz otrzymywał też praktyczne wskazówki dotyczące wizyty na stadionie. Zainteresowani mogą wysłać SMS o treści „START” na numer 500 505 505 (koszt wysłanej wiadomości naliczany jest według stawek operatora).
7. Powiedz, gdzie jedziesz
Jeżeli wybierasz się do Francji, powiadom o tym swoich bliskich. Jeśli stanie się coś złego, będą wiedzieć, gdzie Cię szukać. Warto też zarejestrować się w systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” (odyseusz.msz.gov.pl). W razie niebezpieczeństwa MSZ skontaktuje się z Tobą i przekaże wszystkie niezbędne informacje. Gdybyś potrzebował pomocy, skierują Cię do odpowiedniej placówki dyplomatyczno-konsularnej.
8. Parlez-vous français?
Jeśli nie mówisz po francusku, warto zaopatrzyć się w rozmówki polsko-francuskie. Ułatwią Ci komunikację. Nawet, jeśli Twoja wymowa nie będzie perfekcyjna, Francuzi docenią Twoje starania i chętniej Ci pomogą. Przećwicz podstawowe zwroty jeszcze przed wyjazdem, a rozmowa przebiegnie sprawniej.
9. Orientuj się!
Jeżeli jedziesz do Francji, musisz wiedzieć nie tylko to, gdzie odbywają się mecze, ale także gdzie zgłosić się po pomoc w razie niebezpieczeństwa. Ciężko zapamiętać wszystkie nazwy placówek, niepraktyczne jest też szukanie na szybko telefonu do kontaktu w Internecie. MSZ stworzyło aplikację iPolak, która jest niezbędnikiem za granicą. W razie kłopotów znajdziesz tam praktyczne porady, np. drogę do Ambasady Polski lub aktualne zagrożenia.
10. Wykorzystaj swój pobyt
Jeśli już jesteś we Francji, to warto między meczami zapoznać się z miastem i trochę pozwiedzać. W Paryżu koniecznie odwiedź Luwr – to największe muzeum na świecie, w którym zobaczysz m.in. tajemniczo uśmiechającą się Mona Lisę. Na tę atrakcję warto zarezerwować sobie cały dzień, bo mnogość prezentowanych dzieł sztuki jest ogromna – to ponad 35 tysięcy eksponatów. Bilety warto kupić wcześniej przez Internet, żebyś nie musiał stać w kilometrowych kolejkach (zakupu może dokonać tutaj). Później przejdź się Polami Elizejskimi, by zobaczyć Łuk Triumfalny.
Kiedy będziesz w Lyonie, odwiedź Muzeum Drukarstwa i Instytut Lumiere, w którym poznasz mnóstwo faktów o historii kinematografii. Będąc w Marsylii warto odwiedzić Kościół św. Wiktora – patrona miasta. Nicea to miasto, w którym będziesz mógł zaznajomić się z malarstwem impresjonistycznym w Musée des Beaux-Arts lub z pracami Andy’ego Warhola w Musée d’Art moderne et d’Art contemporain.
Źródła
Ubezpieczenie Assistance - Pomoc na drodze https://www.pzu.pl/
Polisa turystyczna PZU Wojażer https://moje.pzu.pl/
Wizualizacja strefy kibica w Bordeaux, fot. leuroabordeaux.fr
"Odyseusz" - serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://odyseusz.msz.gov.pl/
Skorzystaj z aplikacji iPolak https://www.msz.gov.pl/